Jaderné úložiště? Bavorsko deklaruje svou žulu jako nebezpečnou

     

    Bavorsko se chce vymknout z procesu hledání vhodného místa pro úložiště jaderných odpadů. Jako argument tato spolková země uvádí, že tamní hornina není vhodná pro stavbu jaderného úložiště. V Bavorském lese jsou tamní občané znepokojení a již připravují protesty.

    Starosta Martin Behring doporučuje krátkou procházku ke kamenolomu. „Zde je možno vidět praskliny a vodu v žulové hornině. Člověk nemusí být geolog, aby poznal, že tato hornina není kompaktní, jak by se zdálo." Starosta obce Thurmansbang je přesvědčený o tom, že granit z Bavorského lesa není pro umístění trvalého úložiště jaderných odpadů vhodný, protože je moc rozpukaný.

    Kdo by byl jiného názoru, musí počítat s tvrdým odporem obyvatel Bavorského lesa. Místní politik ze Svobodných již zkouší vzpouru. Neboť úložišťová komise, která minulý týden předložila svojí konečnou zprávu německé spolkové vládě, došla k jinému závěru. Stiskla velké resetové tlačítko a vrátila proces hledání úložiště na bod „prázdné bíle mapy“.  To znamená, že každá minimálně sto metrů silná masa s homogenní horninou, ať žulovou, solnou nebo jílovou, má být otestována z hlediska své vhodnosti k uložení jaderného odpadu.

    Granitu je v Bavorském lese více než dost. Protože místo mezi obcemi Thurmansbang a Saldenburg bylo jako potenciální místo pro konečné úložiště v hledáčku již od roku 1995, panuje nyní v této oblasti nervozita. Stane se tak Thurmansbang novým Gorlebenem?  V Bavorském lese se z opatrnosti již nyní místní připravují k odporu. Na bavorskou vládu, která se také proti umístění úložiště v bývalém jaderném státě Bavorsko ježí a tím ostatní spolkové země staví proti sobě, se občané raději nespoléhají.

    Behringer připomíná, že v Bavorsku již jednou v minulosti ztroskotal jaderně - politický projekt kvůli houževnatému odporu a hněvu bavorských, jinak mírumilovných, občanů: „Pokud chce někdo druhý Wackersdorf, má ho mít. My si však vzájemně pomáháme, napříč všemi politickými stranami,“ dodává tento 45-letý starosta.  Mobilizace lidí ve východní části Bavorska je velká - ve hře je totiž mnoho. Konečné úložiště by totiž odradilo mnohé turisty od návštěvy tohoto regionu. Behringer není pouze starostou obce, ale také předsedou Anti-atomové iniciativy v kraji Freyung-Grafenau. Ta existuje již více než 20 let a má tolik členů jako má městečko Thurmansbang s 3.300 občany.

    podle Welt.de, 9.7.2016, překlad Gabriela Reitinger, OIŽP, mírně kráceno

    http://www.welt.de/regionales/bayern/article156907928/Atom-Endlager-Bayern-erklaert-sein-Granit-fuer-unsicher.html