K boji proti úložišti se přidávají další lidé. Tentokrát z Dušejovska

  Dušejov – Další lidé se přidali k protestům proti případné výstavbě jaderného úložiště v lokalitě na Čeřínku. Tentokrát svůj nesouhlas vyjádřily obce z Mikroregionu Dušejovsko. Stalo se tak na úterní valné hromadě tohoto mikroregionu.

  „Tento záměr byl schválen. To znamená, že nesouhlasíme se stavbou hlubinného úložiště vysokoaktivních radioaktivních odpadů v lokalitě (Čertův) Hrádek a nebudeme se na této stavbě jakkoli podílet,“ řekla k tomu starostka Dušejova Zdenka Dubová.

  Minulý týden tu samou záležitost projednával také Mikroregion Třešťsko, kde se také členské obce postavily proti hlubinnému úložišti. Vše začalo před několika týdny v šesti obcích na Jihlavsku a Pelhřimovsku, kde se jich plán s úložištěm bezprostředně týká.

  V Milíčově, Hojkově, Dolní Cerekvi, Cejli, Novém Rychnově a Rohozné postupně blokují obecní pozemky a vyzývají k tomu i soukromé vlastníky. Lidé se nejvíce bojí toho, že v případě, že se vybere lokalita Hrádek, budou ohroženy cenné zdroje pitné vody.

  Lokalita pro úložiště se stále hledá. Nyní probíhají průzkumy na devíti vytipovaných místech. Po vyhodnocení v příštím roce dojde ke zúžení počtu lokalit, které nejvíce vyhovují.

  Autor: Zuzana Musilová

  Zdroj: denik.cz