Místo Babiše Havlíček. S obcemi se o úložišti bude bavit ministr, ne premiér

  Jihlavský deník, 24.7.2020

  Z devíti na čtyři zúžilo SÚRAO výběr lokalit pro budoucí úložiště jaderného odpadu. Potvrdila to Rada SÚRAO. A definitivně má předvýběr posvětit vláda, materiál na její jednání projde přes ministerstvo průmyslu a obchodu. Očekává se, že vláda buderespektovat názor Rady SÚRAO.

  Ve čtveřici jsou i dvě lokality z Vysočiny – Horka na Třebíčsku u Budišova a Hrádek na Jihlavsku u Dolní Cerekve. Celkem se todotýká patnácti obcí, které jsou společně striktně proti, aby na takovém seznamu figurovaly. Jejich zástupci napsali premiérovi republiky Andreji Babišovi dopis, ve kterém žádají o osobní schůzku, aby si vše vyříkali z očí do očí. Odpověď zatím nedostali.

  Obcím vadí fakt, že stát je pořád ten, kdo určuje pravidla hry a lidé, kterých se tak vážné rozhodování přímo dotýká, nemají šanci říci finální ne průzkumům území ani případné stavbě dolu.

  Redakce Deníku oslovila úřad vlády s dotazem, kdy se Babiš sejde se starosty z Vysočiny a kdy předvýběr čtyř lokalit vláda projedná. Konkrétní odpověď nakonec přišla z ministerstva průmyslu a obchodu. Babiš se totiž osobně neplánuje s lidmi z Vysočinysejít.

  „Premiér se se starosty obcí setkává průběžně, mimo jiné na výjezdních jednáních vlády tak, jak mu nabitý program umožní. V dohledné době předpokládáme setkání vicepremiéra a ministraprůmyslu a obchodu Karla Havlíčka se starosty dotčených obcí,“ uvedla mluvčí tohoto rezortu Štěpánka Filipová.

  Zmínila, že po celou dobu, co se v České republice řeší hlubinné úložiště, jsou součástí procesu i obce. „Jednání se konají na všech úrovních veřejné správy, samozřejmě i v rovině odborné, což znamená stát, samospráva, SÚRAO a jiné,“ řekla mluvčí.

  Obce jsou tedy podle jejích slov zapojeny do všech procesů, chystá se speciální zákon a měly by své zástupce i v expertním panelu SÚRAO.

  Jako podklad pro zúžení počtu lokalit posloužila Závěrečná zpráva. Lidé z Vysočiny, kterých se to týká, však nesouhlasí s postupem, kdy úředníci ze SÚRAO zprávu oficiálně nezveřejnili ani nepředložili vybraným lokalitám, aby mohly uplatnit připomínky. „Nelze vyloučit, že některé podklady ve zprávě neodpovídají skutečnosti,“ ohrazují se obce mimo jiné a nevylučují budoucí soudní spory, spojené se stavbou úložiště.

  Mluvčí Filipová v reakci na to sdělila, že SÚRAO nedávno zveřejnilo související dokumenty na webovém odkazu. Pozitivní stanovisko zaujal i Státní úřad pro jadernou bezpečnost. „Podobně jako výjezdy vlády respektují v dané době klíčová témata - priority i vzhledem k tomu, jak rychle se musí najít potřebné řešení, stanovuje se program jednání vlády. Aktuálně ještě není termín, kdy by se měla vláda hlubinným úložištěm zabývat,“ dodala mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

  Zdroj: jihlavsky.denik.cz
  Autor: Hana Jakubcová