MPO chce předložit zákon o zapojení obcí do výběru úložiště

    Ministerstvo průmyslu a obchodu chce do konce letošního roku předložit věcný návrh zákona o zapojení obcí do výběru lokality pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu. Na dnešní tiskové konferenci to řekla ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO). Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) minulý týden opět nerozhodla o snížení počtu vytipovaných míst z devíti na čtyři - chce počkat na geofyzikální data, jež mají být k dispozici příští rok. Podle Novákové však stále platí původní harmonogram, podle kterého má být finální lokalita, na které se začne stavět, vybrána kolem roku 2025.

    "Zatím jsme neřešili nějaké změny původního harmonogramu," uvedla dnes Nováková. "Co je podstatné, že pro rozhodnutí o zúžení výběru lokalit nyní nepředložilo SÚRAO dostatek relevantních dat," dodala. "Všechny dosavadní analýzy, na jejichž základě mělo být radou učiněno rozhodnutí pro zúžení výběru lokalit hlubinného úložiště, zatím vycházejí pouze z archivních dat, povrchových údajů a dalších prací. Zatím nemáme geofyzikální data, ta by měl SÚRAO mít k dispozici až na konci prvního čtvrtletí příštího roku," uvedl už dříve náměstek Novákové René Neděla, který radě správy předsedá. Ředitelem SÚRAO je Jiří Slovák.

    Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky z Platformy proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 32 obcí a měst a 14 spolků. Mezi zvažované lokality patří Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren - Na Skalním u Dukovan a Janoch u Temelína. Náklady na stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů v areálech elektráren.

    Nováková dále uvedla, že se dnes poprvé na předběžném jednání sešel nový vládní výbor pro jadernou energetiku. Vládním zmocněncem je od února bývalý ředitel ČEZ Jaroslav Míl. Vláda podle dřívějšího vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) pověřil nového zmocněnce změnou statutu stálého výboru pro jadernou energetiku tak, že předsedou výboru bude premiér a místopředsedou bude ministryně průmyslu a obchodu. Dosud výbor vedl ministr průmyslu. Vláda chce nabídnout místa ve výboru i opozici.

    "Dnešní zasedání bylo takové předběžné, protože nový vládní výbor bude ustaven až po změně statutu. Změnu statutu budeme chystat na vládu, tuším že za 14 dní," uvedla dnes ministryně. "Dnes byli na jednání zástupci ČEZ, zástupci kraje a zástupci koalice. Klíčové je, že tam došlo ke shodě, že vidíme cestu, jak najít investiční model stavby," dodala.

    Minulý týden Nováková uvedla, že o investičním modelu stavby nového jaderného bloku by mohlo být jasno do dubna. Slibovat, že tendr na stavbu bude vypsán letos, je podle ní ale předčasné. Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ochránci přírody.

     

    Zdroj: ekolist.cz