18. ročník protestní akce proti hlubinnému úložišti v lokalitě „Březový potok“ vzkázal Vládě ČR, MPO a SÚRAO jasný postoj místních obyvatel !!!

  Již poosmnácté uspořádal náš spolek protestní pěší pochod a cykloakci proti záměru státu budovat hlubinné úložiště v okolí Pačejova.

  Tato akce je vždy současně i Memoriálem Slávka Šimka. Ten od roku 2003 až do posledních chvil svého života neohroženě svým postojem bránil jím milovaný kraj Pošumaví proti zástupcům státu, kteří oznámili místním občanům a jejich obcím vládní rozhodnutí, budovat v jejich blízkém okolí hlubinné úložiště jaderného odpadu.

  Slávek Šimek byl jedním ze zakladatelů našeho tehdy občanského sdružení a celý region je mu dodnes vděčný za jeho první pozvednutí praporu v boji a protestu proti SÚRAO a záměrům státu velmi negativně ovlivnit na stovky let životní prostředí v lokalitě „Březový potok“.

  Letošní akce 10.července byla jiná než ty předchozí. V Maňovicích se totiž našli dva dlouhodobě chalupařící chlapi z Prahy Ondřej Šturma a Ondřej Ullrich, kteří v cíli protestního pochodu vymysleli a zorganizovali program a prostředí, které této sobotní akci dalo zcela jinou dimenzi než v letech předešlých. Dokázali zajistit večerní koncert hudební skupiny „Zrní“ a tento koncert byl koncertem proti hlubinnému úložišti v celé ČR. Navíc pro všechny zajistili bohatý kulturně umělecký program, který musel potěšit rodiče s dětmi, lidi smýšlející ekologicky, stejně jako milovníky dobrého jídla a pití. Jménem našeho spolku O. Šturmovi a O. Ullrichovi moc děkuji za jejich postoj, schopnosti, čas a práci i rizika s kterými do této akce neohroženě šli.

  Stejný dík patří všem obcím v lokalitě „Březový potok“ i mimo ni, podporující tuto akci, jak svým protestním postojem, tak hlavně finančně, jelikož takto logisticky náročnou akci s programem, který letos akci v cíli doprovázel si bez pomoci starostů neumím představit. Speciální dík patří jako vždy Obci Maňovice a místním občanům za jejich nezištnou pomoc se vším, co bylo potřeba zajistit.

  Na startu před kulturním domem v Pačejově se odhaduji sešlo cca 200 protestujících, kteří pěšky na kolech nebo na motorkách vyrazili směrem do Maňovic. Naši akci jako již tradičně dorazili autobusem podpořit postojem proti hlubinnému úložišti v blízkosti jejich hranic i protestující občané z Rakouska a SRN.

  V úvodu všechny přivítal předseda spolku „Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!“ spolu se starostou Pačejova J. Vavřičkou. Za rodinu Šimkovu promluvily na startu i v cíli dcery Slávka Šimka a připomenuly mimo jiné, jak i jim táta mnohdy připomínal, aby se nikdy nebáli ve svém životě hájit svá práva jako tomu bylo například u jeho postoje ochránit negativní vliv na životní prostředí v případě stavby úložiště v předhůří Šumavy.

  V cíli v Maňovicích byla na programu panelová diskuze, kde přítomní měli možnost získat potřebné informace kolem aktuálního dění v oblasti výběru lokality pro HÚJO v ČR i v SRN. Moderátor diskuze i samotní účastníci protestní akce kladli dotazy E. Sequensovi, M. Machkovi, J. Bernardovi, P. Kláskovi, F. Kábovi, M. Metličkové a R. Muhlbauer a domnívám se, že všem bylo zodpovězeno vše, co je zajímalo.

  Zazněly i postoje přítomných zástupců politických stran (STAN, Zelení, Piráti) a je na nás voličích, abychom v blížících se volbách měli šťastnou ruku a zvolili si takové zástupce do Parlamentu ČR, kteří podpoří vznik nové Vlády ČR, která snad bude vnímat a brát víc na zřetel postoje obcí a občanů k HÚJO v blízkosti jejich domovů.

  Jednotný, odmítavý postoj obcí a jejich zastupitelstvech k HÚJO v lokalitě „Březový potok“, který trvá také osmnáct let a je podpořen místními referendy i cíle „Platformy proti úložišti“ podpořilo letos na petičních listech svými podpisy 967 lidí. 

  Lokalita „Březový potok“ má podporu i v deklaraci současného zastupitelstva Plzeňského kraje, které rovněž nesouhlasí s umístěním HÚJO na jeho území.

  Protestní akci sledovaly i kamery ČT a postoje protestujících byly zařazeny i do hlavních večerních zpráv, tak doufejmeme, že vše zarezonovalo třeba až na MPO, SÚRAO nebo samotné Vládě ČR a třeba poslanci a senátoři v budoucnu připraví nový, slibovaný zákon k hlubinnému úložišti, který odstartuje dobu, kdy obce, kraje i občané budou při jednání s MPO a SÚRAO rovnocenným partnerem a bude obnovena ztracená důvěra, která bohužel dnes díky ministru Havlíčkovi ztracena je.

  Děkuji všem za účast (v areálu v cíli odhaduji cca 350 až 400 lidí) na námi pořádané protestní akci a doufejme, že plánování a rozhodnutí o finální lokalitě pro HÚJO stát minimálně o desítky let odloží!

  Fota z akce lze najít zde 

  Autor: František Kába, Předseda spolku www.jodn.cz