Německo: Obce u jaderných elektráren požadují centrální vstupní úložiště

   

  Německé obce, na jejichž katastrálním území se nachází jaderná elektrárna, vyzývají podle německého tisku spolkovou vládu, aby do roku 2031 nechala postavit centrální vstupní sklad pro vysoce radioaktivní odpad. To podle německého deníku Heilbronner Stimme prohlásil Pracovní svaz obcí s jaderně-technickými zařízeními (Asketa) po schůzi v Neckarwestheimu.

  Tento centrální sklad by se podle jejich představy měl navázat na budoucí konečné úložiště radioaktivních odpadů. V něm by pak měly zůstat skladovací kontejnery Castor tak dlouho, dokud nebude uvedeno do provozu konečné úložiště radioaktivních odpadů. Takto by se podle zástupců svazu Asketa mohlo vyklidit vyhořelé jaderné palivo z meziskladů v areálech jaderných elektráren dříve.

  Pokud by došlo k výraznému zpoždění procesu vyhledávání místa pro stavbu konečného jaderného úložiště,l pak požadují zástupci obcí finanční odškodnění. Do roku 2031 mají odborníci a politici společně najít vhodné místo, kde se pod zemských povrchem uloží radioaktivní odpad z jaderných elektráren po dobu jednoho miliónu let. Svaz Asketa byl založen v roce 1994 a zastupuje nyní 25 německých měst a obcí s jaderným zařízením ve svém katastru.

  Přeložila Gabriela Reitinger, OIŽP

  Originál článku najdete na adrese:
  https://www.welt.de/regionales/baden-wuerttemberg/article166546277/Kommunen-mit-AKWs-fordern-zentrales-Castor-Eingangslager.html