Německo: Úložiště jaderného odpadu v blízkém okolí Hamburku? Občané mají obavy

    Rozruch v Sieku u Hamburku: Obec s 2.000 obyvateli by mohla přicházet v úvahu jako místo pro stavbu trvalého úložiště radioaktivních odpadů. Obec již oznámila, že podnikne protiopatření.

    V malé obci Siek u Hamburku mají teď hlavní téma k diskusi: průzkumy Spolkové společnosti pro konečné ukládání radioaktivních odpadů. Tento průzkum má zjistit, zda by byl solný důl v hloubce 700 metrů vhodný pro konečné uložení radioaktivních odpadů.

    „Dozvěděli jsme se o tom jenom díky dotazování občanů, nebyli jsme však ještě v kontaktu se Spolkovým úřadem,“ citoval deník Hamburger Abendblatt starostu obce Siek Arnolda Trennera (SPD). Několik znepokojených občanů za ním přišlo s dotazem, zda se v jejich obci plánuje stavba konečného jaderného úložiště. Trenner: „Konkrétně toto nebezpečí zatím nehrozí. My tu však nechceme ani úložiště jaderných odpadů ani přepravu kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem.“

    Zodpovědný Spolkový úřad pro jaderně-technickou bezpečnost likvidace (BfE) však zdůrazňuje: „Při každém správním kroku náš úřad zapojuje veřejnost,“ jak uvedla mluvčí úřadu deníku Hamburger Abendblatt. V obci Siek se dosud o tomto tématu debatovalo pouze na místních neveřejných schůzích. Místní politici a zástupci obce si nyní chtějí nechat poradit od odborníků, jak se proti výběru jejich obce jako možného místa pro stavbu jaderného úložiště bránit.

    Hledání německého trvalého úložiště jaderného odpadu by mělo probíhat odborně, transparentně a s otevřenými výsledky. Avšak vybrat místo, kde by mohlo být vyhořelé jaderné palivo z jaderných elektráren bezpečně uloženo po dobu až miliónu let, je nelehkým úkolem.

    Teoreticky v Německu přichází v úvahu jakékoli místo – Němci tento stav hledání úložiště označují jako „bílá mapa“. Odborníci poté vyloučí za pomoci již sesbíraných dat ty oblasti, která nevyhovují – například kvůli nebezpečí zemětřesení nebo kde je velká aglomerace lidí. V dalším krokuse vyberou lokality, odpovídající minimálním požadavkům.

    Na základě dalších kritérií jako blízkost k hustě obydleným oblastem se stanoví teoreticky vhodné oblasti. Následovat pak budou průzkumy na povrchu, v další fází v podzemí. Vhodné místo pro stavbu konečného úložiště chtějí Němci zvolit do roku 2031.

    Proces hledání německého konečného úložiště jaderných odpadů byl před nedávnem nastartován zcela od začátku, a to především kvůli přetrvávajících letitým sporům ohledně solnéhop dolu v Gorlebenu. O žádné jiné úložišťové lokalitě není k dispozici takové množství údajů jako  o Gorlebenu – proto se kritici obávají, že na konci tohoto obnoveného procesu z hledání opět vyplyne právě tato lokalita.

    Zdroj: Welt.de

     

    Německo: Dozorný úřad varuje před populismem při hledání jaderného úložiště

    Berlín – Šéf Dozorného úřadu pro hledání jaderného úložiště varoval před populismem a zjednodušováním při hledání německého konečného úložiště pro jaderné odpady. „Je to téma, které může být velmi rychle pojato populisticky,“ řekl Wolfram König, prezident Spolkového úřadu pro jaderně-technickou bezpečnost likvidace (BfE) německé tiskové agentuře DPA. To, na co se zdály být jednoduché odpovědi, typu: „někam to pohřbíme“,  „pošleme to do jiné země“ nebo „vystřelíme to do kosmu“ se při bližším ohledání ukázalo být přesouvací taktikou, která je z etických a bezpečnostně-politických důvodů zcela nevhodná. „Odvracení zraku jinam není řešením,“ dodal.

    König proto považuje za důležité, aby se o tématu hledání jaderného úložiště obecně srozumitelně informovalo a aby byla veřejnost do celého procesu hledání jaderného úložiště zapojena.
    Němečtí odborníci a politici mají vhodné místo pro stavbu německého konečného úložiště radioaktivních odpadů nalézt do roku 2031, přičemž se musí jednat o lokalitu, kde se bezpečně uloží radioaktivní odpad na dobu až jednoho miliónu let. Hledání jaderného úložiště má probíhat transparentně a na odborné rovině, aby se již neopakovaly chyby z dřívějšího stanovení Gorlebenu jako úložišťové lokality.

    Zdroj: Welt.de