Ohledně úložiště nové vládě nevěří

   

  Spíše skeptičtí jsouk možnému posunu ohledně požadovaného zapojení obcí do procesu výběru lokality pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu starostové obcí z lokality Březový potok na Horažďovicku.  Od nové vlády Andreje Babiše a nové ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové toho příliš neočekávají. Vycházejí ze zkušeností s předchozí vládou v demisi i s vládou z minulého volebního období. "Vláda v demisi, která tu byla dosud, byla už pod vedením pana Babiše.Její ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner nám něco nasliboval, ale splněno nebylo nic. Teď je tam jiná ministryně za ANO a na rovinu říkám, že slibům této vlády neuvěřím," řekl Deníku starosta Chanovic Petr Klásek.

  POUZE SLIBY

  Upozornil i na sliby z předchozího volebního období. "Tím, co bylo slíbeno v loňském roce, že bude dopololetí projednáno, se vůbec nikdo nezabývá. Byly sliby od loňského ledna, že budou stanovena pravidla v záležitostech týkajících se geologických průzkumů, že obce budou zapojeny, ale nic takového se neděje. Ani tato poslanecká sněmovna pod vedením hnutí ANO otázku zapojení obcí do procesu výběru lokality úložiště vůbec nebere vážně. Takže to chápu tak, že na obce kašlou, vše jsou jen plané sliby a jde jen o utrácení peněz. V minulém období hnutí ANO ve vládě bylo, stejně tak ČSSD, a poté i jednání s ministrem v demisi Hünerem nás opět přesvědčila, že jsou to vše jen sliby, a nic z toho," dodal Klásek.

  UVIDÍME...

  Opatrný byl po dosavadních zkušenostech i starosta Velkého Boru Václav Zábranský. "Ministr Hüner sliboval, že do poloviny června bude zákon ohledně postavení obcí v procesu výběru lokalityúložiště v rozhodovacím procesu. Ale neexistuje ani návrh zákona, neudělalo se nic. Tak uvidíme, co nová ministryně," řekl Deníku.

  Starosta Pačejova Jan Vavřička si počká na konkrétní kroky. "O nové ministryni průmyslu a obchodu vůbec nevím, co si mám myslet. My jako Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje obce a spolky ze všech dotčených lokalit, jsme ji oslovili otevřeným dopisem a uvidíme, jak se k tomu postaví. Vzhledem k tomu, že tato vláda slibuje velké investice, lze očekávat, že záležitost úložiště bude tlačena kupředu, ale jestli nové vedení ministerstva průmyslua obchodu vyslyší žádosti obcí o to, aby jejich postavení bylo v procesu výběru rovnocenné, to ví pánbu. Od doby, kdy jsme začali bojovat, je to asi třináctý ministr průmyslu a obchodu. Jde o to, jestlibude mít svůj úsudek, nebo jestli bude prosazovat názory někoho jiného. To se uvidí, necháme se překvapit," vyjádřil se Vavřička.

   

  Zdroj: Klatovský deník, 14. 7. 2018