Peníze odpor k úložišti nezmenšily

    Stát se mylně domnívá, že se za peníze dá koupit všechno. Tak by se daly shrnout reakce na novelu tzv. atomového zákona, která vstoupila v platnost k 1. lednu roku 2021 a přináší kompenzace i obcím, jejichž katastrů se dotkl dosavadní průzkum vhodnosti pro výstavbu trvalého úložiště radioaktivního odpadu.

    „Třiapadesát obcí ze všech devíti potenciálních lokalit pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu obdrží z jaderného účtu jednorázový příspěvek jeden milion korun. Počítá se i sdalšími kompenzacemi,“ upozornila na novelu, která zároveň zvýšila jednorázovou částku pro každou obec, pokud by se na jejím katastrálním území stanovilo chráněné území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, na 60 milionů korun, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

    První miliony byly převedeny na účty dotčených obcí v pondělí 4. ledna.

    „Považuji za správné, že se nám podařilo najít řešení, jak obce kompenzovat v souvislosti s už realizovaným geofyzikálním výzkumem,“ uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Jak upozornil, tyto peníze se týkají dřívějších činností, hlavní kompenzace pro lokality, kde budou práce pokračovat, prý teprve budou.

    Chtěli peníze vrátit, ale nejde to

    Obce ze dvou lokalit na Vysočině, které zůstaly v užším výběru pro pokračování průzkumných prací, ale vidív zaslaných penězích víc než cokoli jiného jidášský groš.
    „O žádné peníze jsme nežádali,“ zlobí se starosta Budišova z lokality Horka na Třebíčsku Petr Piňos (ČSSD). Připomněl přitom, že podobný akt se uskutečnil už v minulosti, městys se tehdy pokoušel peníze vrátit a zjistil, že to nejde. „Zákon to neumožňuje, ovyužití částky tak rozhodne zastupitelstvo,“ uvedl bez známky aktivity. Za peníze se podle něj životní prostředí vyměnit nedá, jeho hodnota je nevyčíslitelná.
    I v Cejli na Jihlavsku, obci z lokality Hrádek, zazněly z úst místostarosty Antonína Sekničky (nez.) obdobné argumenty. „Aktuální peníze dorazily s několikaletým zpožděním,“ ironicky okomentoval krok státu. Jak připomněl, zákon o zapojení obcído diskuse ale stále chybí, kýžené postavení v celém procesu nemají. „To podstatné na řadu opět nepřišlo, nikam se nepokročilo. Stát neumí nic jiného než se pokoušet obcím zalepit pusu penězi,“ posteskl si.

    O žádné peníze jsme nežádali. Za peníze se životní prostředí vyměnit nedá, jeho hodnota je nevyčíslitelná Antonín Seknička, místostarosta Cejle

    Zdroj: Právo