Pěší pochod k uctění a zachování  přírody a života v Pošumaví, 13. ročník

    pořádala Obec Chanovice v sobotu 9. ledna 2016

    Shrnutí sepsané Petrem Kláskem Černickým, toho času starosta Obce Chanovice, v lednu 2016

     

    Pořádání pochodu je reakce na úřední a nesmlouvavé oznámení pracovníků SÚRAO v létě 2003, že oblast Chanovicka a dalších pěti sousedních obcí je vybraná jako jedna z možných lokalit na vybudování gigantického úložiště radioaktivních odpadů.Letos byl počet lidí, kteří si vyzvedli startovní kartu největší – 348 osob, ale počet účastníků byl celkem cca 400 pochodujících. Je vidět, že tento problém lidé vnímají.

    Trasa: Chanovice zámek – start individuálně, přes Dobrotice do Holkovic a v místní hospůdce občerstvení, z Holkovic na osadu Plácek a cestou do Újezda u Chanovic zde čaj, z Újezda cestou kolem sv. Martina do Chanovic do kulturního domu – cíl a vyhodnocení. Devět a půl kilometrů novoroční protestní procházky. Po celou dobu pochodu mohli účastníci sledovat panoráma blízké Šumavy.

    V Chanovicích vyhodnocení letošního ročníku, diskuse na téma úložiště, desítky otázek. Následovalo občerstvení a přátelské novoroční posezení s hudbou Nektar Boys.

    Účastníci obešli symbolické území o ploše zhruba 306 hektarů. Plocha 306 hektarů je navrhovaná plocha podzemní části hlubinného úložiště radioaktivních odpadů - cca 306,2 hektarů hlubinného úložiště a cca 29,5 hektarů povrchového areálu.
    Oba uvažované hlavní stavební objekty se stále zvětšují – dle projektů SÚRAO!!!!!! Na loňském setkání s ředitelem SÚRAO Slovákem jsme se dozvěděli, že úložiště může být i větší, prý až 500 hektarů.

    Starostové obcí Olšany, Kvášňovice, Pačejov, Velký Bor, Horažďovice a Chanovice a zástupce obce Maňovice na závěr sdělili několik současných aktualit:
    „Tento týden se sešli zástupci šesti obcí (celkem sedmnáct vesnic) z lokality Březový potok. Na jednání bylo dohodnuto, že budeme navrhovat na mimořádných zasedáních zastupitelstev obcí vrácení finančního příspěvku od SÚRAO. Důvody budou specifikovány a zveřejněny po projednání v obecních orgánech. Ale vycházíme z principu, že by bylo nemorální přijímat peníze, když se ohrazujeme proti povolení geologických průzkumů žalobou proti MŽP. Dále je zde jednotný názor, že zde úložiště nechceme, tak proč si brát od státu peníze. Opakovaně nám představitelé SÚRAO v minulosti slibovali, že průzkumy budou dělány jen se souhlasem dotčených obcí. A stále je nám divná celá řada věcí u navrhovaného hlubinného úložiště. Zvětšující se velikost podzemní části či neexistující komplexní materiál, který by jasně specifikoval základní potřeby a postupy celého procesu se všemi důsledky. I to, proč to má být podzemní sklad řešen bez možnosti dalšího vyzvednutí a využití „odpadů“, jsou-li to to odpady.“


    O čem lidé hovořili a debatovali v rámci akce:
    - musí být skutečně úložiště tohoto typu a je svou gigantičností uvažováno jen pro ČR???
    - jak je možné, že ministerstvo vydalo povolení k průzkumům, při kterých se bude již kopat
    a vrtat v terénu, bez souhlasu vlastníků pozemků a obcí???
    - proč není jednoznačný dokument popisující celý proces ukládání se všemi návaznostmi???
    - proč musí být úložiště tak veliké a stále se v projektech zvětšuje???
    - jedná se o potřebu a problém celé republiky, všech občanů ČR na desítky tisíců let???
    - proč nabízené příspěvky obcím jsou podstatně menší než roční platy vedoucích činitelů
    energetických polostátních firem???
    - nelze hledat řešení ve spolupráci s dalšími státy EU a najít méně obydlená území???
    - jak to udělat, aby naši potomci měli možnost změnit naše rozhodnutí???
    - jak vypadala jaderná problematika před sto lety, a kam ji přivede vývoj za dalších sto let???
    - co nové technologie na budoucí využití současných „odpadů“, vždyť odborníci tvrdí,
    že nynější vyhořelý materiál je energeticky využitý jen na několik procent???
    - a řada dalších otázek a obav.


    Navrhované hlubinné úložiště radioaktivního odpadu v ČR je zařízení s nebezpečnými radioaktivními materiály na sto tisíc let.

     


    Přílohy ke stažení