Politika územního rozvoje ČR a hledání úložiště

     

    Před několika málo dny, v polovině července, schválila Vláda ČR aktualizaci Politiky územního rozvoje ČR. Pro Kraj Vysočina obsahuje dokument hned několik důležitých pasáží, z nichž nejzásadnější je ta týkající se případného budoucího výběru finální a záložní lokality pro hlubinné úložiště vysoce radioaktivních odpadů a vyhořelého jaderného paliva.

    „Kraj Vysočina jako jediný z krajů dotčených výběrem potenciální lokality pro úložiště radioaktivního odpadu zabojoval o svou přímou účast v procesu výběru a se svým požadavkem uspěl. Stává se tak rovnocenným partnerem obcí z obou lokalit na Vysočině, které prošly do takzvaného užšího výběru. Podařilo se nám tak naplnit první část programového prohlášení rady kraje, které bylo doslova do strategického rozvojového dokumentu propsáno. I další kroky Kraje Vysočina budu koordinovat se zástupci obou lokalit a měly by směřovat k vypořádání důvodných rizik s případným umístěním úložiště,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.

    Vysočina se aktivně zapojila do připomínkování Politiky územního rozvoje. Našemu kraji se podařilo s ministerstvy mimo jiné vyjednat nejen účast krajských samospráv v procesu výběru finální a záložní lokality pro ukládání a skladování radioaktivních odpadů a vyhořelého jaderného paliva, která před touto aktualizací nebyla pro kraje explicitně definována, ale dále i přímo zapracovanou část řešící vymezení úseku vysokorychlostní tratě mezi Prahou a Brnem s napojením Jihlavy.

    „Závaznost této prozatím poslední aktualizace se předpokládá na přelomu srpna/září 2021 v návaznosti na zveřejnění sdělení o schválení této aktualizace Politiky územního rozvoje ČR ve Sbírce zákonů v souladu s § 31 odst. 4 stavebního zákona,“ dodává mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

    Dvě zvažované lokality jsou na Vysočině

    Až do loňského roku se v rámci celé ČR uvažovalo o 9 lokalitách, kde by v budoucnu mohlo být vybudováno úložiště radioaktivního odpadu. Nyní jsou to čtyři místa. Snížení počtu na čtyři lokality vloni v červnu schválila Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) a v prosinci i vláda. V tomto zúženém seznamu zůstala na Vysočině vedle Hrádku i lokalita Horka na pomezí Třebíčska a Žďárska, lokalita Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku.

    Obce, které jsou součástí zvažované lokality Hrádek na Jihlavsku, se úložišti společně již delší dobu aktivně brání. Jedním z argumentů, proč by na Hrádku úložiště nemělo být, je možné ohrožení pitné vody s odkazem na evropské rozvodí. Odvolávají se na to, že voda z jejich území odtéká do povodí vodárenských nádrží.

    Jihavská drbna