Povolení k průzkumu na Budišovsku správa úložišť nemá, data ale už ano

  Třebíčsko – Dílčího úspěchu dosáhly obce a spolky, které protestují proti způsobu výběru místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) stáhla žádosti, v nichž usilovala o prodloužení doby platnosti průzkumných prací v lokalitách vybraných pro možnou stavbu úložiště.

  Platnost původních povolení vypršela 31. prosince 2016. Teď navíc soud potvrdil, že průzkumy SÚRAO nemůže bez povolení provádět v lokalitách Horka na Budišovsku a Kraví hora na pomezí Žďárska a Brněnska.

  Tuto mapku mají na obecních úřadech bezmála dvaceti obcí, jejichž katastry jsou vyznačeny zeleně. Mapka z dílny SÚRAO ukazuje, kde probíhá předběžný výzkum geologů

  Podle starosty Budišova Petra Piňose jde o úspěch skutečně pouze dílčí. „Budeme dále obezřetní. Nemyslím, že je úplně vyhráno. Vnímám to tak, že cítí náš odpor, nicméně budeme situaci dále sledovat,“ řekl.

  SÚRAO netají, že o povolení průzkumů letos hodlá požádat nanovo. Mluvčí správy úložišť Nikol Novotná Deníku navíc potvrdila, že na Budišovsku už průzkum proběhl. „Data pro vyhodnocení lokalit jsme získali a lokality dle jednotlivých kritérií vyplývajících ze zákona vyhodnotíme,“ sdělila.

  Specialisté, kteří prováděli povrchový průzkum, se na Budišovku objevili naposledy před několika týdny. Starosta je vykázal. „Požádal jsem je společně s radním Zdeňkem Smrčkem, aby opustili pozemky městyse. Měli jsme i potvrzení od občanů, že nesouhlasí s průzkumy,“ řekl Petr Piňos.

  SÚRAO zkoumá i možnost umístění hlubinného úložiště v okolí jaderných elektráren.

   

  Autor: Luděk Mahel

  Foto: Deník / Redakce

  Zdroj: denik.cz