Španělsko: Přerušení stavby skladu jaderného odpadu v Alamarazu

    Je to špatný týden pro španělský jaderný průmysl. V úterý zastavil Brusel nejprve stavbu meziskladu jaderného odpadu v Almarazu na jihu Španělska a ve středu hlasovala energetická komise španělského parlamentu proti opětovnému spuštění nejstaršího jaderného reaktoru v zemi nedaleko severošpanělského Burgos. Obě tato rozhodnutí jsou velkou ranou pro plán provozovatelů španělských jaderných elektráren, který počítá s prodloužením životnosti šesti španělských jaderných reaktorů z plánovaných 40 na 60 let.

     

    K zastavení stavby meziskladu v areálu jaderné elektrárny v Almarazu došlo na základě podané stížnosti portugalské vlády k Evropské komisi. 16. ledna si Lisabon stěžoval, že nebyla Španělskem vyslyšeno.

    Alamaraz leží na řece Tajo, která se nedaleko od jaderné elektrárny dostává na území Portugalska. Pod názvem Tejo je to nejdelší řeka Portugalska. Portugalská vláda se obává, že eventuální nehoda v Almarazu by mohla postihnout velké části Portugalska. Pro schválení stavby meziskladu je tedy podle Portugalska zapotřebí zpracovat studii vlivů na životní prostředí, a to se zapojením portugalských úřadů. Všechny strany v portugalském parlamentu podpořily rezoluci proti stavbě meziskladu v Almarazu.

    Jean Claude Juncker, prezident Evropské komise, zprostředkovával dohodu mezi Lisabonem a Madridem. Výsledkem je, že Portugalsko prozatím svou stížnost stáhlo. Španělsko se zavázalo, že všechny informace předá úřadům sousední země a nechá do areálu v Almarazu vstoupit inspektory z Lisabonu a Bruselu.

    „Dohoda počítá s tím, že Portugalsko vyčerpá všechny právní možnosti,“ řekl portugalský ministr zahraničí, Augusto Santos Silva po podepsání úterní dohody. Ekologické organizace prozatímní zastavení stavby vítají, ale byly by raději, kdyby Portugalsko svou stížnost nechalo v platnosti.

    „Mezisklad je prvním krokem k tomu, aby provozovatel prodloužil životnosti obou jaderných bloků v Almarazu ze 40 na 60 let,“ je si jistý Francisco Castejon, mluvčí Ecologistas en Accion, jedné z nejvýznamnějších španělských ekologických organizací. Dosavadní sklad pro vyhořelé jaderné palivo z obou bloků v areálu jaderné elektrárny postačuje pouze do roku 2020. Stavba nového meziskladu pro dalších 20 kontejnerů dává smysl pouze v případě, že by se měla životnosti obou tamních jaderných bloků prodloužit.

    Oba velcí španělští provozovatelé jaderných reaktorů Iberdrola a Endesa kromě jiného s úspěchem žádali Jadernou radu pro bezpečnost (CSN) o opětovné spuštění jaderné elektrárny Garoña, ačkoli je elektrárna starší než 40 let. Ve španělském parlamentu roste odpor proti prodlužování provozu jaderných reaktorů. Ve středu večer o Garoña hlasovala energetická komise. Až na menšinově vládnoucí stranu Partido Popular (PP) všechny strany oznámily, že budou hlasovat proti opětovanému spuštění Garoña. Rozhodnutí energetické komise však není závazné, je pouze doporučením vládě. 

    Aus für Atommülllager in Almaraz Reiner Wandler aus Madrid23. Februar 2017 - derstandard.at/2000053016242/Aus-fuer-Atommuelllager-in-AlmarazOriginál článku: Aus für Atommülllager in Almaraz, Reiner Wandler, Der Standard, 23. února 2017

    *****
    (C) Přeložila Gabriela Reitinger, OIŽP // Foto: Wikimedia Commons