Stovky lidí na sedmi místech v ČR protestovaly proti úložišti

     

    Stovky lidí v sedmi lokalitách v Česku protestovaly 23. dubna 2016 akcí Den proti úložišti proti možné výstavbě trvalého úložiště radioaktivního odpadu. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v nich hodlá provést geologické průzkumy. Obce, ekologické spolky a další organizátoři pořádali protestní akce ve formě pochodů, běžeckých a cyklistických štafet, výstav i filmových produkcí. Obce z lokality Březový potok na Klatovsku oznámily, že stáhnou své zástupce z Pracovní skupiny pro dialog.

    V prohlášení, které podepsali zástupci šesti obcí a města Horažďovice, se uvádí, že Pracovní skupina pro dialog se stala nástrojem v rukou ministerstva průmyslu a obchodu, kdy SÚRAO záměrně ve svých tiskovinách neobjektivně informuje obyvatele o spolupráci se samosprávou obcí. Podle starosty Pačejova Jana Vavřičky (nez.) chtějí obce tímto krokem donutit SÚRAO, aby s nimi jednalo napřímo a férově.

    Do lokality Horka na Třebíčsku směřovalo asi 200 účastníků protestního pochodu z obcí Budišov, Nárameč, Hodov a Rudíkov. Podle starosty Budišova Petra Piňose lidé využívají k vyjádření svých názorů všech zákonných prostředků. Jedním z nich bylo před časem i referendum, v němž v Budišově hlasovalo proti úložišti přes 90 procent lidí. V okolních obcích byly výsledky podobné.

    Protestní akce v Březovém potoce na Horažďovicku měla podobu běžecké a cyklistické štafety okolo průzkumného území. Štafety se zúčastnilo asi 180 členů různých spolků, od malých hasičů až po sportovce. Další stovky lidí se pak setkaly na shromáždění v kulturním domě.

    Proti případnému úložišti se protestovalo i v Čertovce u Lubence na Lounsku. Čtyřicítka turistů si dopoledne vyšlápla na pochod z Blatna přes Lubenec ke kostelu sv. Jiljí v Libyni. Další se připojili u kostela. Kritikům umístění úložiště na rozhraní Ústeckého a Plzeňského kraje vadí, že Čertovka z vytipovaných míst několikrát vypadla, ale pak se na seznam vždy vrátila.

    SÚRAO zatím pro stavbu úložiště zvažuje kromě těchto tří lokalit také lokality Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku a Kraví hora na Žďársku. Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

    Den proti úložišti se letos konal současně ve všech lokalitách zvažovaných pro stavbu úložiště podruhé. Loni se akcí někde zúčastnily desítky a jinde stovky lidí, podle statistik organizátorů jich bylo celkem 1200. Nejvíc odpůrců se před rokem sešlo v lokalitě Březový potok. Další stovky lidí podpořily místní výzvy, které při této příležitosti vznikly.

    Autor: ČTK (České noviny)

     

    Další články

    Česká televize: Lidé protestovali proti jadernému úložišti, Klatovsko se stahuje z pracovní skupiny, 23. dubna 2016

    Česká televize: Večerní Regiony, 23. dubna 2016, (od minuty 8:06)

    Česká televize: Události, 23. dubna 2016, (od minuty 11.06)

    TV Prima, Zprávy FTV Prima, 23. dubna 2016, (od minuty 1:42)

    Blesk.cz, „Radioaktivní úložiště tady nechceme.“ V Česku protestovaly stovky lidí, 23. dubna 2016

    Denik.cz, Na padesát lidí z Jistebnicka podpořilo Den proti úložišti, 23. dubna 2016

    Denik.cz, Na Čěřínku lidé protestovali proti úložišti, 24. dubna 2016

    Denik.cz, Proti úložišti bojovali cyklisté i běžci, 24. dubna 2016

    Denik.cz, Proti úložišti protestovaly desítky lidí, 25. dubna 2016

    Denik.cz, Úložiště jádra za klouzačku nevyměníme, tvrdí aktivisté, 25. dubna 2016

     

    Další výstupy v souhrném článku 

    Stovky lidí protestovaly proti úložišti. Akce byly i v lokalitách Horka a Hrádek

    25.4.2016    Mladá fronta DNES    str. 16   Vysočina,    (ČTK, red)    

    HODOV Stovky lidí v sobotu v sedmi lokalitách v České republice protestovaly na akci Den proti úložišti proti možné výstavbě trvalého skladu radioaktivního odpadu.

    Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v těchto místech hodlá provést geologické průzkumy. Obce, ekologické spolky a další organizátoři pořádali protestní akce ve formě pochodů, běžeckých a cyklistických štafet, výstav i filmových produkcí. Jeden z protestů se konal v lokalitě Horka na Třebíčsku.

    Tam směřovalo asi 200 účastníků protestního pochodu z obcí Budišov, Nárameč, Hodov a Rudíkov. Podle starosty Budišova Petra Piňose lidé využívají k vyjádření svých názorů všech zákonných prostředků. Jedním z nich bylo před časem i referendum, v němž v Budišově hlasovalo proti úložišti přes 90 procent lidí. V okolních obcích byly výsledky podobné.

    SÚRAO zatím pro stavbu úložiště zvažuje kromě Horky také lokality Čertovka u Lubence na Lounsku, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Kraví hora na Žďársku a Březový potok na Klatovsku.

    Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uskladněny tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

    Den proti úložišti se letos konal současně ve všech lokalitách zvažovaných pro stavbu úložiště podruhé. Protestní akce v Březovém potoce na Horažďovicku měla kupříkladu podobu běžecké a cyklistické štafety okolo průzkumného území.

    Štafety se zúčastnilo asi 180 členů různých spolků, od malých hasičů až po sportovce. Další stovky lidí se pak setkaly na shromáždění v kulturním domě.

    Foto popis| Nechtějí „sudy“ Jeden z protestů se konal na Třebíčsku., Foto autor| Foto: ČTK, Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Vysočina


    Různé názory na úložiště

    25.4.2016    Haló noviny    str. 2   Z domova,    (zku)    

    Stovky lidí v sobotu v sedmi lokalitách protestovaly akcí Den proti úložišti proti možné výstavbě trvalého úložiště radioaktivního odpadu. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v nich hodlá provést geologické průzkumy.

    Obce, ekologické spolky a další organizátoři pořádali protestní akce ve formě pochodů, běžeckých a cyklistických štafet, výstav i filmových produkcí.

    Průzkumné práce plánuje SÚRAO tento rok zahájit v lokalitách Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok u Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku a na třech místech na Vysočině - Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví hora. Úložiště má vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Proti případnému úložišti se protestovalo i v Čertovce u Lubence na Lounsku. Čtyřicítka turistů si dopoledne vyšlápla na pochod z Blatna přes Lubenec ke kostelu sv. Jiljí v Libyni. Další se připojili u kostela. Kritikům umístění úložiště na rozhraní Ústeckého a Plzeňského kraje vadí, že Čertovka z vytipovaných míst několikrát vypadla, ale pak se na seznam vždy vrátila. Naopak starosta Blatna Václav Beneš (KSČM) žádné velké změny do budoucna neočekává. »Spíše by se region mohl více rozvíjet, šlo by sem více peněz. Spíše by to pomohlo, než ublížilo,« tvrdí Beneš.

    Den proti úložišti se letos konal současně ve všech lokalitách zvažovaných pro stavbu úložiště podruhé. Loni se akcí někde zúčastnily desítky a jinde stovky lidí, podle statistik organizátorů jich bylo celkem 1200. Nejvíc odpůrců se před rokem sešlo v lokalitě Březový potok. Další stovky lidí podpořily místní výzvy, které při této příležitosti vznikly.

     

    Lidé odmítli úložiště na sedmi místech

    25.4.2016    E15    str. 3   Události, /čtk/    

    Obce, ekologické spolky a další organizátoři pořádali v sobotu protestní akce v podobě pochodů, běžeckých a cyklistických štafet či filmových produkcí. V sedmi lokalitách se tak stavěli proti možné výstavbě úložiště radioaktivního odpadu. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v nich hodlá provést geologické průzkumy.

    Zastupitelé obcí z lokality Březový potok na Klatovsku oznámili, že stáhnou zástupce z Pracovní skupiny pro dialog. Skupina se podle nich stala pouhým nástrojem v rukou ministerstva průmyslu a obchodu, kdy SÚRAO záměrně neobjektivně informuje obyvatele o spolupráci se samosprávou. Obce tak chtějí správu odpadů přimět, aby s nimi jednala napřímo a férově.

    Do lokality Horka na Třebíčsku zamířily dvě stovky protestujících. Podle starosty Budišova Petra Piňose lidé využívají všechny zákonné prostředky. V jeho obci v referendu hlasovalo proti přes devadesát procent lidí.

    Kritikům úložiště v Čertovce u Lubence na Lounsku na rozhraní Ústeckého a Plzeňského kraje vadí, že lokalita z vytipovaných míst několikrát vypadla, ale vždy se vrátila.

    SÚRAO pro stavbu úložiště zvažuje kromě těchto tří lokalit i Magdalénu na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku a Kraví horu na Žďársku. Úložiště má vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.  Více E15.cz

    V referendu v obci Budišov hlasovalo přes devadesát procent obyvatel proti úložišti, uvedl starosta Petr Piňos.

     

    Padesátka lidí vyšla proti úložišti

    25.4.2016    Českokrumlovský deník    str. 1   Titulní strana, (jop)    

    Padařov – Hodit jaderným odpadem na temelínskou věž či přejít přes jaderné úložiště. Organizátoři Dne proti úložišti vážné téma osvěžili humorem.

    Magdaléna v Padařově je jednou ze sedmi lokalit, které se podrobí geologickému průzkumu. Ten zjistí, zda se prostor mezi Makovem a Padařovem může stát místem pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu z jaderných elektráren. Lidé s tím nesouhlasí.

    Neděsí je ani tak únik radioaktivity, protože chtějí věřit, že sklad bude naprosto bezpečný, jako devastace krajiny jeho stavbou.

    O bezpečnosti v médiích ujišťuje ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiří Slovák, stejně jako o tom, že při prvotních průzkumech životní prostředí neutrpí.

    Vytipovaných lokalit pro úložiště je v České republice sedm. V Jihočeském kraji je to ještě Čihadlo nedaleko Lodhéřova na Jindřichohradecku, kde se o víkendu také protestovalo.

    Region| Jižní Čechy

     

    Obce nechtějí atomový odpad

    23.4.2016    TV Nova    str. 8   19:30 Televizní noviny 

     

    Petr SUCHOŇ, moderátor

    --------------------

    Na sedmi místech Česka dnes lidé protestovali proti trvalému úložišti radioaktivních odpadů. Správa úložišť odstartovala první etapu průzkumných prací. V roce 2025 by pak na vybraném místě chtěl zahájit stavbu.

    redaktor

    --------------------

    Obce a místní spolky, které se stavbou na jednotlivých místech nesouhlasí, dnes pořádaly pochody, koncerty a další akce. Společný happening zorganizovaly podruhé. Například na Třebíčsku protestovalo asi dvě stě lidí. Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Mají v něm být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.