Úložiště tady nechceme, protestovali lidé na Horažďovicku

  Vyšlo: 10.7.2021

  Stovky lidí protestovaly v sobotu odpoledne v Maňovicích na Horažďovicku proti hlubinnému úložišti jaderných odpadů. Oblast Březového potoka je totiž jednou ze čtyř lokalit v České republice, vytipovaných pro výstavbu tohoto zařízení. Právě poblíž Maňovic by mělo být centrum celého podzemního úložiště.

  Jak Deníku řekl místostarosta Maňovic Karel Klozar, samotné úložiště lidem tolik nevadí, vadí jim ovšem způsob, kterým by měl být odpad v zemi uložen. "Neprotestujeme proti úložišti jako takovému. To někde být musí. Zatím se tu má budovat hlubinné úložiště a to je to, co nám vadí. Má být pět set metrů pod zemí, v chodbách, do kterých se bude odpad zavážet a zabetonovávat. To je podle nás nesmysl, protože za několik desítek let se přijde na to, že se odpad dá využít a bude se horko těžko dostávat ven, možná vůbec. Až bude vyřešeno, aby se dal odpad využít do budoucna, prosím, ať je úložiště tam a ať je bezpečné. To hlavně," uvedl.

  Se svojí rodinou se protestu zúčastnila Věra Brožík. "V Maňovicích jsem prožila svoje dětství, teď se sem vracím na návštěvy. Mám k tomuto místu vztah, mám ráda tenhle kraj a úložiště tady prostě nechci. Proto jsme přijeli protestní akci podpořit," řekla Deníku.

  Osmnáctý ročník protestní akce, jejíž tradici založil bavič Miloslav Šimek, který sem jezdil na chalupu a založil spolek Jaderný odpad? Děkujeme nechceme, začal pochodem z Pačejova do Maňovic, kde program pokračoval panelovou diskusí a večer koncertem kapely Zrní.

  Vedle obyvatel obcí, jichž by se případná výstavba úložiště bezprostředně týkala, přijelo také několik desítek odpůrců jaderných zařízení z Německa. Přijeli sem ale lidé i z jiných koutů Česka. Například z Prachaticka přijel se svojí rodinou Jiří Salajka. "Je mi líto, že místní lidé a starostové obcí mají malou podporu od veřejnosti a protože mám stejné mínění jako oni, tak se budu na protestu rád podílet. Nejsem úplně sympatizant atomové energie, ale když už, tak bych dával přednost takzvané fúzní energii a byl bych radši, kdyby se pracovalo více na tom, co by nás v budoucnu méně zatěžovalo. Atomová energie není jediná cesta," vyjádřil se.

  Hlavním organizátorem sobotní akce byl Ondřej Ullrich z Prahy, dlouholetý maňovický chalupář. "Jsem rád, že je letos větší účast, než v předchozích ročnících. Je to závažné téma, kdy se člověk rozhoduje, co se udělá na další tisíce let. Proto se mi nezdá tohle řešení. uložit to, byť do žulového masivu a zalít betonem. Považuji to za alibistické řešení i vzhledem k tomu, jak v našem státě fungují výběrová řízení, politika, veřejnoprávní finance. Můžou v tom výt spory, soudní tahanice, dohady, podezření, korupce, úniky peněz. Je to věc, která by si zasloužila větší pozornost, více času ve smyslu výzkumu, jak s jaderným odpadem efektivněji naložit, než vkládat desítky miliard korun do takového projektu jako je hlubinné úložiště."

  Zdroj: plzensky.denik

   

  Další mediání výstupy z akce

  ČT, 10.7. 2021 - Zpárvy v 18 hodin, vstupy k protestu jsou od 10:25
  https://www.ceskatelevize.cz/porady/1178166846-zpravy/221411018000710/

  ČT, 10.7. 2021 - Události
  https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/221411000100710/video/851658

  ČTK, 10. 7. 2021
  Na Klatovsku se opět protestovalo proti možnému úložišti radioaktivního odpadu
  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/na-klatovsku-se-opet-protestovalo-proti-moznemu-ulozisti-radioaktivniho-odpadu/2062505

  Sledujte profil Platformy proti úložišti na Facebooku s fotogaleriemi účastníků a pořadatelů
  https://www.facebook.com/platformaprotiulozisti