Březový potok

Průzkumné území pro hlubinné úložiště v lokalitě Březový potok leží na katastrech obcí Chanovice (Holkovice, Defurovy Lažany a Újezd u Chanovic), Kvášňovice, Maňovice, Olšany, Pačejov a Velký Bor (zejména Jetenovice) v okrese Klatovy v Plzeňském kraji. Průzkumné území pro úložiště má mít velikost 23,1 km2.

Místní spolky: Jaderný odpad – děkujeme nechceme!

16.02.2016

Vesnička Maňovice pociťuje kvůli úložišti nulový zájem o reality

Zdroj: ekolist.cz Maňovice, nejmenší vesnička v lokalitě zvažované stavby úložiště jaderného odpadu na Horažďovicku, pociťuje už asi čtyři roky nulový zájem o domy nebo parcely. V obci se 41 obyvateli je na prodej dlouhodobě několik domů. Obecní pozemky na bydlení nikdo nechce. Mladí se stěhují do měst. ČTK to řekl bývalý dlouholetý starosta Miroslav Panuška. Maňovice i pět dalších dotčených obcí v lokalitě Březový potok na Horažďovicku úložiště i průzkum území 12 let odmítají.

06.02.2016

Kývněte na jaderné úložiště, přesvědčovali geologové lidi z Horažďovic

V horažďovickém hotelu Prácheň v pátek přesvědčovali zástupci Správy úložišť jaderných odpadů místní obyvatele, aby na území obce vzniklo nové úložiště. Akce přilákala na šedesátku lidí. Geologové zde představovali metody, kterými se bude provádět geologický průzkum. Ten začne během několika týdnů.

09.01.2016

Lidé z Pošumaví protestovali proti jadernému úložišti

hanovice (Klatovsko) - Stovky obyvatel pošumavských vesnic dnes opět protestovaly proti plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Téměř desetikilometrový pochod "K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví" vedl po pomyslném obvodu plánované stavby, která by v podzemí zabrala plochu 306 hektarů a na povrchu 19 hektarů.

09.01.2016

Pěší pochod k uctění a zachování přírody a života v Pošumaví

Novoroční procházka krásným územím, které je však mezi vytipovanými lokalitami ke stavbě gigantického úložiště radioaktivního odpadu!!! Již 13. ročník pořádala obec Chanovice v sobotu 9. ledna 2016. Zhodnocení pochodu starostou obce.

31.12.2015

Je to úplatek, říkají obce o milionech od správy jaderných úložišť

Zdroj: idnes.cz. Přes 13,5 milionu korun zaslala v uplynulých dnech Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obcím v Plzeňském kraji, na jejichž území se uvažuje o vybudování úložiště jaderného odpadu. Starostové některých vesnic hodlají peníze odmítnout. Považují je totiž ze strany státu za úplatek, který je má motivovat k poslušnosti.

17.12.2015

Kalendář pro Správu úložišť: Naše bezpečná budoucnost bez hlubinného úložiště

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dostane k letošním Vánocům nezvyklý kalendář pro rok 2016. Věnují jej zástupci obcí a spolků ze všech sedmi lokalit, které si Správa vytipovala jako potenciálně vhodné pro vybudování trvalého hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva. Snímky v něm jí každý měsíc připomenou, že dárci nesouhlasí s postupem státu při hledání místa pro konečné ukládání jaderného odpadu.

09.12.2015

Úložiště jaderného odpadu nás ohrozí, bojí se biofarma na Plzeňsku

Zdroj: idnes.cz. Biofarma Habří na Plzeňsku se chystá k růstu, rozšiřuje výrobu mléka i masa. Majitelé se ale bojí, že jim dobře nastartované podnikání poškodí úložiště jaderného odpadu, které má vzniknout hned v sousedství. Podnikatelé i obce z okolí jsou připraveni jít i do právního sporu.

30.11.2015

ZDŮVODNĚNÍ ŽALOBY OD STAROSTY OBCE CHANOVICE, PETRA KLÁSKA

Podání žaloby je provedeno především s ohledem na skutečnost, že ministr životního prostředí vydal rozhodnutí, kterým zamítl rozklad (námitky) proti předmětnému rozhodnutí o stanovení průzkumného území zvaného Březový potok pro geologické práce směřující k přípravě hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.

30.11.2015

Žaloba proti rozhodnutí ministra životního prostředí ze dne 25. 8. 2015

Společná žaloba měst a obcí v lokalitě Březový potok ze dne 23.10.2015.

26.10.2015

Ve Velešicích probírali úložiště jaderného odpadu

Zdroj denik.cz. Velešice – Poslední vývoj situace ohledně možné stavby hlubinného úložiště radioaktivního odpadu na Pačejovsku byl tématem sobotní besedy, kterou uspořádalo ve Velešicích u Pačejova občanské sdružení Jaderný odpad – děkujeme, nechceme!

21.10.2015

Žaloba na úložiště visí ve vzduchu

Zdroj: Právo: Města a obce z Horažďovicka neuspěly s rozkladem, který podaly na ministerstvo životního prostředí kvůli stavbě úložiště jaderného odpadu. Průzkumné práce v lokalitě Březový potok tak mají zelenou. Žaloba na stát už visí ve vzduchu.

05.10.2015

Seminář „Hlubinné úložiště za našimi humny?“

Seminář - setkání starostů a občanských sdružení z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště jaderných odpadů, kterým se nelíbí, jakým způsobem stát hledá řešení problému jaderného odpadu, se konal ve středu 30. září 2015 od v Barevné kavárně v Praze.

11.09.2015

Rozhodnutí ministra životního prostředí o zamítnutí rozkladu a potvrzení průzkumného území v lokalitě Březový potok

Rozhodnutí ministra životního prostředí ze 25. 8. 2015 o zamítnutí rozkladu obcí a spolků a potvrzení průzkumného území Březový potok pro vyhledávání úložiště.

03.09.2015

Jaderné úložiště je pro Horažďovicko zlým snem. U Žihle může mít šanci

Zdroj: idnes.cz. Pozoruhodně rozdílné jsou názory ve dvou regionech Plzeňského kraje, kde by mohla vzniknout úložiště jaderného odpadu. Zatímco v okolí Horažďovic obce úložiště celkem jednotně odmítají, na severu kraje u Žihle už tak jednoznačné stanovisko nemají.

20.08.2015

V Česku by mohlo vzniknout úložiště jaderného odpadu podle finského vzoru

Zdroj: Český rozhlas. Na otázky Českého rozhlasu odpovídají: Zdeňka Klesalová (Lodhéřov na Jindřichohradecku), Václav Beneš (Blatno na Lounsku), ministr MPO Mládek, ředitel SÚRAO Slovák

předchozí strana 1 2 3 4 5 6 7 8 další strana