Čertovka je nadějná lokalita, říkají hledači úložiště radioaktivního odpadu¨

Lubenec, Blatno - Do podzimu mají experti vybrat čtyři místa z devíti, kde budou pokračovat průzkumy kvůli hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu. Na Podbořansku se chystají další protestní akce.

Postoupí lokalita u Blatna a Lubence, jedna z devíti na současném seznamu, do dalšího kola výběru pro místo, kde by v budoucnu mělo být hlubinné úložiště jaderného odpadu? Rozhodne se už brzy, aktuálně Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) představila výsledky průzkumů. Z nich vyplynulo, že Čertovka je pro úložiště nadějnou variatou. S průzkumy, možným úložištěm i postupem jeho hledačů ale nesouhlasí část veřejnosti, chystá další protesty.

Odborníci ze SÚRAO v minulých dnech prezentovali podrobné výsledky průzkumů, které na Podbořansku probíhaly v posledních letech, jednalo se zatím hlavně o povrchové zkoumání. „Z průzkumů vyplynulo, že na Čertovce je dostatečný horninový blok, aby tam úložiště případně mohlo vzniknout. Je tam vhodný horninový masiv, je dál z našeho pohledu perspektivní a nadějnou lokalitou,“ uvedl Jiří Slovák, ředitel SÚRAO.

Spory s odpůrci

Kvůli nesouhlasu části veřejnosti byly průzkumy v minulosti několikrát přerušeny. Ani ty poslední nebyly podle odpůrců v pořádku. „Průzkumy nebyly vůbec dostatečné. Proběhla jen část, některé nemohly proběhnout vůbec. Podle smluv, které uzavřeli pozdě, je nemohli stihnout. Jak mohou rozhodovat? Je to celé neprůhledné,“ tvrdí Richard Kanta z Lubence, jeden z kritiků.

Vedení SÚRAO mu ale oponuje. „Průzkumy proběhly v dostatečné míře. Na vše jsou doklady, výstupy z průzkumů. Máme dostatek informací pro další postup,“ říká Slovák.

Expertní komise má o postupu čtyř lokalit, kde v dalších letech budou probíhat další průzkumy, rozhodnout do letošního podzimu. SÚRAO nechce zatím lokality veřejně srovnávat, potencionálně vhodných je údajně více. Bude se posuzovat, které území je nejvhodnější, hledisek má být řada, včetně diskuze s veřejností. „Hlavním měřítkem bude bezpečnost. Bezpečnost je pro nás nepřekročitelným kritériem,“ pokračuje ředitel SÚRAO.

Právě bezpečnost je ale také nejčastěji slyšet z úst odpůrců jako důvod, proč úložiště nechtějí. Obávají se také, že bude ničena příroda. Mají strach z dlouhodobé stavby, ze stavebních uzávěr či ze snižování hodnoty jejich majetku. Tvrdí, že o pozemky a domy v lokalitě už nyní výrazně kvůli úvahám o úložišti klesá zájem. „Jsme proti průzkumům i úložišti. Není to podle nás bezpečné, vůbec se nepracuje s jinými variantami. Celý proces výběru je u nás netransparentní, neustále se porušují sliby. Pořád se mění parametry, kritéria. Nic z toho, co se slíbí nebo řekne, za chvíli neplatí,“ tvrdí o hledačích úložiště Kanta. Jako příklad uvádí, že SÚRAO slíbilo, že průzkumy nebude dělat bez souhlasu veřejnosti a pak proběhly i tam, kde byli lidé proti.

Protestní akce

V Lubenci proběhlo v minulosti referendum, které průzkumy odmítlo. V Blatně mají platné usnesení zastupitelstva, které průzkumy povoluje.

Odpůrci připravují na 20. a 21. dubna další protestní akce. V rámci Dne proti úložišti proběhne v Lubenci lampionový průvod, v Libyni bude beseda a koncert.

SÚRAO naopak oponuje, že sliby neporušuje. Někde prý s průzkumy souhlasí, jinde ne, postup je tedy prý kompromisem. „Chceme veřejnost informovat, ukazovat vše zcela transparentně, jasné výsledky průzkumů. Názory se mění, my chceme diskutovat, ukazovat výsledky průzkumů, aby se lidé mohli rozhodovat podle jasných údajů,“ dodal Slovák.

Průzkumy mají posunout vhodné lokality k dalšímu, detailnějšímu zkoumání, v další fázi mají probíhat také vrty. Hlubinné úložiště má začít v ČR fungovat v roce 2065, stavět se má od roku 2050. Kde vznikne má být jasno do roku 2025, rozhodovat bude vláda. Bude se skládat z menšího povrchového areálu a kilometrů podzemních chodeb, kde bude odpad, například z jaderných elektráren, uložen. Podle expertů budeme v budoucnu úložiště rozhodně potřebovat.

 

Autor: Hynek Dlouhý

Zdroj: denik.cz