Kam s úložištěm jaderného odpadu

Video k dispozici zde.

 

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka
--------------------
V Jihočeském Lodhéřově právě probíhá veřejná debata omožném uložení jaderného odpadu z Temelína a Dukovan. Obec patří do lokality Čihadlo, která je jedním z vytipovaných míst pro tento účel. A místěje kolega Martin Donát. Martine, jaký je o debatu zájem a jak se místní staví k myšlence skladovat vyhořelé palivo právě u nich.

Martin DONÁT, reportér
--------------------
Kulturní se ani zdaleka nezaplnil. Podle místních starostů víme, že většina obyvatel je proti hlubinnému úložišti. Čihadlo je vhodné pro hlubinné úložiště. Ještě letos má dojít ke zúžení devíti vytipovaných lokalit na 4. Ta poslední definitivně má být známa v roce 2025. Suchdol chce zveřejnit veškeré podklady, podle kterých se bude rozhodovat.

Petr NOHAVA, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti
--------------------
To zužování počtu lokalit z počtu 9 na 4 bude probíhat za zavřenými dveřmi. Obce vůbec nebudou vědět na základě jakých dat a jak se bude to zužování probíhat. My se to jenom dozvíme. To není vůbec otevřený proces.

Místo pro jaderné úložiště
12.4.2018    ČT 1    str. 11   18:00 Události v regionech - Praha

Veronika KABÁTOVÁ, moderátorka
--------------------
Kde vznikne hlubinné úložiště jaderného odpadu? Počet zkoumaných lokalit
má ještě letos klesnout z 9 na 4. V úvahu připadají třeba Dukovany na Vysočině, tedy místo hned vedle jaderné elektrárny, dále Čertovka na Ústecku nebo Čihadlo na Jindřichohradecku. A právě tam dnes přijeli představit výsledky dosavadního průzkumu experti ze Správy úložišť radioaktivních odpadů. Setkání v Lodhéřově sleduje Martin Donát. Martine, co se místní obyvatelé od odborníků už dozvěděli?

Martin DONÁT, redaktor
--------------------
Dobrý večer. Dozvěděli se zásadní informaci, že Čihadlo je vhodným místem pro
úložiště jaderného odpadu. To, jestli postoupí do užšího výběru, se lidé dozví závěrem roku. Jsou tady taky zá stupci platformy proti hlubinnému úložišti, kterým vadí, že to jednání nejspíš bude probíhat za zavřenými dveřmi a oni budou postaveni jen před výsledek. Taky si myslí, žeSÚRAO nemá dostatek dat z geologických průzkumů, aby mohlo porovnat lokality mezi sebou a vybrat ty čtyři nejvhodnější.