Radioaktivní odpad: ve hře je i varianta úložiště u Třebíče

Znojemsko, Třebíčsko – Máme málo informací a zároveň chápeme obavy obyvatel vesnic, v jejichž blízkosti má do padesáti let vyrůst hlubinné úložiště radioaktivního odpadu. To tvrdí starostové obcí na severozápadě Znojemska. Kromě sedmi již dříve vybraných lokalit, která musí projít důkladným geologickým průzkumem, úřady nevylučují vznik úložiště v bezprostřední blízkosti dukovanské elektrárny.

Nedávno se navíc objevila zpráva, že experti uvažují o novém místě jižně od Třebíče nedaleko Jaroměřic nad Rokytnou. „Podle mého názoru je vznik hlubinného úložiště v okruhu deseti či patnácti kilometrů od elektrárny nepřijatelný. Pokud vím, ve hře je nové místo mezi Třebíčí a Jaroměřicemi. Je to zatím ale ve fázi úvah. Otázka je, zda o tom vůbec obce, kterých se to týká, vědí," naznačil Aleš John, který je předsedou Občanské bezpečnostní komise Energoregion 2020, jenž sdružuje bezmála sto třicet obcí.

Zástupci dukovanské jaderné elektrárny ale zcela nevylučují umístění úložiště v blízkém okolí elektrárny. „Zvažované průzkumy se týkají obcí v regionu. Aktuální informace čerpáme z informací zveřejňovaných Správou úložišť radioaktivních opadů," sdělil mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Správci úložišť ujišťují, že jim jde zejména o bezpečnost a nalezení nejhodnějšího místa. „Naším cílem je ověřit a najít tu nejbezpečnější variantu. Proto prověřujeme všechny možnosti a hledáme i další alternativy," vzkázala Ivana Škvorová ze Správy úložišť radioaktivních odpadů.

Starostové některých obcí, které jsou vzdálenější od Dukovan, ale postrádají informace. „Zatím se nás problém netýkal. Stále žijeme s tím, že úložiště má vyrůst severně od Třebíče. O úvahách, že by mohlo být jiné vhodné místo mnohem blíže Znojemsku, jsem nevěděl," naznačil starosta Boskovštejna Libor Nevrkla.

Doplnil, že pokud by se v budoucnu měly k tak zásadním věcem vyjadřovat i okolní obce, muselo by dojít ke shodě celého území. „V celostátních médiích jsem slyšel, že obec, na jejímž území hlubinné úložiště bude, dostane třeba i padesát milionů korun. Otázkou je, co okolní vesnice, kterých by se věc také týkala, a nedostaly by nic," poukázal Nevrkla.

Krajský radní Jiří Němec naznačil, že lidé, kteří se staví ostře proti úložišti, se patrně obávají problémů s dopravou odpadu. „Elektrárna nikomu nevadí, navíc zaměstnává spoustu lidí v regionu a převažují snahy o výstavbu dalšího bloku. Energii všichni potřebujeme. Úložiště je negativum, které jadernou elektrárnu provází," uvažoval Němec.

Podobného názoru byl i starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Míní, že blízkost elektrárny v lidech nebudí obavy a zvykli si na ni.

Aleš John, který v bezpečnostní komisi zastupuje zájmy lidí, naznačil, že je potřeba vychovávat odborníky ale i obyvatele regionů. „Pokud přijede na besedu expert, který začne mluvit o bezpečnosti, lidé začnou být ostražití a vzpomenou si na všechny tragédie spojené s jadernou energetikou. Začne jim blikat kontrolka," uvažoval John.

Vytipovaná místa, o kterých odborníci zatím uvažují, musí projít detailním průzkumem geologů. „Pokud bude předběžný průzkum vyhovující, zúčastněné strany začnou jednat. Vše bude trvat velmi dlouho," upozornil John.

Podle něho mohou odborníci do roku 2065, kdy má být hlubinné úložiště dokončené, najít technologii, která povede k přepracování paliva. „I tak ale hlubinné úložiště vznikne. Musí mít velmi silné a odolné bariéry, aby se látky nedostaly do životního prostředí," zakončil John, který se problematikou jaderné energie zabývá řadu let.

O úložišti

Vyhořelé jaderné palivo se skladuje v meziskladech v Temelínu a v Dukovanech. Do roku 2025 by mělo být jasné, kde vyroste hlubinné úložiště. Komory budou v hloubce půl kilometru a podzemní část zabere 440 hektarů. Izolaci má zajistit několik bariér. Úložiště má být v provozu od roku 2065.
Zdroj: www.nechcemeuloziste.cz

 

Autor: Ilona Pergrová

Zdroj: denik.cz

Foto autor: Deník/Pech Karel