Lokality vybrané pro hlubinné úložiště chystají na 15. dubna další protestní den. Zapojí se i Vysočina

Vyšlo: 7. dubna 2023

Na čtyřech místech Česka se bude v sobotu 15. dubna konat Den proti hlubinnému úložišti. Organizátoři, mezi které patří spolky i obce, na něm budou posedmé různými akcemi mířit proti stavbě trvalého úložiště radioaktivních odpadů. V Dolní Cerekvi na Jihlavsku se plánuje setkání v ochranných oděvech přímo v místě, kde je úložiště navržené. Na Vysočině jsou dvě ze čtyř lokalit zvažovaných pro trvalé uložení použitého jaderného paliva.

„Setkáme se přímo na tom místě, kde by měl být povrchový areál, to znamená ta horká komora. Cedulemi budou označené některé další plánované budovy," řekl za organizátory setkání lokality Hrádek Petr Kovář. Na místo budou moci lidé při happeningu vstupovat jen v ochranných oděvech. Podle Kováře se tím předjímá rizikové prostředí úložiště, zatím oděv lidé ocení jako ochranu před blátem zoraného pole.Uprostřed něj se pod heslem - co jsme si navařili, to si také sníme - bude vařit a podávat polévka.

Zapojí se i lokalita Horka

Nad Dolní Cerekví se lidé 15. dubna sejdou už v 10:00. Na 14:00 chystají začátek akce v budišovském zámeckém parku zástupci lokality Horka, která leží na pomezí Třebíčska a Žďárska. Podle Zdeňka Součka, starosty Rudíkova z lokality Horka, jsou protestní setkání spíše komorní akcí s účastní několika desítek lidí. Mohou mítvýznam, ale zásadnější je podle něho intenzivní jednání s poslanci. „Potřebujeme hlavně bojovat právně, podporou poslanecké iniciativy, podáváním pozměňovacích návrhů a dalších věcí," řekl Zdeněk Souček. Obce by podle něhoměly mít při výběru vhodné lokality zásadnější hlas, což by nutilo úřady k efektivnější práci na vypořádávání námitek a pochybností. „Věřím, že kdyby takový postup byl, tak jako ve Finsku, ve Švédsku, které jsou nám stále dávány za vzor, tak nakonec republika dojde k tomu, že někde nějaká lokalita souhlas vysloví," řekl Souček.

Svůj Den proti hlubinnému úložišti chystají také obce na Klatovsku, začne v poledne v obci na návsi v Olšanech, které patří do lokality Březový potok stejně jako Horažďovice, kde bude program pokračovat koncerty na náměstí. Protestní pochod budou 15. dubna pořádat také v lokalitě Janoch u jihočeského Temelína.

Výběr ze čtyř lokalit

Stavbu hlubinného úložiště, v němž by měly být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, připravuje státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Místo pro trvalé uložení radioaktivního odpadu se hledá od 90. let minulého století. Nyní je výběr zúžený na čtyři lokality. Náklady na vybudování komplexu, jehož stěžejní část má být přibližně půl kilometru pod povrchem, podle starších odhadů přesáhnou 100 miliard korun.

Obce se dlouhodobě brání

Výstavbě úložiště se dotčené obce vlokalitách dlouhodobě brání. 31. ledna celkem 17 zástupců obcí a také dva představitelé Kraje Vysočina podepsali memorandum o společném postupu při jednáních se státními orgány o případné stavbě hlubinného úložiště radioaktivního odpadu.

„O tomto memorandu společně diskutujeme už několik měsíců. To znamená, že dnešní podpis je jakýmsi vyvrcholením naší společné snahy ujednotit náš postup v Kraji Vysočina. Společný postup má posílit především společný postup našich obcí tak, aby byly zohledněny vaše zájmy, stanoviska, potřeby, a aby v zájmu celého procesu bylo skutečně vzato na zřetel, že jsou to území, která spravujete vy se svými samosprávami, že tam žijí vaši obyvatelé a že společně obce a Kraj Vysočina v našem regionu postupujeme společně," sdělil hejtman Kraje Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) před podpisem memoranda.

Zástupci lokality Hrádek mají za sebou také jednání s ředitelem SÚRAO Lukášem Vondrovicem, stejně jako s ministrem obchodu a průmyslu Jozefem Síkelou (za STAN). Na schůzce s ředitelem Vondrovicem se zástupci obcí dozvěděli pro ně nepříjemnou zprávu - případné úložiště s největší pravděpodobností začne fungovat o 15 let dříve, než bylo původně plánováno.

Ministr Síkela na začátku prosince 2022 dotčeným osobám představil plány spojené spojené s přípravou hlubinného úložiště včetně změn v právech obcí v tomto procesu.

Na Vysočině jsou dvě ze čtyř lokalit, které se budou v České republice kvůli úložišti prověřovat. Obce ve výše uvedeném memorandu jsou z lokalit Horka a Hrádek. K prověřování vhodnosti vybral stát ještě lokality Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. V úložišti mají být půl kilometru pod zemítrvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Původně mělo úložiště vzniknout do roku 2065, o urychlení výstavby se mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050.

Autoři ČTK, Lenka Dvořáková
Zdroj: jihlavska.drbna.cz

 

Další články:

Nevzdají to. Dál bojují proti úložišti

12.04.2023 Právo ~ Strana 10 ~ Klára Mrázová

Obce z Horažďovicka, kde možná vznikne úložiště jaderného odpadu, pokračují v protestech. Na sobotu chystají další akci. Opakovaně upozorňují, že stát s nimi nejedná.
„Naprosto nás ignoruje,“ řekl starosta Horažďovic Michael Forman (Občané HD). Podle jeho názoru provází celou záležitost řada nejasností. „Už samotný výběr lokalit je zamlžený a několikrát se změnil. Postup se nám zdá netransparentní. Chybějí nám zásadní informace,“ podotkl.
Ve vytipovaném území je deset samospráv a trvale v něm žije zhruba deset tisíc lidí. Někdejší starosta další dotčené obce Chanovic Petr Klásek upozornil, že rozměry úložiště se zvětšily z původních 190 hektarů pod povrchem na současných 500.

Státu nevěříme

„Z pohledu životního prostředí jde o cennou oblast, kde se nachází například přírodní park Horažďovická pahorkatina. Na jejím okraji protéká řeka Otava,“ sdělil.
Dále upozornil, že obce nemají žádná zákonná práva. „V lednu vláda schválila návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. My jsme ho ale připomínkovali. Žádáme, aby s takovým záměrem obce souhlasily. To je naše zásadní podmínka,“ zdůraznil Klásek.
Stejného názoru je i Forman. „Musí být jasně stanovená pravidla. Dokud nejsou, nemůže se stát divit, že s ním obce nechtějí spolupracovat a nevěří mu,“ doplnil.
„Jádro je základem naší energetiky a tento projekt je zásadní podmínkou jeho rozvoje,“ uvedl dříve ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Nedávné schválení návrhu zákona je podle něj důležité k zajištění konce palivového cyklu pro další fungování jaderné energetiky v Česku a také rozšiřuje práva i lhůty obcí.

Další protest

Oba starostové nerozporují, že jde o klíčový projekt, o to více je ale o něm potřeba mluvit, shodují se. „Zákon ještě není schválený a už se budou dělat průzkumy jednotlivých území,“ řekli. Připomněli také, že v některých obcích lidé úložiště odmítli v referendech.
Obyvatelé se znovu chystají protestovat v sobotu. Akce začíná ve 12 hodin v Olšanech. Součástí bude i štafetový běh po hranicích vybrané lokality.
V hlubinném úložišti by měly být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Stavbu připravuje státní Správa úložišť radioaktivních odpadů. Vhodné místo se hledá od 90. let minulého století, aktuálně se výběr týká čtyř území.

+++++++++++++++++++++++++++++

Jaderné úložiště na jihu nechtějí

12.04.2023 Českobudějovický deník ~ Strana 1 ~ (der) ~ Rubrika: Titulní strana

Jižní Čechy – V sobotu 15. dubna se u tvrze Býšov nedaleko Jaderné elektrárny Temelín uskuteční akce, která má za cíl poukázat na problematiku jaderného odpadu a jeho uložení. Jedno z takových míst by totiž mohlo vzniknout i na jihu Čech.

Území navržené pro geologické práce pro hledání úložiště, které bylo pojmenováno Janoch, leží na katastrech obcí Dříteň, Purkarec, Olešník a Temelín, a je jednou ze čtyř lokalit zařazených do užšího výběru pro jaderné úložiště.

Akce začne ve 14 hodin úvodním slovem, pokračovat bude pochodem (trasa je sjízdná i pro kočárky) a zasazením stromu. Pro děti bude připravený doprovodný program.

+++++++++++++++++++++++++++++

Hrádek znovu proti úložišti

12.04.2023 Právo - (pch)

strana: 11rubrika: Jižní Morava - Vysočina

Obce z lokality Čertův hrádek na Jihlavsku, vytipované pro možné vybudování trvalého úložiště vysoce radioaktivního jaderného odpadu, zvou k tradičnímu protestnímu happeningu Den proti úložišti. Letos proběhne akce již posedmé, a to v sobotu 15. dubna.
Jak připomněl mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, místostarosta obce Cejle Antonín Seknička, akce se koná v době, kdy probíhá povolování průzkumných území pro geologické práce a parlament bude projednávat zákon o úložišti v podobě, která dotčeným samosprávám nevyhovuje. Happening se uskuteční od 10 hodin zhruba na půl cestě po místní komunikaci mezi Dolní Cerekví a Rohoznou.
"Chceme upozornit na aktuální situaci ohledně výběru lokality hlubinného úložiště," dodal starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák (TOP 09).

+++++++++++++++++++++++++++++

Den proti hlubinnému úložišti ve všech lokalitách už posedmé

Mgr. Jana Mertová, Duben 12, 2023 Plzeňský rozhled

+++++++++++++++++++++++++++++

Pro-energy.cz: Lokality vybrané pro hlubinné úložiště chystají na 15. dubna další protestní den

Energie21.cz: Den proti úložišti na všech lokalitách posedmé, letos bude 15. dubna

blisty.cz: 15. dubna 2023: Den proti úložišti na všech lokalitách posedmé

Plzenska.drbna.cz: Obce vybrané pro hlubinné uložiště jaderného odpadu chystají protestní akce