Den proti uložišti 2022 - Hrádek

 

V Dolní Cerekvi v sobotu 9.4.2022 proběhla akce k celostátnímu Dni proti úložišti. Lokalita Čertův Hrádek chtěla zábavným a vtipným způsobem upozornit na problémy, které se pojí s procesem výběru místa pro uložení vysoceradioaktivního odpadu.

Celý program se nesl v duchu nadneseného využití argumentů státu vůči dotčeným obcím. Jedním z příkladu je urychlení procesu kefírem v narážce na přistavené mobilní wc, které je de facto také nádobou na odpad. Další narážkou na argumenty státu byl nápis na dveřích wc „Prý to někde být musí“.

„Kadibudka je umístěná zcela nevhodně vedle velikonoční výzdoby v centru obce, tedy v místě, kam se vůbec nehodí. S úložištěm to máme obdobně,“ řekla jedna z organizátorek v roli obsluhy WC Marta Kovářová.

Dalším z těchto příkladů byl třeba i Matěj Kolář, organizátor táborů v Rohozné, ale i Maratonu proti úložišti, který se stavěl na hlavu. Na happeningu v Dolní Cerekvi slíbili, ale stojku na hlavě udělá i Praze před budovou SÚRAO. Večer zvěřejnil na sociálních sítích foto, které dokumentuje, že svůj slib splnil.

Zdeněk Dvořák, starosta Dolní Cerekve

 

Fotogalerie z akce Den proti úložišti

Autor: Milan Slavinger

Dolní Cerekvi se protestovalo proti úložišti. Lidé se tam posílali na záchod

Video z akce: jihlavsky.denik.cz

Foto: Lenka Dvořáková

Navštivte naše úložiště. Je třeba jednat urychleně, volá žena před radnicí v Dolní Cerekvi. Zájemcům nabízí kefír, toaletní papír a posílá je na záchod. Hned první zájemkyně ale otevře dveře a zjistí, že je obsazeno. O dobrou zábavu je postaráno. 

V rámci Dne proti úložišti v Dolní Cerekvi nejprve starosta Zdeněk Dvořák promluvil o úložišti jaderného odpadu. Pak přišel čas na zábavu, Matěj Kolář se stavěl na hlavu. | Video: Deník/Martin Singr

Pro lepší náladu začne hrát na flétnu Milan Kolář úzce spjatý s tábory v další dotčené obci, Rohozné. Následně se staví na hlavu. Stejný kousek prý večer předvede v Praze před sídlem Správy úložiště radioaktivních odpadů (SÚRAO).
V rámci Dne proti úložišti hovoří před několika desítkami lidí starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák. Připomíná, že se hlubinné úložiště má začít budovat v roce 2050 a o patnáct let později tam přijede první dodávka jaderného odpadu. „Rok 2065 začne ukládání, ale to neznamená, že končí budování. Zjednodušeně vybudují dvě štoly, do jedné začnou ukládat a třetí začnou paralelně kopat. A takhle to půjde až někam k sedmdesátce,“ varuje Dvořák.

O tom, že půjde o projekt nebývalých rozměrů, není pochyb. „I na patnáctileté době výstavby vidíte, jak obrovská je to stavba. Pro porovnání, Aventin se stavěl dva roky,“ připomíná v chladném dubnovém dopoledni starosta, jeden z nehlasitějších odpůrců skladu paliva z jaderných elektráren. „Celý oplocený povrchový areál navrhovaný do blízkosti Dolní Cerekve má mít patnáct hektarů. Není to celé, ještě je třináct hektarů rubaniny žuly, která se vytěží za padesát let. Bude to plocha čtyřicet fotbalových hřišť. Jistě víte, že v Cerekvi nemáme ani jedno, protože se sem nevejde,“ říká Dvořák.

Zároveň také připomíná, že hlubinné úložiště řeší Horní zákon z roku 1988. „O zapojení veřejnosti a obcí tehdy vlastně ani nesměl být zájem. A na základě tohoto zákona má být povolována tato stavba v 21. století,“ podivuje se starosta. Ačkoliv je podle něj v závěrečných zprávách psáno, že sklad zatíží Batelov, tento městys nikdy nebyl a není v dotčených obcích. „Tolik asi k tomu, jak stát postupuje a jak v tom má pořádek. Za mě vůbec,“ glosuje starosta.

Vadí mu i to, že ačkoliv má za necelý rok začít měření a geologické průzkumy v lokalitách, dosud nejsou známé hodnoty, kterých je potřeba dosáhnout. V Dolní Cerekvi se obávají i socioekonomických dopadů spojených se stavbou úložiště. Mělo by jít o zhruba čtyři sta padesát rodin, které budou muset někde bydlet.

Akce se i přes nevlídné počasí účastní také lidé z okolních obcí, nejvíce je ale místních. Mezi nimi nechybí Ludmila Fučíková, která už devětadvacet let bojuje proti úložišti v blízkosti Dolní Cerekve. „Za tu dobu bylo patnáct ministrů průmyslu a obchodu, čtyři ředitelé SÚRAO. Všichni žvaní stejně, za tu dobu se nezměnilo vůbec nic. Možná o něco méně lžou a přidali na tvrdosti,“ nebere si servítky a pokračuje: „Řeči, že se musíme obětovat, neberu. Paní Drábová mě zklamala. Vždycky jsem si říkala, že bych s ní šla na pivo, ale teď už ne.“

Autor: Martin Singr 

 

Stále nemáme odpovědi na naše otázky, znělo dnes na Dni proti úložišti v lokalitě Hrádek

Zdroj: jihlavská.drbna.cz

Autor: Lenka Dvořáková

„Ohrožujete naši pitnou vodu. Táhněte!“ „Hlubinné úložiště? Slibují nám ráj, chystají nám peklo.“ „Nevkládejme poklady do skály. Jakpak by se k nim potomci dostali?“ Takové nápisy byly dnes k vidění na transparentech v Dolní Cerekvi na Jihlavsku, která je jednou z dotčených obcí lokality Hrádek, jež je jednou ze čtyř „finálních“ lokalit pro případnou výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu. Tam se sešlo zhruba padesát lidí, kteří se tím připojili k dnešnímu Dni proti úložišti. Ten se konal již po šesté.

O dnešní program v Dolní Cerekvi se postarala část místního spolku Roztoč kolektiv. Dopolední happening zahájil starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák. „Dnes jsme se tu sešli hlavně kvůli tomu, abychom znovu upozornili na všechny ty nezodpovězené otázky, které dlouhodobě pokládáme a stále na ně nemáme odpovědi. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nám stále neodpovědělo na základní otázky, jako třeba: Kdo bude úložiště stavět? Kde budou bydlet? Kam budou jejich děti chodit do školy?“ vyjmenoval některé z mnoha otázek Zdeněk Dvořák.

V krátkosti pak popsal, jak by případný povrchový areál úložiště měl vypadat. Jeho velikost přirovnal k rozloze 21 fotbalových hřišť nebo jako tři areály místního zemědělského družstva. Ocenil také spolupráci s Krajem Vysočina, který za dotčenými obcemi stojí. „Setkáváme se s náměstkyní hejtmana Hanou Hajnovou a připravujeme například memorandum proti úložišti,“poodhalil starosta Dvořák.

Následný dopolední program v Dolní Cerekvi se nesl v duchu nadneseného využití argumentů státu vůči dotčeným obcím. Jedním z příkladu je urychlení procesu kefírem v narážce na přistavené mobilní wc, které je defacto také nádobou na odpad. „Kadibudka, která tu stojí už třetí den, je umístěná zcela nevhodně vedle velikonoční výzdoby v centru obce, tedy v místě, kam se vůbec nehodí. S úložištěm to máme obdobně,“ vysvětlila organizátorka a dnešní obsluha wc Marta Kovářová.

Dnešního Dne proti úložišti se zúčastnila také Ludmila Fučíková z Dolní Cerekve, která proti úložišti aktivně vystupuje už 29 let. Podle svých slov zažila již čtyři ředitele Správy úložiště radioaktivního odpadu (SÚRAO) a také již 16 ministrů MPO. „Za těch 29 let se nic nezměnilo, všichni žvaní stejně. Jejich řeči o tom, že se musíme obětovat, vůbec neberu. Mám velkou radost z toho, že se teď starostové dali dohromady. Mrzí mě i to, že před volbami jsme moudří voliči a po volbách jsme ekoteroristé a pouliční lůza. Pro MPO a SÚRAO mám vzkaz, ať táhnou k šípku,“ sdělila redakci Drbny Ludmila Fučíková.

 

Protesty proti úložišti jaderného odpadu

Zdroj: ČT1 (37. minuta)

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Lidé dnes na čtyřech místech protestovali proti možnému vybudování hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Obávají se dopadů na životní prostředí. Úložiště se má ve vybrané lokalitě stavět od roku 2050. Proces se ale může zrychlit.

Zdeněk DVOŘÁK, starosta Dolní Cerekve, lokalita Hrádek /nestr./
Vnímáme ten větší tlak na to rozhodnutí co nejdřív. Ten energetický mix České republiky směřuje i směrem k jádru, takže vnímáme to, že tenhle problém je teď aktuálnější, než byl třeba před rokem.

Martin ŘEZNÍČEK, moderátor
Nová vláda ve svém programovém prohlášení přislíbila větší práva a zapojení obcí v procesu výběru. Podle představitelů samospráv ale zatím slib neplní.

Daniel ZACH, redaktor
Ministerstvo průmyslu avizuje, že rozšíření práv dotčených obcí má přinést zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm. Návrh míří do Sněmovny. Právo veta pro obce ale přinést podle ministerstva nemá.