Obyvatelé Cerekve nechtějí přijít o zdroje vody

Lidé v Dolní Cerekvi diskutovali o plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Nejčastěji se obávali radioaktivity, ztráty vody a devastace přírody. 

DOLNÍ CEREKEV Je to už víc než dvacet let, co v České republice začala diskuse o výstavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Kam se za tu dobu dostala? Moc daleko zatím ne. "To přešlapování na místě a řešení technikálií, co se dosud předvádí, je cesta odnikud nikam," uvedl na čtvrteční veřejné diskusi s občany místostarosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák.

Od vlády a ministerstev očekává stanovení kritérií pro výstavbu úložiště, podle čeho bude vhodná lokalita vybraná. Zatím je zvolených sedm lokalit, kde se mají uskutečnit geologické průzkumy. Lidé v těch místech se ale většinou bouří a nechtějí o průzkumech, natož podzemní stavbě, ani slyšet. Výjimkou není ani Dolní Cerekev na Jihlavsku. Tamní lidé se obávají mimo jiné toho, že by je podzemní úložiště mohlo připravit o zdroje vody. "Na území, kde se počítá s možnou výstavbou, máme studny. Když do toho někdo drbne, jsme bez vody," vystoupil v diskusi jeden z obyvatel, důchodce Jaroslav Vláčil. Připojila se Jana Kotoučková z poradny Ekoinfocentrum.

"Máme tady rozvodí, to je strategická lokalita pro celou Evropu," upozornila žena, která nesouhlasí s úložištěm na Čeřínku. Zástupcům státní organizace Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) jde v této fázi o provedení geologického průzkumu. "Ten se žádným způsobem nedotkne vašich vodních zdrojů, naopak budou pod stálou kontrolou," reagoval geolog Jiří Šourek z jihlavské firmy Geomin. Místní obyvatelé se ale příliš neuklidnili. Úložiště je totiž stavba, která by měla přetrvat alespoň po dobu 100 tisíc let.

Zdroj: Mladá fronta DNES
O autorovi: Jaroslav Paclík, redaktor MF DNES

 

Lidé v Dolní Cerekvi diskutovali o plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu

Karel PĚŠKA, moderátor:
Lidé v Dolní Cerekvi diskutovali o plánované stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Nejčastěji se obávali radioaktivity, ztráty vody a devastace přírody. Na setkání do tamního kina přišla také obyvatelka Ludmila Fučíková.

Ludmila FUČÍKOVÁ, obyvatelka Dolní Cerekve:
Bojujeme proti tomu třiadvacet let. Točí se tady jako psí víno furt dokola, chodí z jedný, z druhý strany, vymývají lidem mozky, různý výlety. Nemůžou nám garantovat bezpečnost, že to tady zůstane tak, jak to bylo. A je to nebezpečný. Je to radioaktivita.

Karel PĚŠKA, moderátor:
Obavy místních obyvatel se snažil rozptýlit ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů Jiří Slovák. Ujišťoval, že technologie je bezpečná.

Zdroj: ČRo - Vysočina