Bosňané nechtějí u hranic chorvatské úložiště jaderného odpadu

  Několik tisíc lidí se v pátek na západě Bosny zúčastnilo demonstrace proti záměru chorvatských úřadů umístit nedaleko hranice obou zemí úložiště radioaktivního odpadu z jaderné elektrárny Krško, sdílené Slovinskem a Chorvatskem. Informovala o tom bosenská sekce nezávislé regionální televize N1.  

  Protestní akce se konala ve městě Novi Grad ležícím na řece Uně, která tvoří hranici mezi Bosnou a Chorvatskem. Podle odpůrců záměru chorvatských úřadů by možné úniky z úložiště mohly ohrozit přírodní park kolem Uny a přibližně 250.000 lidí, kteří podél toku žijí.

  O vybudování úložiště, kde by měl být uskladněn radioaktivní odpad z elektrárny Krško, stojící ve Slovinsku, se mluví už několik let. Delegace obou zemí, které jsou členy Evropské unie, by o něm měly podle agentury AFP rozhodnout v pondělí na setkání ve Slovinsku.

  "Tento šílený nápad trvá dlouho a zrodil se v hlavách lidí, kteří tady nežijí, kteří si myslí, že můžou všechno, a jejichž jediným bohem jsou peníze. Musíme jim říci ne! (...) Nás všech 250.000 lidí, kteří žijeme na břehu Uny, musí říct ne!" prohlásil na protestním mítinku novogradský starosta Miroslav Drljača.

  "Nechceme radioaktivní odpad několik stovek metrů od řeky Uny, která je přírodním klenotem, u našich domů, u našich pastvin," přidala se Srebrenka Goličová, ministryně pro životní prostředí Republiky srbské (RS), která tvoří Bosnu a Hercegovinu spolu s bosňácko-chorvatskou federací (FBaH). Podle Goličové by sice oficiálně mělo jít o dočasné úložiště, ale nakonec se bude jednat o "velký sklad, kam bude směřovat radioaktivní odpad z celé Evropy".

  Chorvatské úřady chtějí úložiště umístit do skladu v bývalých vojenských kasárnách Čerkezovac. Další možností je uskladnit odpad ve Slovinsku nedaleko Krška.