Březový potok

Lokalita Březový potok leží na území obcí Břežany, Horažďovice (Horažďovická Lhota, Třebomyslice), Chanovice (Holkovice, Defurovy Lažany a Újezd u Chanovic), Kovčín, Kvášňovice, Malý Bor, Maňovice, Olšany, Pačejov a Velký Bor (zejména Jetenovice) v okrese Klatovy v Plzeňském kraji. Nově navržené území pro geologické práce pro hledání úložiště má rozlohu 37,9 km2. 

Místní spolky: Jaderný odpad – děkujeme nechceme!

18.09.2023

Doplnění žádosti o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásahy do zemské kůry na lokalitě Březový potok 2023

Doplnění žádosti SÚRAO o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásahy do zemské kůry na lokalitě Březový potok z 31. 7. 2023.

15.08.2023

Nekonečné hledání konečného úložiště radioaktivních odpadů

Čtyři lokality v České republice stále bojují proti stavbě hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů na svém území. V sobotu se tucet Hornorakušanů zúčastnil protestního pochodu

13.08.2023

"Na kole a pěšky proti úložišti" – Memoriál Slávka Šimka

V sobotu 12. srpna se uskutečnil již 20. ročník protestního pochodu a cykloakce proti záměru státu umístit do lokality "Březový potok" hlubinného úložiště jaderného odpadu

21.06.2023

K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce, má 56 členů

Zdroj: ČTK. K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce z míst zvažovaných pro tuto stavbu. Jde o Rudíkov, Oslavičku a Hodov z lokality Horka na Vysočině a Malý Bor z území Březový potok na Klatovsku. Platforma tak má 56 členů. Připojí se k ní ještě také nový spolek Satis z území Janoch na Českobudějovicku, který je ve fázi registrace. K posílení vedla frustrace z postupu státních orgánů, uvedla platforma v dnešní zprávě.

18.06.2023

SÚRAO lidem v Pošumaví představila geologický průzkum pro stavbu úložiště radioaktivního odpadu

Zdroj: ČT24. Zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) lidem v Pošumaví v pátek představili chystaný geologický průzkum pro výstavbu hlubinného úložiště. Mezi čtyřmi lokalitami, kde stát zvažuje, že by mohlo úložiště vzniknout, je Březový potok na Klatovsku. Místní však proti tomu protestují už asi dvacet let.

16.06.2023

MŽP vyzvalo správu úložišť, aby doplnila žádosti k průzkumům pro úložiště

Zdroj: ČTK. Ministerstvo životního prostředí přerušilo řízení o stanovení průzkumného území ve třech ze čtyř území uvažovaných pro stavbu hlubinného úložiště a požádalo Správu úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) o doplnění jí podaných žádostí.

08.06.2023

Stát vytipoval místa pro vznik uložiště jaderného odpadu. Přilehlé obce se bouří

Zdroj: TN.CZ. V následujících letech mělo být jasné, kde v Česku se vybuduje hlubinné úložiště radioaktivního odpadu. V tom by se mělo ukládat převážně vyhořelé palivo z jaderných elektráren. Odborníci aktuálně zkoumají čtyři vytipovaná místa. Jenže obyvatelé přilehlých obcí a měst se proti tomu bouří.

08.06.2023

Připomínky dotčených obcí k žádosti SÚRAO o stanovení průzkumného území na lokalitě Březový potok

Připomínky města Horažďovice a obcí Břežany, Chanovice, Kovčín, Kvášňovice, Malý Bor, Maňovice, Olšany, Pačejov a Velký Bor k žádosti SÚRAO o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kůry na lokalitě Březový potok ze dne 20. 3.

31.05.2023

12. 8. 2023: "Na kole a pěšky proti HÚJO" – Memoriál Slávka Šimka

Spolek "Jaderný odpad - děkujeme, nechceme! z.s." ve spolupráci s Obcí Maňovice i ostatními Obcemi v lokalitě “Březový potok“ pořádá 20. ročník protestního pochodu a cykloakce proti záměru státu umístit do lokality "Březový potok" hlubinného úložiště jaderného odpadu

25.05.2023

Obce z Pošumaví zaslaly MŽP připomínky k průzkumům pro stavbu jaderného úložiště

Obce z Pošumaví zaslaly ministerstvu životního prostředí (MŽP) připomínky k zahájení geologického průzkumu, který posoudí čtyři místa v zemi pro plánovanou stavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. O stanovení průzkumného území v obcích požádala ministerstvo Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), ministerský úřad zatím souhlas nevydal. Obce z lokality Březový potok podaly připomínky v šedesátidenní lhůtě na odvolání, která vyprší 20. května. Požadují hlavně respektování ochranných pásem vod a studní, přírodních parků a vzácných živočichů. ČTK to řekl starosta Horažďovic Michael Forman (Občané HD).

10.05.2023

Společné prohlášení vedení obcí ze Dne proti úložišti 2023

Aktualizováno. Společné prohlášení vedení obcí v sobotu 15. dubna 2023 v rámci akce Den proti úložišti, konané proti záměru umístit úložiště vysoko radioaktivních odpadů na území ORP Horažďovice.

03.05.2023

„Pro úložiště jaderného odpadu prosazujeme koncepci z 80. let, věda přitom pokročila”, říká Bernard

Hlubinné úložiště jaderného odpadu je dlouhodobě emotivní téma. Poslanec, předseda rozpočtového výboru a náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Bernard vysvětluje, proč tomu tak je a proč je příliš pozdě na to, aby se pohled místních změnil. V rozhovoru se zároveň dotýká vědeckého pokroku, který podle něj nabízí další možná řešení.

17.04.2023

Den proti úložišti 2023 - z médií - Březový potok

Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.

16.04.2023

Den proti úložišti 2023 - Březový potok - konání akce

V sobotu 15. dubna 2023 proběhl na Horažďovicku Den proti úložišti proti záměru Vlády umístit úložiště vysoce radioaktivních odpadů na území pod památnou Práchní u břehů zlatonosné řeky Otavy. Aktivně se účastnilo přes 1.500 lidí – dobrovolníků, pořadatelů, běžců, občanů a starostů.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 další strana