13.10.2020
Studie vlivů na životní prostředí - Čertovka
Studie vlivu vybudování hlubinného úložiště v lokalitě Čertovka na životní prostředí je zpracována za účelem posouzení budoucí průchodnosti procesu EIA v dané lokalitě. Opírá se o současnou úroveň poznání environmentálních poměrů na lokalitě a současný stav projektových příprav samotného záměru – vybudování hlubinného úložiště v lokalitě. Součástí studie je popis záměru, údaje o stavu životního prostředí a střetech zájmů a hodnocení vlivu záměru na veřejné zdraví a životní prostředí.
10.06.2020
Jaderný sklad u Lubence nebude, lidé si oddechli
Zdroj: Žatecký a lounský deník. Hlubinný sklad pro trvalé uložení jaderného odpadu na Podbořansku pravděpodobně nebude. Z doporučení poradního panelu expertů Správy úložišť radioaktivních odpadů vyplynulo, že má vzniknout na jedné ze čtyř lokalit. Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje mezi nimi není. Původně odborníci vytipovali devět míst po celém Česku, kde by se mohl materiál z jaderných elektráren ukládat, nyní se seznam zúží na zmíněné čtyři.
02.09.2019
Studie umístitelnosti hlubinného úložiště v lokalitě Čertovka
Studie umístitelnosti ověřuje umístění podzemního a povrchového areálu hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo (VJP) a ukládání radioaktivních odpadů nepřijatelných do stávajících přípovrchových úložišť ve vymezeném průzkumném území lokality Čertovka.
31.07.2019
Dalších 53 milionů korun chce MPO rozdělit všem obcím, jejichž území stát vytipoval jako možné úložiště jaderného odpadu
Zdroj: ČTV - videoreportáž. Tyto peníze ale dostanou nejdříve v roce 2021, až projde věcný záměr zákona o zapojení obcí do výběru vhodné lokality. Ne všechny ale o peníze stojí.
19.06.2019
Průzkumy kvůli úložišti jaderného odpadu běží dál. Odpůrci chystají protesty
Zdroj: denik.cz. Podbořansko – U Lubence a Blatna dál probíhají průzkumy kvůli možné budoucí stavbě úložiště jaderného odpadu. Podbořansko je prý „nadějnou lokalitou“. Verdikt, kde se bude ve zkoumání pokračovat i v dalších letech, má padnout již brzy.
07.05.2019
Den proti úložišti 2019 - sobota 27. dubna - program
AKTUALIZOVÁNO - V sobotu 27. dubna 2019 se na osmi lokalitách v České republice uskutečnil pátý ročník Dne proti úložišti. V jeho průběhu obce i spolky uspořádaly pochody, cyklojízdy, maraton, koncert, besedu, promítání a další akce. Akci opět zaštítila Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 47 členů - 32 obcí a měst a 15 spolků.
30.04.2019
Den proti úložišti 2019 - Čertovka
V sobotu 27. dubna 2019 se na osmi lokalitách v České republice uskutečnil pátý ročník Dne proti úložišti. V jeho průběhu obce i spolky uspořádaly řadu akcí, jako pochody, cyklojízdy, maraton, koncert, besedu, promítání a další. Co se dělo na lokalitě Čertovka?
28.04.2019
Lampiony smrti? Jaderná skládka za humny je stále ve hře.
Hrozbu vybudování skladu radioaktivního odpadu si tuto sobotu připomněli aktivisté v Lubenci. Již několik let pálí i obyvatele Žihle, Blatna a Tisu, kteří žijí v rekreační oblasti – v zalesněné krajině chráněných rostlin, vzácných rašelinišť a ohrožených druhů zvířat. Některým lidem by kvůli „jadernému smetišti“ hrozilo vystěhování.
01.02.2019
Poblíž Jesenicka by mohlo vzniknout úložiště pro jaderný odpad. Obce jsou proti
Jesenice – Město Jesenice a také obec Krty a další obce z Ústeckého a Plzeňského kraje nesouhlasí s vybudováním hlubinného úložiště vyhořelého odpadu z jaderných elektráren v lokalitě Čertovka, která se
28.01.2019
„Chce víc informací o jaderném úložišti“
Zdroj: MF Dnes. Sedm obcí z okolí lokality Čertovka na Rakovnicku chce dostávat více informací o zvažované stavbě úložiště radioaktivního odpadu. V otevřeném dopise ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové (za ANO) se pozastavují nad tím, že za dotčené obce jsou považovány jen Žihle, Blatno, Lubenec a Tis, jejichž zastavěná území jsou přitom mnohdy dále od možného povrchového areálu úložiště než domy obcí, jejichž starostové se pod dopis podepsali. Vybudování úložiště v Čertovce starostové označili za nepřijatelné.
25.01.2019
Sedm obcí z okolí Čertovky chce víc informací o jaderném úložišti
Zdroj ČTK: Sedm obcí z okolí lokality Čertovka chce dostávat více informací o zde zvažované stavbě úložiště radioaktivního odpadu. V otevřeném dopise ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové (za ANO) se pozastavují nad tím, že za dotčené obce jsou považovány jen Žihle, Blatno, Lubenec a Tis, jejichž zastavěná území jsou přitom mnohdy dále od možného povrchového areálu úložiště než domy obcí, jejichž starostové se pod dopis podepsali. Vybudování úložiště v Čertovce starostové označili za nepřijatelné.
24.01.2019
Vliv úložiště by dopadl i na občany Středočeského a Karlovarského kraje, tvrdí sedm opomíjených obcí z Čertovky
Tisková zpráva sedmi obcí z rozhraní Ústeckého, Plzeňského, Středočeského a Karlovarského kraje k otevřenému dopisu ministryni průmyslu a obchodu
25.10.2018
Průzkum pro jaderné úložiště neplatí. Za obce se postavil soud
Zdroj: denik.cz. Malého vítězství dosáhly obce, které žalobou napadly postup ministerstva životního prostředí, jež hledá místo pro vytvoření hlubinného úložiště radioaktivního odpadu.
02.10.2018
Už páté rozhodnutí o průzkumném území pro úložiště zrušil soud
Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ministra životního prostředí, kterým bylo stanoveno průzkumné území pro hlubinné úložiště vysoko radioaktivních odpadů v lokalitě Čertovka na pomezí Plzeňského a Ústeckého kraje. Jde již v pátý úspěch obcí a spolků, když jiné senáty téhož soudu zrušily platnost průzkumných území v lokalitách Březový potok v Pošumaví, Horka a Kraví hora na Vysočině a Magdaléna na Táborsku.
02.10.2018
Rozsudek Městského soudu v Praze z 27. 9. 2018, který zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumného území
Rozsudek Městského soudu v Praze z 27. 9. 2018, který na základě žalob obcí Lubenec a Tis u Blatna a spolků Za záchranu kostela sv. Jiljí a Severočeský OCELOT zrušil rozhodnutí ministra životního prostředí z 9. 4. 2015 o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásahy do zemské kůry pro vyhledávání hlubinného úložiště Čertovka.