Aktuality

  23.03.2017

  Starostové a obyvatelé obcí vyzývají premiéra Sobotku: zastavte průzkumy pro úložiště

  Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila premiéra Bohuslava Sobotku s výzvou, aby pozastavil současné zmatené hledání úložiště. Je přesvědčena, že nejprve je potřeba dohodnout a ukotvit potřebná pravidla a zákonné garance. Kontaktovala ho zrovna v době, kdy Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) opět přehodnotila svůj postup a odvolala se proti rozhodnutím Ministerstva životního prostředí, kterým nebyla prodloužena platnost průzkumných území.

  22.03.2017

  Kam se pohřbí jaderný odpad? Ve hře jsou další dvě lokality

  Zdroj: Veřejná správa. Ještě téměř devět let má vláda ČR na to, aby stanovila, kde bude vybudováno hlubinné úložiště radioaktivního odpadu z jaderných elektráren. Už do konce příštího roku by ale měla Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrat čtyři lokality, které se budou poté podrobněji prověřovat.

  01.03.2017

  Obce ohrožené úložištěm uspěly: stát musí zastavit geologické průzkumy na sedmi lokalitách

  Ministerstvo životního prostředí akceptovalo argumenty dotčených obcí i zapojených spolků a rozhodlo, že žádosti o prodloužení doby platnosti průzkumných území pro geologické práce pro hlubinné úložiště na všech sedmi lokalitách o dva roky jsou bezpředmětné a zastavilo probíhající řízení.

  24.02.2017

  Španělsko: Přerušení stavby skladu jaderného odpadu v Alamarazu

  Je to špatný týden pro španělský jaderný průmysl. V úterý zastavil Brusel nejprve stavbu meziskladu jaderného odpadu v Almarazu na jihu Španělska a ve středu hlasovala energetická komise španělského parlamentu proti opětovnému spuštění nejstaršího jaderného reaktoru v zemi nedaleko severošpanělského Burgos. Obě tato rozhodnutí jsou velkou ranou pro plán provozovatelů španělských jaderných elektráren, který počítá s prodloužením životnosti šesti španělských jaderných reaktorů z plánovaných 40 na 60 let.

  23.02.2017

  Platforma posiluje a jedná s politiky

  Platforma proti hlubinnému úložišti posílila o další města a obce. Sdružuje nyní již 33 členů - 22 dotčených samospráv a 11 spolků. Její zástupci proto již diskutovali možnou shodu na naplnění svých cílů s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, s hejtmanem Jihočeského kraje Jiřím Zimolou, se zástupci krajů Plzeňského a Ústeckého a představili svoji pozici také poslancům Výboru pro životní prostředí.

  22.02.2017

  Rozhodnutí vybudovat hlubinné úložiště ve Švédsku ještě stále nepadlo

  Švédský sekretariát pro environmentální hnutí proti jadernému odpadu (Milkas) je nevládní organizace založená v roce 2004 organizací „Švédské protijaderné hnutí” (FMKK) a švédskými Friends of the Earth. Milkas sleduje a kriticky zkoumá všechny projekty zabývající se nakládáním s vysoce radioaktivním odpadem a snaží se o prosazení nejlepší metody z hlediska dlouhodobého nakládání s odpadem. Přinášíme rozhovor s jeho představiteli.

  16.02.2017

  Do Platformy proti úložišti vstoupila další obec - Nárameč

  Do Platformy proti hlubinnému úložišti nově vstoupila obec Nárameč z lokality Horka a rozšířila tak počet členů tohoto uskupení na třiatřicet.

  06.02.2017

  OBCE SE JEN PŘIDALY K ŽALOBÁM SPOLKŮ?

  Jak je to se žalobami, které byly podány na MŽP z důvodu stanovení průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kůry na všech sedmi lokalitách? Co tvrdí SÚRAo a jaká je skutečnost? Čtěte dál.

  01.02.2017

  Trochu jiné finské město. Radioaktivní jaderný odpad mu nevadí

  Zdroj: idnes.cz. Finům se jako prvním na světě podařilo zahájit stavbu konečného úložiště vyhořelého jaderného paliva. Mnohem těžší něž najít vhodnou lokalitu z pohledu geologie bylo přesvědčit místní obyvatele. Stejná cesta nyní čeká i Česko. I když se Češi vůči jaderné energii staví vstřícně, vyhořelé palivo ve své obci nechtějí.

  24.01.2017

  Obce s úložištěm jaderného odpadu si mají finančně polepšit

  Zdroj: ČTK. Obce, na jejichž katastrálním území se nachází úložiště radioaktivních odpadů, si mají finančně polepšit. Počítá s tím návrh nařízení vlády, který ve středu projednají ministři. Příspěvek pro obce činí v současnosti čtyři miliony korun ročně. Podle předkládaného materiálu mají mít nově obce kromě toho nárok i na příspěvek 10.000 Kč za každý metr krychlový odpadu uloženého v daném roce

  20.01.2017

  Vyjádření ke koncepci „Surovinová politika České republiky v oblasti nerostných surovin a jejich zdrojů“

  Vyjádřete se k návrhu Surovinové politiky, která obsahuje návrh na těžbu uranu u Brzkova. Termín na vyjádření je 11. února 2017. Přinášíme vám formulář, v kterém můžete napsat svůj názor a komentář ke koncepci „Surovinová politika České republiky v oblasti nerostných surovin a jejich zdrojů“.

  18.01.2017

  Bez výsledku. Obce se opět odvolaly kvůli průzkumům

  Zdroj: denik.cz. Je to stále dokola. Obce pod Čeřínkem v čele se starostkou Hojkova Miladou Duchanovou se už několik let snaží o to, aby byla lokalita Hrádek vyřazena z užšího výběru místa pro ukládání vyhořelého radioaktivního odpadu. Zatím bezvýsledně.

  16.01.2017

  Ministr Mládek selhává při hledání úložiště radioaktivního odpadu

  Tisková zpráva Cally a Zeleného kruhu. Vláda dnes neschválila věcný záměr zákona o zapojení obcí do rozhodování o úložišti radioaktivního odpadu. Odložila projednání až na polovinu příštího roku [1], čímž problém přenechala příští vládě.

  16.01.2017

  Obce by mohly ovlivnit, kde bude úložiště jaderného odpadu. Ministerstva jsou ale proti

  Zdroj: ČRO. Do výběru lokality hlubinného úložiště jaderného odpadu by se mohly v budoucnu víc zapojit obce. Počítá s tím návrh zákona, který má na programu vláda. Podle Legislativní rady vlády a některých ministerstev by ale zákon v této podobně mohl být protiústavní.

  16.01.2017

  Potřebujeme zákon, který posílí práva obcí při výběru úložiště

  Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti. Vláda se má na svém jednání 16. ledna věnovat věcnému záměru zákona o zapojení obcí do rozhodování o hlubinném úložišti. Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 21 obcí a 11 spolků ze všech sedmi lokalit [1], se zasazuje, aby před tím, než budou zkoumány a vybírány lokality potenciálně vhodné pro hlubinné úložiště, měly obce zákonem garantované lepší možnosti hájit své oprávněné zájmy.

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 další strana