Aktuality

  20.10.2017

  Má jádro ukončený cyklus? Hledání úložiště jaderného odpadu...

  Jaké jsou v ČR geologické podmínky pro vybudování hlubinného úložiště radioaktivního odpadu? Jak probíhá výběr lokalit, a co na to říkají obce a místní lidé? Přijďte 30. října od 18 hodin na Smart café - Café Sladkovský, Sevastopolská 17/48, Praha 10 - Vršovice

  17.10.2017

  Kryje Ministerstvo životního prostředí postup Správy úložišť?

  Otevřený dopis ministru životního prostředí Richardu Brabcovi. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) se rozhodla uskutečnit geofyzikální a další průzkumné práce na lokalitách vybraných pro hlubinné úložiště navzdory tomu, že jí s koncem roku 2016 vypršela platnost pro tyto účely stanovených průzkumných území

  10.10.2017

  Akční plán vývoje hlubinného úložiště v ČR pro roky 2017-2025

  SÚRAO připravilo Akční plán vývoje hlubinného úložiště v ČR pro roky 2017-2025. SÚRAO po předchozích vytáčkách poprvé formálně přiznává, že se vybírá z 9 lokalit a přiznává, že původní časové milníky výběru obsažené i v projednávaném návrhu vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady byly ambiciózní. Pokud ještě neupraví koncepci, bude tento akční plán v rozporu s vládní koncepcí.

  10.10.2017

  Jsou informace o podzemním výzkumném pracovišti Bukov natolik problematické, že je Správa úložišť utajuje?

  Calla se brání žalobou. Calla se rozhodla domoci se žalobou zpřístupnění zásadní technicko-ekonomické studie realizace výzkumného programu Podzemního výzkumného pracoviště (PVP) Bukov v bývalých uranových dolech na Vysočině, která měla doložit vhodnost lokality pro výzkumnou činnost pro hlubinné úložiště.

  27.09.2017

  Český rozhlas plus o hlubinném úložišti

  Zdroj: ČRo Plus. Dialog mezi státem a obcemi, na jejichž území by v budoucnu mohlo stát hlubinné úložiště jaderného odpadu, se tento rok dostal do slepé uličky. Proč obce odmítají dosavadní postup státních úřadů a jak moc může být vyhořelé jaderné palivo pro obce nebezpečné - na to se zaměří ekologický magazín Natura. Připravil ho Daniel Zíta.

  27.09.2017

  Nedej se - Zářivá nebo zářná budoucnost?

  Zdroj: ČTV. Podle plánů vlády by mělo vyhořelé palivo z našich jaderných elektráren skončil v podzemním hlubinném úložišti. Jeho vybudování má stát více než 111 miliard korun a zaplaceno by mělo být z takzvaného jaderného účtu, který tvoří poplatky provozovatelů jaderných zařízení. Na účtu je dnes zhruba 26 miliard. Při předpokládané životnosti Dukovan a Temelína bude na konci jejich provozu na účtu ale jen polovina potřebných financí. Správa úložišť radioaktivních odpadů, která s penězi hospodaří, se navíc pouští do pochybných investic.

  20.09.2017

  Politické strany si přejí posílení role obcí při rozhodování o umístění úložiště radioaktivního odpadu

  Většina politických stran, které mají šanci dostat se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, podporuje zapojení obcí do všech fází rozhodování o umísťování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Vyplývá to z jejich odpovědí na předvolební anketu.

  18.09.2017

  Správě úložišť radioaktivních odpadů lidé opět řekli ne

  Zdroj: denik.cz. Budišov - Již třetí ročník setkání Hudbou proti úložišti uspořádal v neděli spolek Zdravý domov Vysočina společně s obcemi Budišov, Hodov, Nárameč, Rohy, Rudíkov, Oslavička, Osové a Vlčatín.

  04.09.2017

  Česko - Bavorská manifestace na Ostrém

  Obec Maňovice, Občanská iniciativa Bavorský les proti jaderným elektrárnám a Svaz ochránců přírody, okres Cham zvou na Přeshraniční manifestaci proti úložišti na šumavském Ostrém. V sobotu 9. 9. 2017 ve 13.00 hod. u chaty bavorské Horské služby

  28.08.2017

  Vyjádření Spolku 2. Alternativa ke Zprávám ze Správy

  V poštovních schránkách občanů Dolní Cerekve se počátkem letošního srpna opět objevila tiskovina Zpráva ze Správy a opět v ní organizace ustanovená MPO naprosto bezostyšně lže. Pravda, asi nemá cenu věnovat tomu vůbec nějakou pozornost – ale ono se to někdy už nedá vydržet, takže pár poznámek...

  28.08.2017

  Práce, nebo výlet? ČEZ vyslal starosty na Floridu

  Zdroj. Mlada fronta DNES. Někteří jihočeští starostové z okolí Jaderné elektrárny Temelín jezdí do ciziny v režii společnosti ČEZ. Výpravy vykazují jako pracovní cesty. Část opozičních zastupitelů to však kritizuje.

  25.08.2017

  Skrze tunel k hlubinnému úložišti?

  Jak se ukazuje, peněz na jaderném účtu nebude přebytek a pokud budou utraceny neefektivně, může to mít dopad na budoucí potřeby a tedy i bezpečnost finálního řešení. Objevující se argumentace SÚRAO, že díky podzemnímu výzkumnému pracovišti v Bukově došlo k úspoře velkého množství financí oproti ražbě nové laboratoře z povrchu zamlčuje fakt, že se vlastně s takovou generickou laboratoří v dosud platné vládní koncepci vůbec nepočítalo a že stejně ve finálním vybraném místě bude muset být postavena specifická podzemní laboratoř pro potvrzení vhodnosti.

  24.08.2017

  Strašidlo jménem konečné úložiště jaderného odpadu

  Zdroj: Nachrichten.at. Český vojenský újezd NATO v Boleticích již není, jak jsme již informovali, jednou z možných lokalit pro stavbu českého konečného úložiště radioaktivních odpadů. To potvrdil také odcházející velvyslanec České republiky v Rakousku Jan Sechter v rozhovoru s deníkem OÖ Nachrichten.

  09.08.2017

  Co skrývá Správa úložišť o tunelu v Bukově?

  Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) posílila pochyby, zda nyní stamiliony a v budoucnu až miliardy korun mizející v Podzemním výzkumném pracovišti (PVP) Bukov v prostředí bývalých uranových dolů jsou účelně vydávané prostředky. Rozhodla se totiž utajit zásadní technicko-ekonomickou studii realizace výzkumného programu PVP Bukov, která měla doložit vhodnost lokality pro výzkumnou činnost pro hlubinné úložiště.

  08.08.2017

  Úložiště: obce jsou stále bez záruk

  Schůzka se odehrála před několika dny v Chanovicích na Klatovsku. K jednomu stolu tam usedli starostové obcí z lokality Březový potok na Klatovsku, náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný a ředitel státní organizace SÚRAO Jiří Slovák. Právě SÚRAO, celým názvem Správa úložišť radioaktivních odpadů, je zodpovědná za přípravu stavby úložiště. Obce z Březového potoka patří mezi její největší odpůrce. I přes velký odpor ale stále nebyly vyškrtnuty ze seznamu sedmi lokalit, ze kterých stát vybírá tu nejvhodnější pro umístění stavby.

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 další strana