Aktuality

  20.06.2018

  Na kole a pěšky proti úložišti jaderného odpadu - 14. 7. 2018

  15. ročník protestního pochodu a cykloakce proti záměru státu vybudovat v lokalitě "Březový potok" hlubinné úložiště jaderného odpadu. V sobotu 14. 7. 2018 od 15 hodin, start před kulturním domem v Pačejově. Pořádá spolek "Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!" ve spolupráci s obcí Maňovice.

  18.06.2018

  Úložiště jaderného odpadu v Jaroměřicích nad Rokytnou nechtějí. Obyvatelé ho v referendu odmítli

  Zdroj. Český rozhlas. Obyvatelé Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku se v sobotu vyslovili proti výstavbě hlubinného úložiště použitého jaderného paliva v katastru obce. Výsledek referenda je pro zdejší samosprávu závazný.

  18.06.2018

  Jaroměřice se nesmějí stát „zapomenutou“ lokalitou, říká Petr Andrýsek

  Jaroměřice nad Rokytnou - Obce mají i bez referenda řadu možností, jak ovlivnit výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva, zveřejnila v inzertním textu na počátku týdne Správa úložišť jaderného odpadu (SÚRAO). Je to pravda? Jaké jsou zkušenosti spolku SOS Na Skalním, který do procesu výběru lokality pro úložiště vstupuje, se Deník zeptal místopředsedy Petra Andrýska.

  15.06.2018

  Uchování vědomostí o úložištích jaderného odpadu

  10. dubna 2018 se v Praze konal workshop "Uchování vědomostí o úložištích jaderného odpadu". Vystoupila na něm Gabriele Mraz z Rakouského ekologického institutu a David Reinberger z vídeňského úřadu ombudsmana pro ochranu životního prostředí. Studii k této problematice v angličtině máte nyní k dispozici.

  15.06.2018

  Obce na Třebíčsku mají novou petici proti úložišti

  Obce na Třebíčsku začaly znovu sbírat podpisy pod petici odmítající úložiště radioaktivního odpadu. Reagují tak na dotazníkové šetření Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Má podle nich zavádějící otázky a málo respondentů. Z každé lokality se SÚRAO ptala 300 lidí, šetření skončilo 10. června. Podle mluvčí SÚRAO Nikol Novotné bude zpráva o výsledcích dokončená v září a jako první s ní budou seznámeny dotčené obce.

  13.06.2018

  Kam s radioaktivním odpadem? Stát zvažuje úložiště u Temelína

  TEMELÍN Dlouholeté dilema, kde postavit konečné hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, nabralo pro veřejnost překvapivý posun. K sedmi dlouho přetřásaným lokalitám, kde se rozhoduje o geologických průzkumech, přibyly další dvě. Obě u jaderných elektráren. Vedle Dukovan vychází jako horký favorit právě Temelín.

  11.06.2018

  O jádru a odpadech, ale hlavně o zdravém selském rozumu

  Článek z pera Petra Andrýska, ze spolku SOS Na skalním, který vyšel v Horáckých novinách a zamýšlí se nad procesem vyhledávání hlubinného úložiště. Zároveň je reakcí na článek místopředsedy rady SÚRAO p. Jonáše, který před časem vyšel na webu energeticketrebicsko.cz

  08.06.2018

  Nový zpravodaj Spolku Nechceme úložiště Kraví hora

  Kraví hora opět v šachové partii SÚRAO s občany... ...kterou dle pravidel SÚRAO nelze vyhrát. Hrozba uložení radioaktivního odpadu na Kraví hoře stále není zažehnána. I přes veškerou snahu poukázat na geolo- gickou nevhodnost této lokality, na vylučující kritéria (stará důlní činnost) a na zátěže, které obyvatelé v této lokalitě už v současnosti mají a budou mít, se SÚRAO snaží o zařazení naší lokality mezi 4 finální.

  07.06.2018

  Ministerstvo průmyslu nechce posílit práva obcí při výběru úložiště

  Platforma proti hlubinnému úložišti se na svém dnešním shromáždění členů v jihočeské Deštné ostře ohradila proti plánu ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera, nepředložit vládě do konce června 2018 návrh zákona o zapojení obcí do procesu výběru hlubinného úložiště. Ministr tak popírá své sliby i vládní usnesení, které po něm předložení požaduje. Se vznikem zákona počítá také nový atomový zákon.

  05.06.2018

  Proti úložišti vznikla další petice. Správa úložišť ale už plánuje vrty

  Zdroj: denik.cz. Třebíčsko - Lidé z obcí na Budišovsku podepisují čerstvou petici proti výstavbě a hledání lokality pro hlubinné úložiště. Reagují tím na právě probíhající opakovaný výzkum veřejného mínění, který si ve vytipovaných lokalitách nechává zpracovat Správa úložišť radioaktivní odpadů (SÚRAO). Starostové výzkum považují za účelový.

  31.05.2018

  Myslibořice na Třebíčsku zorganizovaly petici proti úložišti

  Zdroj: ekolist.cz. Starosta Myslibořic na Třebíčsku Milan Palát sbírá podpisy pod petici proti výstavbě úložiště radioaktivního odpadu. Podporuje ho v tom spolek SOS Na Skalním. V sobotu a v neděli přitom Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) v lokalitě EDU západ, kam Myslibořice patří, prováděla výzkum veřejného mínění ohledně úložiště. Součinnost obce při tom nepotřebuje, výzkum pro ně provádedla Akademie věd, řekl Palát.

  31.05.2018

  Jaderný odpad nás dostihl

  Ekologické aktivisty nic nerozděluje tolik jako jaderná energetika. Někteří vždy věřili, že obnovitelné zdroje nabízejí čistší elektřinu a zároveň u nich nehrozí nebezpečí radioaktivity a likvidace jaderného odpadu. Jiní, včetně čerstvých nadšenců, kteří dnes tomuto odvětví fandí, se domnívají, že hrozba změny klimatu je natolik děsivá, že nevýhody jaderné energetiky více než vyvažuje její potenciál výroby velkého množství elektrické energie s nízkými emisemi uhlíku. Problém likvidace radioaktivního odpadu se při přijetí jaderné energetiky jako nástroje boje proti změně klimatu zdá daleko, ale náklady budou obrovské.

  28.05.2018

  Vládu vítali v Třebíči odpůrci jaderného úložiště

  „Tato vláda bude o výběru lokality pro úložiště rozhodovat. Ať tedy vidí, jaký je náš názor,“ řekl Petr Andrýsek ze spolku SOS Na Skalním, který sdružuje odpůrce z Jaroměřicka. Lokalita Na Skalním je jednou z vytipovaných, kterou Správa úložišť jaderného odpadu zkoumá.

  28.05.2018

  Protest fest

  Koncert proti úložišti jaderného odpadu u našeho města Jaroměřic. Více informací v pozvánce. Termín: 2. června 2018.

  21.05.2018

  Referendu o úložišti předchází série besed

  Zdroj: denik.cz. Referendu o úložišti vyhořelého jaderného paliva bude v Jaroměřicích nad Rokytnou předcházet série besed. Na jedné z nich chtějí členové spolku SOS Na skalním přednést své pochybnosti o způsobu ukládání. Beseda se koná v úterý 22. května v 18.00 hodin ve velké jídelně hotelu Opera.

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 další strana