Na SKALNÍM

 

Správa úložišť radioaktivních odpadů začala v roce 2016 ověřovat možnost umístění hlubinného úložiště v okolí jaderných elektráren, protože zde očekávala vyšší porozumění pro vybudování budoucího hlubinného úložiště. Zájmové území v blízkosti JE Dukovany o velikosti 40 km2 leželo na území obcí Lipník, Dolní Vilémovice, Zárubice, Ostašov a Klučov mezi Třebíčí a Jaroměřicemi nad Rokytnou.

Výsledkem je návrh na stanovení průzkumného území pro zvláštní zásahy do zemské kůry Na Skalním o celkové rozloze 27,5 km2. Průzkumné území je navržené na území obcí Dolní Vilémovice, Jaroměřice nad Rokytnou (zejména pak Boňov, RatibořicePříložany), Lipník, Myslibořice, OstašovZárubice.

Místní spolky: SOS Na skalním

 

24.04.2018

Pochybnosti u obyvatel. K jadernému úložišti se vyjádří veřejnost

Jaroměřice nad Rokytnou na Třebíčsku vyhlásily na 16. června referendum o úložišti jaderného odpadu. Jsou součástí lokality, kterou zkoumá Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) jako jednu z možných pro umístění vyhořelého jaderného paliva. Referendum zvažuje také nedaleká obec Lipník. Lidé ale musí mít víc informací, teď je na ně ještě brzy, řekl starosta Lipníku Miroslav Svoboda. Zastupitelé Lipníku i Jaroměřic už ve svých usneseních výstavbu úložiště odmítli. Nedaleké Myslibořice o něm budou jednat 26. dubna.

24.04.2018

Den proti úložišti 2018 - Na Skalním (EDU-západ)

AKTUALIZOVÁNO - Program 4. ročníku Dne proti úložišti na lokalitě Na Skalním, fotogalerie, odkazy na články v médiích, pozvánka.

24.04.2018

Den proti úložišti 2018 - Sobota 21. dubna

AKTUALIZOVÁNO. V sobotu 21. dubna 2018 se na osmi lokalitách v České republice uskutečnil již čtvrtý ročník Dne proti úložišti. V jeho průběhu obce i spolky uspořádaly pochody, běžeckou štafetu, besedy, promítání a další akce. Den proti úložišti opět zaštítila Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje již 26 měst a obcí a 12 spolků. Poprvé se zapojili i obyvatelé nově přidané lokality Na Skalním, západně od Jaderné elektrárny Dukovany.

21.04.2018

Úložiště Na Skalním byl pro místní šok, protestovat přišly stovky lidí

Před pár měsíci obyvatelé obcí poblíž Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku zažili šok. Dozvěděli se, že ve zdejší lokalitě Na Skalním může být hlubinné úložiště radioaktivního odpadu. Tato oblast se potají dostala mezi devět vhodných lokalit. V sobotu proti tomu přišlo protestovat 520 lidí.

20.04.2018

Odpor proti úložišti roste, průzkumům ale obce nejspíš nezabrání

Zdroj: denik.cz. Vstřícnost lidí z obcí na Jaroměřicku k hlubinnému úložišti vyhořelého jaderného paliva je nulová. Kdo počítal s tím, že by lidé vzhledem k blízkosti dukovanské atomové katedrály mohli být ke stavbě tolerantní a loajální, ošklivě se přepočítal. Odpor je snad ještě razantnější, než jinde.

17.04.2018

Den proti úložišti se poprvé koná na dvou místech

Zdroj: denik.cz. Lide se vydají na protestní pochod. V sobotu se v osmi lokalitách v Česku uskuteční již čtvrtýročník Dne proti úložišti.

17.04.2018

Referendum o úložišti bude tématem schůze v Ratibořicích

Zdroj: denik.cz. Vyhlášením místního referenda k výstavbě hlubinného úložiště vyhořelého paliva na území města se budou na mimořádném zasedání zabývat zastupitelé Jaroměřic nad Rokytnou. Schůze se uskuteční v úterý 17. dubna v 17 hodin v Kulturním domě v Ratibořicích. Zastupitelé zároveň chtějí zaujmout stanovisko ke stanovení průzkumného území i k samotné výstavbě hlubinného úložiště.

13.04.2018

Na Třebíčsku přibývají petice proti úložišti v lokalitě u Dukovan

Zdroj: ČTK. Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště, jedno z nich, Horka, na rozhraní Třebíčska a Žďárska. SÚRAO má letos zredukovat počet lokalit na čtyři, finální by měl vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. / Ilustrační foto

09.04.2018

Už dnes je negativní dopad jaderného úložiště patrný

Zdroj: Třebíčský deník. Jaký dopad bude mít plánované hlubinné úložiště na životní prostředí, středí, život a atraktivnost obce Lipník i obcí sousedících? Co pozitivního a co negativního hlubinné úložiště přinese? Proč tato lokalita EDU-západ byla zařazena do výběru tak rychle? Tyto otázky mimo jiných zazněly z úst účastníků schůzky občanů Lipníku a okolí se zástupci Správy úložišť radioaktivního odpadu, ředitelem Jiřím Slovákem a vedoucí oddělení komunikace Nikol Novotnou.

06.04.2018

Také z Myslibořic zní ne. Ministrův slib to nezmění

Obyvatele Myslibořic zaskočila rychlost, s jakou se okolí jejich obce ocitlo v hledáčku Správy úložišť radioaktivních odpadů

03.04.2018

Návštěva starostů u ministra MPO

Zdroj: Prima TV. Reportáž k návštěvě starostů u ministra průmyslu v demisi, promluví tam starostové z Březového potoka.

28.03.2018

Na Třebíčsku je další místo pro úložiště. Lidé se bouří

Zdroj: Třebíčský deník. V lokalitě zvané Na Skalním mezi obcemi Ratibořice, Myslibořice, Zárubice a Lipník hodlá správa úložišť zahájit druhé kolo výzkumu

27.03.2018

Zhodnocení výsledků výzkumů na polygonu EDU-západ prezentované SÚRAO

Zhodnocení geologických a dalších informací vybraných částí českého moldanubika z hlediska potenciální vhodnosti pro umístění hlubinného úložiště EDU-západ - stručný infomateriál SÚRAO.

27.03.2018

Mapa průzkumného území Na Skalním

Topografická situace návrhu průzkumného území pro zvláštní zásahy do zemské kůry - vyhledávání úložiště Na Skalním.

27.03.2018

Výzkumný polygon EDU-západ

Mapa výzkumného polygonu EDU-západ se zakreslenými potenciálně využitelnými bloky pro umístění hlubinného úložiště. SÚRAO, leden 2018.

27.03.2018

Petice za zastavení průzkumných prací pro úložiště v okolí Jaroměřic nad Rokytnou

Petice za zastavení průzkumných prací pro výstavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů a vyhořelého paliva v území obcí Ostašov, Ratibořice-Jaroměřice nad Rokytnou, Lipník, Zárubice , Myslibořice a Dolní Vilémovice a vyřazení těchto lokalit z výběrového řízení pro umístění tohoto úložiště.

04.03.2018

Mapa geofyzikálních profilů v měřítku 1 : 25 000

Zájmové profily, které jsou v roce 2018 proměřovány v rámci projektu „Geofyzikální práce pro popis geologické stavby potenciálních lokalit HÚ v ČR“ společností GEONIKA, s.r.o..

28.08.2017

Práce, nebo výlet? ČEZ vyslal starosty na Floridu

Zdroj. Mlada fronta DNES. Někteří jihočeští starostové z okolí Jaderné elektrárny Temelín jezdí do ciziny v režii společnosti ČEZ. Výpravy vykazují jako pracovní cesty. Část opozičních zastupitelů to však kritizuje.

01.12.2016

Hlubinné úložiště v regionu?

Zdroj: Horácké noviny. Správa úložišť radioaktivních odpadů začala ověřovat možnost umístění hlubinného úložiště v okolí jaderných elektráren. Nalezne tam mezi obyvatelstvem větší porozumění pro tento záměr než jinde v republice

24.08.2016

Vysočina řeší Dukovany 
i hospic

Zdroj: denik.cz. Jihlava – Na Vysočině v minulých třech letech klesl objem investic do podnikání i do nových bytů. Nezaměstnaných lidí ale ubývalo, kraj také zaznamenal mírné oživení v turismu.

1 2 další strana