Na SKALNÍM

 

Správa úložišť radioaktivních odpadů začala v roce 2016 ověřovat možnost umístění hlubinného úložiště v okolí jaderných elektráren, protože zde očekávala vyšší porozumění pro vybudování budoucího hlubinného úložiště. Zájmové území v blízkosti JE Dukovany o velikosti 40 km2 leželo na území obcí Lipník, Dolní Vilémovice, Zárubice, Ostašov a Klučov mezi Třebíčí a Jaroměřicemi nad Rokytnou.

Výsledkem je návrh na stanovení průzkumného území pro zvláštní zásahy do zemské kůry Na Skalním o celkové rozloze 27,5 km2. Průzkumné území je navržené na území obcí Dolní Vilémovice, Jaroměřice nad Rokytnou (zejména pak Boňov, RatibořicePříložany), Lipník, Myslibořice, OstašovZárubice.

Místní spolky: SOS Na skalním

 

16.11.2018

Vysazení lípy a osazení pamětního kamene

jménem Spolku SOS Na skalním bychom Vás chtěli pozvat na naši nejbližší akci. Rozhodli jsme se jako symbol odporu proti potenciální výstavbě úložiště v našem kraji a také pro připomenutí si stoletého výročí vzniku naší republiky zasadit pamětní lípu.

29.10.2018

Tvrdý kurz proti úložišti v Lipníku potrvá

Lipník – Kandidátka, která šla v Lipníku do voleb s programem tvrdě nastaveným proti jakýmkoli snahám státu zbudovat v této lokalitě úložiště jaderného odpadu, bude tou, která vyšle ze svého středu budoucího starostu obce.

04.10.2018

Jak vidí kandidáti do Senátu na Třebíčsku problematiku hlubinného úložiště?

Ve volebním obvodu č. 53 - Třebíč, pod který spadají dvě lokality Na Skalním a Horka, se pokoušeli názory tamních kandidátek a kandidátů na možnost vybudování úložiště zjistit zástupci místních spolků. Přinášíme shrnutí zjištěného.

28.09.2018

Výsledky místního referenda v Lipníku na Třebíčsku

Obyvatelé obce Lipník na Třebíčsku v místním referendu dne 28. září 2018 převahou hlasů odmítli geologické práce a jiné kroky, které by mohly vést ke stavbě úložiště radioaktivního odpadu v tomto území. Proti bylo 179 lidí z celkových 186 hlasujících, tedy 96,76 %. Pro bylo šest občanů, jeden hlas byl neplatný. Hlasovat přišlo 62 procent voličů.

27.09.2018

Boj o jaderné úložiště za 110 miliard? Na Vysočině mají referendum týden před volbami

Zdroj: seznamzpravy.cz. Stát předběžně vytipoval devět lokalit pro jaderné úložiště. Definitivní variantu má vybrat v roce 2025. Už o týden dřív než zbytek republiky vyrazili do volební místnosti lidé z Lipníka na Třebíčsku. Téměř tři stovky oprávněných voličů v pátek v referendu hlasují, jestli souhlasí s pracemi vedoucími ke stavbě jaderného úložiště. Obří stavba za 110 miliard je hlavním tématem voleb na Vysočině.

24.09.2018

V Třebíči se koná beseda o úložišti

Spolky SOS Na skalním a Zdravý domov Vysočina si Vás dovolují pozvat na besedu s názvem „Hledání hlubinného úložiště radioaktivního odpadu a budoucnost jaderné energetiky v ČR“. Beseda se uskuteční v úterý 25. 9. 2018 od 17:00 ve velkém sále budovy Fórum v Třebíči.

21.09.2018

Válka o úložiště: mezi SÚRAO a obcemi na Třebíčsku to vře

Zdroj: Jihlavské listy. Už tak napjatá atmosféra mezi Správou úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) a zástupci obcí, sdružených v lokalitě Na Skalním poblíž Třebíče, se začátkem září vyhrotila ještě víc, než tomu bylo doposud.

14.09.2018

Lipník vyhlašuje místní referendum o úložišti radioaktivního odpadu

Lipník - Zastupitelé Lipníka na Třebíčsku vyhlásili místní referendum o úložišti jaderného odpadu. Katastr obce zasahuje do jedné z lokalit, kterou Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vytipovala pro vybudování podzemního úložiště použitého paliva z jaderných elektráren.

20.07.2018

V Jaroměřicích nad Rokytnou proběhlo místní referendum. A co dál?

Nově přidaná lokalita západně od jaderné elektrárny u Dukovan (nyní nově nazvaná Na Skalním) vstoupila do další fáze svého boje. V sobotu 16. června se v největším městě v lokalitě v Jaroměřicích nad Rokytnou, uskutečnilo historicky první místní referendum. A co se děje po úspěšném referendu?

18.06.2018

Úložiště jaderného odpadu v Jaroměřicích nad Rokytnou nechtějí. Obyvatelé ho v referendu odmítli

Zdroj. Český rozhlas. Obyvatelé Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku se v sobotu vyslovili proti výstavbě hlubinného úložiště použitého jaderného paliva v katastru obce. Výsledek referenda je pro zdejší samosprávu závazný.

18.06.2018

Jaroměřice se nesmějí stát „zapomenutou“ lokalitou, říká Petr Andrýsek

Jaroměřice nad Rokytnou - Obce mají i bez referenda řadu možností, jak ovlivnit výběr lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva, zveřejnila v inzertním textu na počátku týdne Správa úložišť jaderného odpadu (SÚRAO). Je to pravda? Jaké jsou zkušenosti spolku SOS Na Skalním, který do procesu výběru lokality pro úložiště vstupuje, se Deník zeptal místopředsedy Petra Andrýska.

18.06.2018

Každý hlas je důležitý. Referendum rozhodne o úložišti

Zdroj: denik.cz. Otázka, na kterou budou občané odpovídat, zní: „Souhlasíte s vybudováním hlubinného úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren na území našeho města?“

15.06.2018

Obce na Třebíčsku mají novou petici proti úložišti

Obce na Třebíčsku začaly znovu sbírat podpisy pod petici odmítající úložiště radioaktivního odpadu. Reagují tak na dotazníkové šetření Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Má podle nich zavádějící otázky a málo respondentů. Z každé lokality se SÚRAO ptala 300 lidí, šetření skončilo 10. června. Podle mluvčí SÚRAO Nikol Novotné bude zpráva o výsledcích dokončená v září a jako první s ní budou seznámeny dotčené obce.

31.05.2018

Myslibořice na Třebíčsku zorganizovaly petici proti úložišti

Zdroj: ekolist.cz. Starosta Myslibořic na Třebíčsku Milan Palát sbírá podpisy pod petici proti výstavbě úložiště radioaktivního odpadu. Podporuje ho v tom spolek SOS Na Skalním. V sobotu a v neděli přitom Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) v lokalitě EDU západ, kam Myslibořice patří, prováděla výzkum veřejného mínění ohledně úložiště. Součinnost obce při tom nepotřebuje, výzkum pro ně provádedla Akademie věd, řekl Palát.

28.05.2018

Vládu vítali v Třebíči odpůrci jaderného úložiště

„Tato vláda bude o výběru lokality pro úložiště rozhodovat. Ať tedy vidí, jaký je náš názor,“ řekl Petr Andrýsek ze spolku SOS Na Skalním, který sdružuje odpůrce z Jaroměřicka. Lokalita Na Skalním je jednou z vytipovaných, kterou Správa úložišť jaderného odpadu zkoumá.

28.05.2018

Protest fest

Koncert proti úložišti jaderného odpadu u našeho města Jaroměřic. Více informací v pozvánce. Termín: 2. června 2018.

21.05.2018

Referendu o úložišti předchází série besed

Zdroj: denik.cz. Referendu o úložišti vyhořelého jaderného paliva bude v Jaroměřicích nad Rokytnou předcházet série besed. Na jedné z nich chtějí členové spolku SOS Na skalním přednést své pochybnosti o způsobu ukládání. Beseda se koná v úterý 22. května v 18.00 hodin ve velké jídelně hotelu Opera.

26.04.2018

Úložiště jaderného odpadu u Jaroměřic vyvolalo referenda

Zdroj: Právo. Jaroměřice nad Rokytnou a okolní obce aktuálně řeší, jak naložit s eventualitou vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu na svém území. Ve městě samém se v polovině června uskuteční referendum, další obce o tom uvažují.

24.04.2018

Pochybnosti u obyvatel. K jadernému úložišti se vyjádří veřejnost

Jaroměřice nad Rokytnou na Třebíčsku vyhlásily na 16. června referendum o úložišti jaderného odpadu. Jsou součástí lokality, kterou zkoumá Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) jako jednu z možných pro umístění vyhořelého jaderného paliva. Referendum zvažuje také nedaleká obec Lipník. Lidé ale musí mít víc informací, teď je na ně ještě brzy, řekl starosta Lipníku Miroslav Svoboda. Zastupitelé Lipníku i Jaroměřic už ve svých usneseních výstavbu úložiště odmítli. Nedaleké Myslibořice o něm budou jednat 26. dubna.

24.04.2018

Den proti úložišti 2018 - Na Skalním (EDU-západ)

AKTUALIZOVÁNO - Program 4. ročníku Dne proti úložišti na lokalitě Na Skalním, fotogalerie, odkazy na články v médiích, pozvánka.

1 2 3 další strana