Diskuse v Cerekvi připomněla téma nechtěného úložiště

    Zaznamenali jsme Správa úložišť radioaktivního odpadu připravuje žádost o zahájení průzkumu

    Jihlavsko – Bolestné téma hlubinného úložiště jaderného odpadu vlokalitě Hrádek se v úterý večer opět řešilo v Dolní Cerekvi. Přednáškuo problematice jaderného odpadu v místním kině uspořádala sdružení Callaa 2. Alternativa. Přišlo na ni asi padesát lidí z Cerekve a okolí.

    Názory lidí si přijeli poslechnout i zástupci Správy úložišťradioaktivního odpadu (SÚRAO).

    A jak se ukázalo, lidé z obcí pod Čeřínkem opět dali celkem jasně najevo svůj postoj k celé záležitosti. Obavy, nespokojenost, nesouhlas s postupem státu i se samotným plánem na vybudování úložiště, to všechno na úterním setkání zaznělo. "Reagujeme na aktuální situaci, kdy SÚRAO podniká první kroky k realizaci geologických průzkumů, které pomohou při hledání vhodné lokality pro úložiště. Chceme veřejnost co nejvíce informovat o problematice jaderného odpadu a jeho ukládání," řekla za pořadatele Jana Vitnerová.

    Po přednášce Jana Beránka z Greenpeace a Edvarda Sequense z Cally dostali možnost vyjádřit se k ožehavému tématu i přítomní. Zazněly dotazy ke skladování radioaktivního jaderného odpadu v současnosti, k bezpečnosti povrchového i hlubinného úložiště nebo k využití alternativních zdrojů výroby elektrické energie, které by podle některých názorů mohly nahradit nebezpečnou jadernou energetiku. Se svým komentářem vystoupila i starostka Hojkova Milada Duchanová a připomněla, proč je lokalita Hrádek pro místní lidi tolik cenná. "Všichni dobře víme, že na Čeřínku a v jeho okolí jsou zdroje pitné vody i unikátní chráněná území. Vybudování úložiště by bylo obrovským zásahem do krajiny, navíc s nedozírnými negativními následky pro celou oblast. Nejde ale jen o úložiště. Na Čeřínku je uran, otevření uranových dolů je tedy nasnadě," řekla Duchanová.

    Plán na vybudování úložiště jaderného odpadu trápí obce pod Čeřínkem už dvacet let. Poslední ránu pod pás prý dostaly letos na jaře, když SÚRAO podle nich nedostálo svému slibu a nakonec začalo geologický průzkum řešit bez souhlasu dotčených obcí. Nepomohla ani výzva K hlubinnému úložišti férově, která zůstala bez odezvy. "Svůj postup jsme takto museli změnit kvůli tomu, abychom splnili pro nás závazné usnesení vlády. Aktuálně pro většinu vybraných lokalit připravujeme žádosti o stanovení průzkumného území, ke kterému se bude vyjadřovat Ministerstvo životního prostředí. Poté se k tomu mohou vyjádřit i dotčené obce, my je o všem budeme včas informovat," přislíbila tisková mluvčí SÚRAO Tereza
    Bečvaříková.

    Další vývoj budou bedlivě sledovat nejen v Hojkově. "Nemohu předjímat, co bude, ale je jasné, že svůj nesouhlasný postoj dáme opět společně hlasitě najevo," dodala Duchanová. Lokalita Hrádek se rozkládá na více než 25 kilometrech čtverečních. Zasahuje do katastrů Cejle, Hojkova, Milíčova, Nového Rychnova, Rohozné a Dolní Cerekve.

    Zdroj: Jihlavský deník
    Autor: ZUZANA MUSILOVÁ