Dusičnany i uran. Nadlimitní množství jedů mohou mít ve vodě až tisíce lidí

    Tisíce obyvatel v některých středočeských regionech může mít ve vodě víc jedů, než běžně umožňuje legislativa. Vodárenské firmy zachraňují hygienici výjimkami. Postupně jich však ubývá.

    STŘEDNÍ ČECHY Děti ve stratovské školce právě dojedly poslední sousto a první pětice se už řadí v umývárně. Bude čistění zubů. Ve Stratově na Nymbursku to však není jen tak. Děti postupně obchází učitelka a do kelímků jim nalévá vodu z PET lahve. Mají tu sice vodovod, ale voda, která z něj teče, není k pití. Obsahuje tolik dusičnanů, že ji hygienici úplně vyjmuli z režimu pitné vody. "Už jsme si na to zvykli," krčí rameny ředitelka školky Renáta Kňapová. Právě Nymbursko patří v celém kraji k oblastem, kde jsou problémy s pitnou vodou nejpalčivější. A týkají se tisíců lidí. Jedním z hlavních důvodů je zemědělská činnost. "Problematická je třeba oblast Stará Lysá – Jiřice – Benátecká Vrutice, loni tam skončila výjimka, která zmírňovala limity dusičnanů, ale vydali jsme hned novou, protože tam ještě jsou výkyvy," popisuje Milena

    Marečková z nymburského pracoviště středočeské krajské hygienické stanice. Loni skončila také výjimka pro oblast Milovice–Zbožíčko–Straky, tam už nebylo potřeba stanovit další, kvalita vody se podle hygieniků zlepšila.

    Zmiňovaný Stratov leží jen pět kilometrů od Lysé nad Labem, kde v prosinci vodohospodáři naměřili skokový nárůst dusičnanů ve vodě. O případu MF DNES informovala před týdnem. Zatímco předpisy stanovují maximální limit 50 miligramů na litr, tady neměřili 74 miligramů. "Za posledních deset let je to podle údajů, které máme k dispozici, mimořádný stav," potvrzuje Marečková. Poslední měření ve městě ukazují, že se hladina dusičnanů opět vrátila do normálu, minulé pondělí naměřila laboratoř 48 miligramů na litr. Přesto vodohospodářská společnost Stavokomplet dostala od hygieniků výjimku, která limit zvyšuje na 80 mg/l. Platit bude tři roky.

    Za tu dobu musí firma přijít s dlouhodobým řešením problému. V plánu je výstavba úpravny vody, kterou však bude zajišťovat město.¨

    Zvýšené množství dusičnanů je nebezpečné jen při dlouhodobém působení. Vodě, která zvýšené limity má, by se však preventivně měly vyhýbat hlavně děti a kojící ženy. "Problém je, že běžný uživatel zvýšenou hladinu nemůže poznat na chuti ani zápachu. V tom jsou dusičnany zrádné," upozorňuje Jana Motýlová z kolínské pobočky krajských hygieniků.

    Také její okres byl do loňska mezi rekordmany. Výjimky tady platily pro zhruba pětinu obyvatel. "Naštěstí se podařilo všechny uzavřít a žádné jsme nemuseli obnovovat," říká. Potíže měli dlouhá léta například v Pečkách. Už předloni na podzim tam dokončili přivaděč z Kolína, kterým do městečka teče kvalitnější voda a pak se míchá s tou místní tak, aby hladina dusičnanů zůstala pod limitem.

    Ve zmiňovaném Stratově na tom snad budou lépe do poloviny roku. "Máme nový vrt, teď provádíme měření. Už je jisté, že dusičnanů je tam minimum, ale mohou se objevit i jiné látky," říká starosta Josef Horvát. Obecní vrty zásobují zhruba 480 z 550 obyvatel obce. "Další používají vlastní studny, kde jsou ty hodnoty i dvojnásobné oproti tomu, co máme my."

    "Voda je kvalitní. Jen je v ní uran"

    Hygienici sledují asi šedesát různých prvků, které se mohou ve vodě objevit. Jsou ale i další, na ty se pak limity stanovují samostatně. V malé části Kolínska, v lokalitě Přišimasy–Hradešín, je například ve vodě vyšší množství uranu, i na to je stanovena výjimka. "Souvisí to s podložím. Voda je tam jinak kvalitní," doplňuje Motýlová.

    Výjimku může hygienická stanice vydat na tři roky, a to dvakrát za sebou. Potřetí to už lze jen se souhlasem Evropské unie. Termín je tak dlouhý proto, aby vodohospodáři za tu dobu stihli zajistit nápravu. "Měli jsme vodovody, které měly i povolení od Evropské unie, protože tam dlouho nebyly peníze na výstavbu úpravny vody. Po devíti letech výjimek se ale v 99,99 procenta případů podaří dát ten stav do souladu s předpisy," říká vedoucí odboru obecné a komunální hygieny středočeské krajské hygienické stanice Libuše Polanská.

    Doplňuje přitom, že v posledních letech výjimek ubývá, i když přesná čísla za loňský rok zatím její lidé nemají pohromadě. "Sama kohoutkové vodě věřím a běžně ji používám jako pitnou," mírní obavy Polanská.

    Výjimky hygieniků na kvalitu vody v kraji        
    Kladensko 0
    Mělnicko 0
    Mladoboleslavsko 1,87
    Nymbursko 23,19
    Kolínsko 22,47
    Kutnohorsko 0
    Benešovsko 1,37
    Příbramsko 2
    Berounsko 2,45
    Rakovnicko 5,92
    Praha-východ 0,4
    Praha-západ 2,48


    Pozn.: Číslo v procentech udává podíl obyvatel okresu, na něž se vztahuje výjimka krajské hygienické stanice. Údaje za rok 2012, počty výjimek se od té doby mohly změnit, hygienici však zatím novější přesná čísla za celý region nemají k dispozici. Zdroj: KHS Středočeského kraje Fakta Kdy může být kvalita vody zhoršená? Před hlavní zemědělskou sezonou, kdy se hnojí, což je zhruba duben až červen. Také v obdobích sucha, nebo naopak přívalových dešťů.

    O autorovi: Lukáš Sapík, s přispěním Viktora Votruby
    Mutace - Mladá fronta DNES - střední Čechy