Makovští pochodovali proti úložišti jaderného odpadu

    Kolem 70 chodců z Makova a okolních vesnic se v sobotu vydalo na protestní pochod

    Obyvatelé Makova a okolních vesnic v sobotu protestovali desetikilometrovým pochodem proti stavbě úložiště jaderného odpadu v lokalitě Magdaléna, ale i samotným průzkumům, které by měly výstavbě předcházet.

    Celé rodiny

    Proti úložišti protestovaly i celé rodiny, přišli manželé Hana a Václav Švecovi i se svou dcerou Vendulou. "Nesouhlasíme s budováním úložiště, není nám jedno, co se tu děje," řekl za svou rodinu Václav Švec. "Jako skupina máme i transparent, na kterém je napsáno Ne, úložišti Magdaléna! Většina vyjde z Makova, ale lidé se budou přidávat i cestou," přidala Hana Fořtová, další účastnice protestního pochodu.
    "Trasa je zkrácená, nejdeme až do Jistebnice, ale pro představu to stačí, mapuje hranice úložiště, aby lidé věděli, jak má být veliké," doplnil ještě Václav Švec s tím, že cestou symbolicky všichni uvidí i elektrárnu Temelín.
    Do protestního pochodu se zapojili také manželé Marcela a Tomáš Chocholatí z Nadějkova. "Taky se nás to týká, nesouhlasíme s tím a snažíme se proti výstavbě úložiště protestovat. Doufám, že pochod přežijeme a dojdeme až do konce, snad nás nebudou muset někde cestou sbírat," vtipkovala před startem Marcela Chocholatá.

    Úložiště NE

    Podpořit místní lidi, kterým by se průzkumy nebo stavba úložiště odehrávaly za okny jejich domovů, přijela i Kateřina Špalová z Dražič. "Často sem jezdím, jsem dobrovolnou hasičkou v místním sboru a není mi lhostejné, oč se tu jedná. Záleží mi na tom, aby tu úložiště nebylo, jsem proti němu jako plno dalších," odůvodnila svoji účast.
    Na své straně mají občané z vybraných lokalit, kterých je v republice sedm, Callu – Sdružení pro záchranu prostředí. Do pochodu se za ní zapojila i Olga Kališová. "Lidé nevědí, na co se mohou spolehnout, chtěli by mít férový přístup od od ministerstva životního prostředí a Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO), kteří přislíbily, že ani průzkumy nezačnou bez souhlasu obcí, ale přesto povolily jejich zahájení ve všech sedmi lokalitách. Pravidla se mění za pochodu, ta by ale měla být nastavena hned na začátku. Neustále slibují něco, co neplní, lidé jsou potom zklamaní a logicky se chtějí bránit. Proto jsou také dnes tady," vysvětlila.

    Problém všech

    Hlubinné úložiště jaderného odpadu by mohlo vzniknout v lokalitě Magdaléna, která se dotýká obcí Božetice, Jistebnice a Nadějkov a leží na žulovém masivu. Zainteresovaní se obávají, že už samotné průzkumné vrty změní krajinu, protože je nutné vrtat 500 metrů pod povrch.
    "Je dobře, že se náš sešlo tolik, že hlas občanů nezapadne a děkuji místním organizátorům, že akci uspořádali a věnují tomu i svůj volný čas," ocenil starosta Jistebnice Vladimír Mašek.

    Nové informace

    Jiří Popelka ze Sdružení Zachovalý kraj a současně místostarosta Jistebnice přidal aktuální informace. "Letos SÚRAO dostalo povolení na průzkumné práce, ale podali jsme dovolání na ministerstvo. Chtěli už to také zanést do územního plánu, ale postavil se za nás kraj a nepovolil to," slyšeli chodci.
    "Zúčastnila jsem se ráda, je to bohulibý kraj a musíme ho zachránit pro příští generace. Kéž by to mělo nějaký smysl, musíme doufat, kdybychom mlčeli, tak by to vypadalo, že souhlasíme," uvedla jedna z nejstarších účastnic Helena Koubová (69) z Makova, která se procházky nebála, protože je zvyklá denně chodit alespoň čtyři kilometry.

    ---

    Plány SÚRAO

    2015 – výběr čtyř lokalit
    2018 – výběr dvou kandidátních
    lokalit a zanesení do územních
    plánů obcí
    2025 – výběr konečné lokality
    2030 – začátek stavby úložiště
    2065 – zahájení provozu úložiště

    Zdroj: Táborský deník
    Autor: Lenka Pospíšilová