Obce na Hrádku odmítají úložiště kvůli vodě, stavbu budou blokovat

  Nesouhlasíme se stavbou hlubinného úložiště radioaktivního odpadu, nebudeme se na jeho stavbě jakkoli podílet a veškeré snahy státu budeme blokovat. Takový vzkaz poslali zastupitelé Rohozné na Jihlavsku státním úřadům. Obec leží v lokalitě Hrádek, která je mezi vytipovanými pro budování úložiště.

  Co rozhodnutí zastupitelů v Rohozné znamená? „Například to, že když bude chtít stát vykoupit pozemek pro cestu, obec ji neprodá,“ zmínila starostka Štěpánka Šteflová. Ke stejnému postupu vyzvala občany a majitele nemovitostí v obci.

  Pro hlasovalo sedm z osmi přítomných zastupitelů, jeden se zdržel, devátý chyběl.

  Lokalita (Čertův) Hrádek se dotýká šesti obcí a je jednou z celkových devíti vytipovaných míst, kde stát v budoucnu zvažuje stavbu hlubinného úložiště. Zatím je však státní organizace Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) pouze ve fázi geologických průzkumů.

  V tomto týdnu budou o stejném usnesení jednat zastupitelé v sousedním Hojkově a také v Milíčově. Podle advokáta Luboše Klimenta, který obce z lokality Hrádek zastupuje, budou svoje sousedy následovat Dolní Cerekev, Nový Rychnov a Cejle.

  „Proč umisťovat úložiště tam, kde je voda pro tolik obyvatel?“

  Svůj odpor v obcích vysvětlují tím, že by záměr státu mohl ohrozit okolní zdroje pitné vody a jde proti duchu ústavy.

  „Chceme ochránit povrchové zdroje pitné vody. Máme obavy z případné budoucí kontaminace národního zdroje pitné vody,“ reagovala na pondělním jednání starostka Šteflová.

  Starostové z Hrádku už před měsícem požádali stát o vyřazení z vytipované devítky právě s odůvodněním, že záměr může ohrozit vodu, která se dostává do hubenovské přehrady, odkud bere vodu například Jihlava, a také Švihova (Želivky), který zásobuje Prahu a další oblasti.

  „Proč umisťovat úložiště někam, kde je voda pro tolik obyvatel,“ divil se jeden ze zastupitelů Rohozné.

  Kromě zastupitelů na jednání přišli jen tři občané obce, kde žije přes 400 lidí.

  Narušení vodních zdrojů nehrozí, ujišťuje obyvatele SÚRAO

  Státní organizace SÚRAO svůj postoj vysvětlilo obcím v dopise. S vedením vesnic se minulý týden sešel ředitel SÚRAO Jan Prachař.

  „Chápeme obavy obcí z plánovaných geologických výzkumných a průzkumných činností. Ale mohu všechny ujistit, že vše proběhne zcela podle platných zákonů a narušení vodních zdrojů nehrozí,“ uvedl Prachař.

  SÚRAO veřejné prohlášení obcí z Hrádku odmítá. Podle jeho vyjádření je hydrogeologická stavba všech lokalit pečlivě sledována a hodnocena. Případné vlivy na povrchové i podzemní vody jsou jedním ze zásadních kritérií, která se budou posuzovat při hodnocení všech lokalit v roce 2020.

  Autor: Jiří Bárta

  Zdroj: idnes.cz

   

  Kvůli úložišti radioaktivních odpadů Rohozná zablokuje svoje pozemky

   

  Rohozná – Radikální kroky chystá šesticeobcí z lokality Čertův hrádek, který je v seznamu míst, kde by mohlo vzniknout hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Rohozenské zastupitelstvo bude na svém pondělním zasedání schvalovat blokádu svých pozemků, to samé se v nejbližší době chystají udělat v Hojkově a Milíčově.

  „Nesouhlasíme s výstavbou úložiště,o které se mluví už tak dlouho. Budeme k tomu samému, tedy k blokádě pozemků, vyzývat i soukromé vlastníky,“ řekla starostka Rohozné Štěpánka Šteflová.

  Svůj názor dali místní najevo minulý týden přímo novému řediteli Správy úložišť radioaktivních odpadů Janu Prachařovi, který přijel na návštěvu do Dolní Cerekve. Počkala si tam na něj delegace z Čertova hrádku a čerti mu opět potvrdili, že ve svém království na Čeřínku úložiště nechtějí. Záležitost se týká Dolní Cerekve, Rohozné, Hojkova, Milíčova, Cejle a Nového Rychnova.

  Správa úložišť nyní provádí průzkumy ve vytipovaných lokalitách. Poté bude vyhodnocovat získaná data a zúží početlokalit, které nejvíce vyhovují.

  Lidé z obcí pod Čeřínkem se bojí hlavněo zdroje pitné vody. Požadovali okamžité vyloučení ze seznamu lokalit, vyhověno jim nebylo.

  Autor: Zuzana Musilová

  Zdroj: jihlavskydenik.cz