Primátorku navštívili čerti. Kvůli jadernému odpadu

  Jihlava – Jihlavskou primátorku Karolínu Koubovou (Fórum Jihlava) v úterý navštívili čerti. Jde o protest lidí,kteří usilují o to, aby hlubinné úložiště radioaktivního odpadu nebylo pod Čertovým hrádkem na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska.

  "Musíme vycházet na povrch mezi lidi a upozorňovat na tu nehoráznost, že do krajiny chráněné, která je nám domovem, nečistota největší usazena býti má.

  Snahou naší je chránit krajinu nenahraditelnou pro budoucí pokolení," zmínil ve svém proslovu mluvčí aktivistů Lucius Subulkus.
  "Můžu vám slíbit, že se budeme o naši krajinustarat," reagovala primátorka. "Rozhodnutí po nás prosím ještě nechtějte. Nemám všechny informace," dodala.
  "Je to pro nás znovuobnovené téma a máme vůli seo tom bavit. Popravdě hledáme nejen odpovědi, ale i otázky," přiznal náměstek primátorky pro životní prostředí Vít Zeman (ŽijemeJihlavou! – TOP 09).
  Na setkání byl i Zdeněk Dvořák, nezávislý starosta Dolní Cerekve. Ta je jednou ze šesti obcí, kterých se problematika úložiště bezprostředně dotýká. "Tak jako Dukovany ovlivnily celé Třebíčsko, tak stavba úložiště ovlivní širší region. Mělo by to zajímat i Jihlavu," vysvětlil po jednání.
  "Chápu, že geologické podloží je tady velmi dobré pro skladování čehokoliv. Když ale vezmeme, že se v zemině vyskytujetaké voda, měli bychom být vyloučeni velmi brzy," usoudil. Starostové se shodují, že by se úložiště mělo hledat až po jasně stanovených pravidlech. "S tím máme obrovský problém. Stát připravuje pravidla pro výběr lokality, ale ta budou schválena až po samotném výběru," řekl Dvořák.

  Autor: Martin Singr

  Zdroj: denik.cz


  Na lokalitu se přijel podívat Výborný

  Jihlavsko – Téma hlubinného úložiště je na Jihlavsku stále aktuální. Včera se v lokalitě Hrádek, která se nachází v přírodním parku na Čeřínku a je stále na seznamu vhodných kandidátů pro vybudování úložiště, byl podívat předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Ten se seznámil se situací stran umístění radioaktivních odpadů do míst, jež zásobují pitnou vodou miliony obyvatel České republiky. On sám pak informoval místní o stavu projednání návrhů na ústavní ochranu vody. Právě možná kontaminace vody z úložiště s jedovatými látkami je pro lidi největším strašákem.

  Zdroj: jihlavska.drbna.cz