Šéf německého E.ONu namítá: stát postavil jaderné elektrárny

    V oblasti jaderné energetiky se v poslední době velmi diskutuje téma nákladů na demontáž a likvidaci odstavených jaderných elektráren a konečné skladování jaderných odpadů. Johannes Teyssen, šéf düsseldorfského energetického koncernu E.ON nyní přišel s novou tezí do probíhající diskuse.

    Teyssen položil v rozhovoru s hospodářským deníkem Handelsballt otázku, kdo by měl skutečně převzít ručení nad jadernými elektrárnami. Je to nynější provozovatel nebo jejich původní stavitel: V druhém případě by to pak byl německý stát.

    S odchodem Německa od jaderné energetiky jsou spojeny vysoké náklady. Díky demontáži odstavovaných jaderných elektráren a stále nevyřešené otázce konečného uložení vysoce radioaktivních odpadů z nich připadají na provozovatele těchto zařízení nemalé náklady. Firma E.ON nyní plánuje, že koncern rozdělí na dvě části, přičemž konvenční elektrárny včetně jaderných elektráren společně s již vytvořenými úsporami na skladování jaderných odpadů a demontáž elektráren byly vyčleněny do nové společnosti Uniper. Tím by se i ručení za skladování radioaktivních odpadů a demontáž jaderných elektráren přenesla na Uniper a mateřský koncern by se po uplynutí pětileté lhůty z tohoto ručení vyčlenil. Aktálně se však v Německu diskutuje o přijetí nového zákona, který by tuto lhůtu prodloužil. Šéf firmy E.ON Teyssen však naopak vidí možné ručení přímo u stavitelů jaderných elektráren.

    Teyssen předstoupil s otázkou: „Je správné, aby za jaderné elektrárny na věky ručila firma, která je provozovala a nebo by měl ručit ten, kdo je nechal postavit?“ V případě povinnosti ručení pro stavitele by pak některé náklady připadly přímo na stát.

    Jaderné elektrárny u Hamburku stavěly Hamburské elektrárenské závody (Hamburgische Electricitäts-Werke ), které patřily městu Hamburk. V Bavorsku stavěly jaderné elektrárny Bavorské závody Bayernwerke ve vlastnictví spolkové země Bavorsko. Pokud by měl být německý stát skutečně začleněn do ručení za tamní jaderné elektrárny, musela by se vyjasnit také otázka, jak by se financovala jejich demontáž a skladování vyhořelého jaderného paliva. Zatím na ně musely odkládat peníze pouze jejich provozovatelé.

    Zdroj: iwr.cz