Starostové z Horky se vyjádřili proti úložišti

    Jasné odmítnutí hlubinného úložiště radioaktivního odpadu zaznělo při návštěvě ministra životního prostředí Richarda Brabce v lokalitě Horka na severu Třebíčska

    Třebíčsko – O postojích starostů z lokality Horka na hranici Třebíčska a Žďárska se přijel osobně přesvědčit ministr životního prostředí Richard Brabec. A od starostů slyšel jasný a jednotný odpor vůči hlubinnému úložišti odpadu z jaderných elektráren.

    Faktem však je, že téma hlubinného skladu nespadá do dikce Ministerstva životního prostředí, ale pod oblast průmyslu a obchodu.
    "Jde o neformální setkání se starosty. Chtěl jsem jen slyšet to, s čím jsme konfrontováni, tedy s údajnými názory dotčených obcí," poznamenal Richard Brabec.
    Ministerstvo životního prostředí schvalovalo průzkumné práce, které by měly v Horce jako i v dalších lokalitách začít zřejmě letos na podzim. Následovat by mělo snížení počtu sedmi lokalit Správou úložišť radioaktivních odpadů postupně až na dvě. Mezi nimi by starostové Horku viděli neradi. "Vnímám jasný nesouhlas z tohoto regionu.
    U šesti obcí je podložen uskutečněnými referendy, u dalších tří nesouhlasem starostů," upozornil ministr. Jeho resort o výběru lokalit přímo nerozhoduje.

    "Neumím si ale představit, že by stát takový zásadní projekt regionu, který nesouhlasí, vnutil," mínil Richard Brabec.

    Správa úložišť radioaktivních odpadů zanesla přijatelnost lokality obyvatelstvem do parametrů, které by měly ve výběru té nejvhodnější pro stavbu úložiště rozhodovat.
    Starostové se s Richardem Brabcem rozloučili vcelku spokojení. "Akceptoval náš nesouhlasný postoj, na druhou stranu nevyvrátil fakt, že stát úložiště někde vybuduje. Pozitivní pro nás je, že lokalita Kraví hora na Žďársku se mu jeví jako ta s největší akceptovatelností ze strany obyvatelstva," podotkl starosta Rudíkova Zdeněk Souček.

    DOČASNÉ ŘEŠENÍ

    Podle něj se ministr při uzavřeném jednání se starosty zmínil o dočasné variantě ukládání odpadů a minimálně odložení stavby hlubinného úložiště. Menší podzemní skladiště totiž už existuje v lokalitě Skalka nedaleko Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku.

    "Kdyby se tam odpad ukládal, získali bychom možná dvě stě let čas na to, aby věda postoupila do fáze, kdy už budeme umět radioaktivní odpad zpracovat," doplnil Zdeněk Souček.

    Jednání s ministrem Brabcem a starostů se zúčastnila i zástupkyně spolku Zdravý domov Vysočina Jana Nožičková. "Jsem spokojená, že všichni starostové drží pohromadě a vyjadřují se jasně proti úložišti, které by bylo nezvratným zásahem do naší krajiny," řekla.