I ve sněhu bojovali proti úložišti

Chanovice – Sníh a vítr neodradil zhruba tři stovky lidí od toho, aby se zúčastnily pochodu proti úložišti, který se konal v sobotu v Chanovicích. Šlo již o 16. ročník.

„Při pochodu se potká celá řada přátel, na druhé straně vznikl a pokračuje z toho důvodu, že je zde na Horažďovicku plánováno vybudování úložiště vysoce radioaktivního odpadu. I ta číslovka 16 vypovídá o tom, že ministři pořád chodí kolem dokola a nic se neřeší,“ uvedl starosta Chanovic Petr Klásek.

Všem, kteří bojují proti úložišti, jde po celou dobu také o to, aby se změnili zákony v České republice, aby obce, kterých se tahle problematika týká, mohly do jednání mluvit. „O to se bohužel přes všechny sliby žádná strana ani politici nezasadili,“ poznamenal Klásek.

Celá situace už byla mnohokrát projednávána. „Za celou dobu se vystřídalo jedenáct vlád. „Hlavní slovo mám ministerstvo průmyslu a obchodu. Bohužel my jako zástupci obcí nemáme žádnou možnost, s kým jednat. Jednali jsme v prosinci 2017 s ministrem Havlíčkem, poté skončil a jednali jsme s ministrem Hünerem, který řekl, že to bude jednou z jeho priorit, ale i ten v létě skončil. Nyní je tam ministryně Nováková. pro nás je tak velmi složité, s kým problém řešit. Bylo nám něco slíbeno, ale v závěru je vše jinak,“ řekl Klásek.

Dle jeho slov jim bylo slíbeno, že ať bude vláda jakákoliv, že na začátku roku 2018 budou dané postupy a začne se jednat o zúžení lokalit, to se ale nestalo.


Autor: Daniela Loudová

Fotogalerie najdete zde

Shrnutí starosty Petra Kláska zde

 

Pochodem bojují proti úložišti

Chanovice – Zhruba devět kilometrů ujdou účastníci šestnáctého ročníku pochodu K uctění a zachování života v Pošumaví, který startuje v sobotu 5. ledna od 8:30 do 9:30 hodin v obecním informačním centru v zámeckém areálu v Chanovicích.


Pochod pořádají Chanovičtí coby připomínku a protest proti možné stavbě hlubinného úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě Březový potok, která zasahuje do katastrů Chanovic, Pačejova, Velkého Boru, Olšan, Kvášňovic a Maňovic.


Obyvatelé obcí z lokality Březový potok dlouhodobě kritizují zejména chybějící pravomoci obcí ohledně výběru konečné lokality pro stavbu úložiště na straně dotčených obcí a nedostatek dialogu ze strany státu, respektive Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). "Za celých šestnáct let bohužel nepřišla změna ohledně práv obcí a jejich občanů. Naše snaha je o tom, aby se změnily zákony a celý proces výběru lokality pro úložiště se zprůhlednil. Například na počátku roku 2018 nám bylo sděleno, že do konce roku 2018 bude zúžen počet lokalit z devíti na čtyři, nestalo se tomu tak. Nyní se uvažuje o rozšiřování a výstavbě nových bloků jaderných elektráren, ale jak potom nakládat s vyhořelým palivem stále vyřešeno není. Jako obce vůbec nemáme důvěru v současné vedení správy úložišť, což jsme ukázali i otevřeným dopisem ministryni průmyslu a obchodu, ve kterém jsme požadovali odvolání současného ředitele správy úložišť Jiřího Slováka a jeho nahrazení někým, kdo bude s obcemi a občany v lokalitách komunikovat," řekl Deníku starosta Chanovic Petr Klásek.


Trasa povede přes Dobrotice, Holkovice, Plácek a Újezd u Chanovic zpět do Chanovic, kde bude v kulturním domě od 12 hodin cíl pochodu s hudbou a zpěvem.

Zdroj: Klatovský deník
Autor: DAVID KOJAN

 

Pozvánka od obce Chanovice

Obec Chanovice pořádá v sobotu 5. ledna 2019 PĚŠÍ POCHOD 16. ročník, „aneb toto letí“

Trasa: Chanovice – Dobrotice – Holkovice – Plácek
Újezd u Chanovic (Šumava jako na dlani) – Chanovice (cca 9 km)

K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví

Novoroční procházka krásným územím, které je bohužel mezi vytipovanými lokalitami ke stavbě gigantického úložiště radioaktivního odpadu!

Start:  v 8.3o až 9.3o hodin v IC zámku Chanovice
Ukončení:   od 12.oo hodin s hudbou a se zpěvem v Kulturním domě v Chanovicích

Startovné:  70,- Kč, bude použito na úhradu občerstvení účastníků a na tiskoviny
- Podpořte svojí účastí snažení naší obce a obcí sousedních
o odpovědné a ohleduplné hledání řešení
velkého celorepublikového problému: „Kam s ním“???
- Zamysleme se při procházce v Pošumaví nad činy,
které mají mít důsledky desítky tisíců roků!!!
Chraňme naši obec a naši republiku pro zdravý a plnohodnotný život našich dětí!


Přílohy ke stažení