Kam s radioaktivním odpadem

Zdroj: TV Barandov

Petra KVĚTOVÁ PŠENIČNÁ, moderátorka

Chtěli byste mít za domem úložiště radioaktivního odpadu? V roce 2065 v Česku jedno takové vznikne. Je to sice až za 50 let, ale už teď vzbuzuje jeho plánovaná výstavba velké emoce.

René HNILIČKA, moderátor

Správa jaderného odpadu má v hledáčku sedm lokalit. V žádné z nich se ale úložiště nesetkalo s pochopením místních a je tak možné, že se nakonec bude ukládat někde úplně jinde.

Petr PŘEVRÁTIL, redaktor

23hektarový areál na povrchu, 500 metrů pod ním v žulovém masivu pak 76 kilometrů chodeb, kam bude možné uložit až 9 tisíc tun vyhořelého jaderného paliva. Takový je plán na hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, který se zatím uchovává v meziskladech v Temelíně a Dukovanech. Za 50 let by už ale měl být na jednom z těchto sedmi míst. Také podzemí kopce Čertovka u Lubence na Plzeňsku je jednou z variant, kde by úložiště jaderného odpadu mělo v budoucnu možná vzniknout. Ale jak tady, tak i na všech dalších vybraných lokalitách úložiště nechtějí. Proběhla referenda i protestní pochody s jasným vzkazem.

Jana NEJEDLÁ, obyvatelka Lubence

Doufám, že ne. Už kvůli našim vnoučatům a další naší generací, co bude po nás, že to tu nebude.

Jiří CHALOUPECKÝ, starosta Lubence

Tady u nás je vlastně jenom ta příroda a neradi bychom o ní přišli. Vlastně by došlo k rozebrání anebo rozvrtání celého kopce Čertovky a celého toho masivu.

Petr PŘEVRÁTIL, redaktor

Místní obyvatelé si stěžují také na nedostatečnou informovanost a penězi se prý nenechají uchlácholit.

obyvatel Lubence

Nějaký mizerný peníz nabízet za kus krásného kraje, je neracionální. Je to hloupý až.

obyvatelka Lubence

My do dneška nevíme, jestli kvůli nějakému bezpečnostnímu pásu budeme muset být vystěhováni.

Jiří SLOVÁK, Správa úložišť radioaktivních odpadů

Přirozeně každá výstavba přináší jistá negativa, ale to neznamená, že nelze na ta negativa reagovat vhodnými opatřeními, aby byla ta negativa minimalizována.

Petr PŘEVRÁTIL, redaktor

Správa úložišť vědoma si odporu obyvatel se proto rozhodla pro hledání nových lokalit poblíž jaderných elektráren.

Jiří SLOVÁK, Správa úložišť radioaktivních odpadů

Může se stát, že k těm sedmi lokalitám přibude nějaká další a že tedy prostě ta finální úložiště nemusí být na těch sedmi lokalitách. I ta varianta je možná.

Petr PŘEVRÁTIL, redaktor

O tom, kde nakonec úložiště s jaderným odpadem vznikne, má být jasno do roku 2025. Pro televizi Barrandov Petr Převrátil.