Napsali o nás - Z konference o hlubinném úložišti v Lubenci

Máme se bát jaderné skládky v Lubenci? Odpovědi přinese konference
Zdroj: idnes.cz 

V Lubenci se vášnivě diskutovalo o jaderném úložišti. Lidé se obávají radioaktivity
Zdroj: akutalne.cz

Odpůrci hlubinného úložiště radioaktivního odpadu pořádají na Lounsku veřejnou konferenci
Zdroj: zpravy.rozhlas.cz

V Lubenci se celý den diskutovalo o úložišti
Zdroj: denik.cz 

 

Máme se bát jaderné skládky v Lubenci? Odpovědi přinese konference

iDNES, 5. listopadu 2015 8:09

U Lubence na Lounsku proběhne průzkum, jenž prověří možnost vybudovat tam úložiště jaderného odpadu. Proto se nadcházející sobotu uskuteční konference, při níž se střetnou odpůrci i zastánci úložiště. Konference má rozptýlit pochybnosti místních.

„Vadí nám, že na dosavadních setkáních s veřejností, která pořádal stát, lidé dostali jednostranné a zkreslené informace. Chceme ukázat, že to lze i jinak, a proto pořádáme nezávislou konferenci, která nabídne informace ze všech stran, a to jak z hlediska ekologie, tak třeba práva,“ říká Jitka Kantová ze spolku Za záchranu kostela sv. Jiljí, jenž se v boji proti úložišti angažuje.

Konference s názvem Hledáme dialog se uskuteční v sobotu od 10 hodin v lubeneckém kulturním domě. Setkání má podle organizátorů přinést odpovědi na celou řadu otázek.

„Stále třeba nevíme, do jaké míry tato stavba ovlivní naše životy a zda nebudeme kvůli bezpečnostním pásmům muset opustit své domovy,“ upozorňuje Kantová.

Diskutovat se ale bude i o tom, zda Česká republika vůbec úložiště potřebuje.

Prezentovat se bude i Správa jaderného úložiště (SÚRAO), která má projekt na starosti. „Ředitel Jiří Slovák vysvětlí, proč byla k průzkumu vybrána i lokalita Čertovka. Jaká jsou pro a proti,“ uvedla Ivana Škvorová, mluvčí SÚRAO.

Konference se zúčastní i odbornice na jádro Drábová

Na konferenci dále vystoupí i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová či profesor Marek Hanuš z Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Účast podle Kantové odmítlo ministerstvo životního prostředí, jež před několika měsíci i přes silný odpor obcí geologické průzkumy povolilo. „Zarážející je, že jiných konferencí, jež organizuje SÚRAO, se úřad zúčastňuje,“ podotkla Kantová.

Pořadatelé na konferenci také představí turistickou stezku s humorným názvem Zářivka. Prochází místy, kde by mělo úložiště stát. „Vede krásnou přírodou, v blízkosti výskytu divokých konikleců, nejrůznějších orchidejí a chráněných mloků. Reálně hrozí, že za několik let již tudy nebude možné procházet,“ varuje Jana Michalcová ze spolku SOS Lubenec.

Lokalitu pro výstavbu úložiště musí SÚRAO vybrat do roku 2025. Vytipováno má sedm míst včetně lokality Čertovka u Lubence, průzkumy začnou na jaře příštího roku na pěti z nich. V první fázi, která potrvá zhruba rok, budou geologové sbírat vzorky hornin a provádět měření. Hloubkové vrty, kterých se místní obyvatelé obávali, se provádět nebudou.
Autor: Miroslava Strnadová


V Lubenci se vášnivě diskutovalo o jaderném úložišti. Lidé se obávají radioaktivity

Aktualne.cz, 7. listopadu 2015

Lidé z Lubence na Lounsku v sobotu debatovali o hlubinném úložišti jaderného odpadu. Lokalita Čertovka u Lubence na hranici Ústeckého a Plzeňského kraje je totiž jednou ze sedmi vytipovaných oblastí. Lidé úložiště u obce nechtějí, bojí se radioaktivity. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová je uklidňuje, že radioaktivita ionizujícího záření je aspekt, který lze zvládnout.

Lubenec - Obyvatelé z Lubence na Lounsku v sobotu debatovali o hlubinném úložišti jaderného odpadu. Lokalita Čertovka na hranici Ústeckého a Plzeňského kraje je totiž jednou ze sedmi vytipovaných oblastí, kde by mohlo úložiště vzniknout.

Obyvatelé se ale obávají nevratného poškození přírodně cenného území. Už v roce 2012 proto v referendu odmítli průzkumy, které mají založení jaderného "skladu" předcházet. Proti průzkumům se tehdy postavilo 517 lidí, dovolit je chtělo jen 111 lidí. Podle toho pak postupovalo i zastupitelstvo, které řeklo průzkumům ne.

V sobotu padaly hlavně technické dotazy, jak by to s jaderným odpadem bylo. "Lidé si mohli odnést svůj názor, mohli slyšet argumenty proti i pro. Byla to diskuse, byť někdy dost konfrontační," shrnul ředitel správy úložišť Jiří Slovák.

Radioaktivitu umíme zvládnout, uklidňuje Drábová

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová považuje situaci za patovou. Podle ní bude nutné o věci ještě dlouho s veřejností diskutovat. Konečná lokalita má být stanovena do roku 2025.

"Ta situace je naprosto patová. Všichni hráči na tomhle poli jsou zakopáni na svých pozicích a nikdo nemíní uhnout ani o kousek. To znamená, že to bude potřebovat ještě velmi dlouhé, trpělivé hledání dialogu, abychom se někam pohnuli," řekla Drábová.

Právě dialog od sobotní konference čekala. "Lidé přikládají hodně velkou důležitost a nebezpečnost otázce radioaktivity ionizujícího záření, což je aspekt, který umíme velmi dobře zvládnout. Skoro bych řekla, že z toho, čím by je to úložiště zatěžovalo, je to to nejmenší," řekla. Zdůraznila, že jaderné úložiště bude jednou Česká republika potřebovat. Bude muset vzniknout.

Ministr Brabec už povolil průzkumy lokalit

Průzkum v sedmi lokalitách povolil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) loni v říjnu, dotčené obce se však proti jeho rozhodnutí odvolaly. Letos v květnu ministr rozhodl, že průzkumy mohou začít v lokalitách Čertovka, Magdaléna a Čihadlo (Jihočeský kraj), Horka (Kraj Vysočina) a Kraví hora (Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj).

V srpnu získala Správa úložišť radioaktivních odpadů povolení (SÚRAO) i pro Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji a posléze pro Hrádek na Vysočině.

"Na všech sedmi lokalitách, kde má SÚRAO povoleno provádět průzkumy, je situace stejná: jsou tam odpůrci i příznivci," řekl ředitel správy úložišť Jiří Slovák.

Zprovoznění úložiště s podzemní plochou přes 300 hektarů SÚRAO stále předpokládá v roce 2065. Jaderný odpad tam má být uložen desetitisíce let.

Autor: ČTK


Odpůrci hlubinného úložiště radioaktivního odpadu pořádají na Lounsku veřejnou konferenci
Zdroj: zpravy.rozhlas.cz

zpravy.rozhlas.cz, 07. listopadu 2015

Na rizika stavby hlubinného úložiště jaderného odpadu na Lounsku dnes chtějí upozornit jeho odpůrci. Spolky SOS Lubenec a Za záchranu kostela Sv. Jiljí proto pořádají v Lubenci veřejnou konferenci. Na programu je více než třináct přednášek, promítání dokumentů a diskuze s odborníky ze Správy úložišť radioaktivního odpadu.

Na konferenci, která se v Lubenci koná od rána až do 7 hodin večer, přišlo okolo 90 lidí.Organizátoři ze spolku SOS Lubenec a spolku Za záchranu kostela sv. Jiljí jsou nejen proti stavbě úložiště v lokalitě Čertovka, ale i proti geologickým průzkumům, které odstartují na jaře roku 2016.Richard Kanta ze spolku SOS Lubenec se obává, že po průzkumech už nebude šance proti úložišti odpadu bojovat."Jsme proti průzkumům hlavně proto, že je to jediná a poslední možnost ještě něco ovlivnit. Pak se to nás už netýká, jde to mimo nás. Občanská sdružení a starostové se k tomu můžou už jen vyjadřovat a nemůžou nic ovlivnit," popisuje.V Lubenci se vedle iniciátorů konference představí ekologové, botanici a další přírodovědci, kteří jsou proti stavbě hlubinného úložiště na Čertovce u Blatna.Vystoupí ale i ředitel Správy úložišť radioaktivního odpadu Jiří Slovák nebo starosta obce Blatno Václav Beneš z KSČM, který proti stavbě úložiště nemá větší výhrady.Správa úložišť radioaktivního odpadu začne na jaře příštího roku s výzkumem všech sedmi lokalit možných pro stavbu hlubinného úložiště v Česku.
Autor:  Lucie Valášková, Maňourová Anna


V Lubenci se celý den diskutovalo o úložišti
Denik.cz, 9 listopadu 2015

Lubenec /FOTO, VIDEO/ - Setkání v kulturním domě se zúčastnily asi dvě stovky lidí, mezi nimi řada odborníků na danou tématiku, dále politikové z regionu a řada zájemců z řad veřejnosti.

Poslanec Sněmovny Michal Kučera z Loun, hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, expertka na jadernou bezpečnost Dana Drábová, severočeské senátorky Zdeňka Hamousová ze Žatce a Alena Dernerová z Mostu, starostové okolních obcí, učitelé z vysokých škol a další hosté se zúčastnili sobotní konference o možném umístění budoucího úložiště jaderného odpadu do lokality mezi Blatnem a Lubencem na Podbořansku.

Konference se zajímavým celodenním programem proběhla 7. listopadu v kulturním domě v Lubenci, uspořádala ji tamní občanská sdružení a spolky. Byla otevřená pro všechny zájemce z řad veřejnosti a zúčastnily se jí celkem asi dvě stovky lidí.

Lokalita s názvem Čertovka u Blatna a Lubence patří mezi sedm míst v ČR, která si stát vytipoval jako vhodná pro možné budoucí umístění podzemního hlubinného úložiště odpadu z jaderných elektráren. Mezi lokalitami se bude ještě dál rozhodovat podle dalších výzkumů v terénu. Definitivní místo bude vybráno a oznámeno v roce 2025. Pak bude následovat stavba, trvající asi do roku 2050-60.
Autor (text, foto): Libor Želinský