V Lubenci na Lounsku nechtějí jaderné úložiště 

V Lubenci na Lounsku nesouhlasí s možnou stavbou úložiště radioaktivního odpadu v katastru obce. Obec proto podala žalobu na ministerstvo životního prostředí, které povolilo v této oblasti průzkumné geologické práce.

Při posledním místním referendu před třemi lety se proti možné stavbě úložiště radioaktivního odpadu vyslovily čtyři pětiny obyvatel. Jak bude vedení obce postupovat v případě, že Městský soud v Praze jejich žalobu zamítne, není ještě rozhodnuto. 

„Poradíme se, jaké kroky vlastně podnikneme dál. U nás jsou aktivní i spolky SOS Lubenec a spolek Svatého Jiljí a jejich názor si vyslechneme a potom budeme jednat dál,“ říká k tomu nezávislý starosta Jiří Chaloupecký. 

Jana Michalcová ze sdružení SOS Lubenec si myslí, že teď už jde jen o to, která ze sedmi oblastí, které stát vybral pro případnou stavbu jaderného úložiště, vydrží vzdorovat nejdéle.

„My samozřejmě stále trváme na tom, že uděláme vše proto, aby úložiště tady nebylo,“ vysvětluje. „Použijeme všechny možné prostředky. Teď už je to hra psychologie. Která lokalita první řekne OK, my chceme ty kompenzace, tak ta na sebe ukáže. Takže teď je to o tom, vydržet do konce a udělat maximum.“ 

Kompenzace konkrétně pro Lubenec činí necelé čtyři miliony korun ročně po dobu geologického průzkumu. Ty teď obec kvůli podané žalobě nedostane. Pokud ale soud žalobu zamítne, získá je Lubenec zpětně. 

Geologové by do toho terénu mohli přijít začátkem příštího roku. Následně pak bude detailně vyhodnocena celá lokalita. 

Autor:  Jan  Beneš

Český rozhlas Sever, 30. července 2015