Jak vidí kandidáti do Senátu na Třebíčsku problematiku hlubinného úložiště?

 

Názory kandidátek a kandidátů v letošních senátních volbách v senátním obvodu č. 8 Rokycany, pod který spadá jižní část lokality Čertovka, jsou známé díky anketě Platformy proti hlubinnému úložišti.   Ve volebním obvodu č. 53 - Třebíč, pod který spadají dvě lokality Na Skalním a Horka, se pokoušeli názory tamních kandidátů zjistit zástupci místních spolků. Zde jsou výsledky:

Stanislav Zíma, nezávislý - zařadil téma úložiště jako jedno ze svých hlavních volebních i na bilboardy a plakáty. Na https://www.stanislavzima.cz/ píše:
"Udělám vše pro to, abych zabránil násilně prosazované výstavbě jaderného úložiště poblíž našich domovů na Třebíčsku a Vysočině. Vím, že s vyhořelým jaderným palivem je potřeba nějak naložit. Po konzultaci s odborníky je však zcela jisté, že není jedinou možností jej uložit do hlubinného úložiště na Třebíčsku, nedaleko měst a v těsné blízkosti obcí. Víte, že z Evropy se stále častěji ozývají hlasy, které preferují evropské centrální úložiště? Tedy úložiště pro více evropských zemí, které jaderný odpad produkují? Pojďme spolu o tomto pro českou energetiku strategickém rozhodnutí diskutovat. Přizvěme k tomu odborníky z obou táborů, starosty dotčených obcí a rozumné politiky. Společně najdeme rozumné řešení. Jsem členem spolků SOS na Skalním a Zdravý domov Vysočina, které proti záměru vystupují."

Michal Šalomoun, kandidát Pirátů se vyjádřil v Třebíčském deníku:
"Jsem proti úložišti. Rád bych vysvětlil proč. Rozhodně si nemyslím, že by šlo o nějaké smetiště,díru v zemi, kde by byl naházený radioaktivní odpad a bylo by to zalito betonem. Když se podíváte na animace zveřejněné Správou úložišťradioaktivních odpadů, tak uvidíte, že je to velmi sofistikovaná stavba. Radioaktivní odpad jepřeložen do speciálních kontejnerů, ty jsou pak obalené jílem, a vše je to umístěné ve štolách v zemi a zalito betonem. V zásadě se mágeologicky oddělit tato část od okolního masivu. Problém, který já vidím, je v tom, že schránky, ve kterých bude vyhořelé palivo umístěno, budou zřejmě ze železa nebo mědi a mají vydržet několik desítek tisíc let. Jenže my nevíme, jestli vydrží, to je jenom předpoklad. Lidstvo zná železo nějakých 10 tisíc let, a když se v Aténách podíváte na štíty aténských bojovníků, tak nejsou zrovna v kondici. Vadí mi ta definitivnost řešení, že nebude možné kontejnery kontrolovat a v případě potřeby je přebalit. Dál mi vadí, že se tímto definitivním řešením zavře další možnost využití vyhořelého jaderného paliva. Předpokládám, že věda bude natolik daleko, že technologie využití vyhořelého palivase najde. Předesílám, že nejsem ani geolog, ani jaderný fyzik, jsou to mé laické pohledy na věc, které mi však zatím nikdo nevyvrátil. Teď je otázka, co s tím může udělat senátor. No v podstatě nic moc. Celý proces povolování úložiště se bude realizovat v několika správních řízeních, kde se budou posuzovat všechny zájmy a všechny námitky. Tedy na jednu stranu, proč ničit tak krásnou krajinu, zda je to nejlepší způsob řešení problému jaderného paliva, zda není lepší úložiště postavit jinde, zda by naopak úložiště nemělo být v regionu, kde je elektrárna, za které region žije, těchto zájmů bude ve hře moc. To čeho je potřeba dosáhnout je, aby to posouzení bylo fér. Aby všichni dotčení jako stát, obce, zájmové spolky, vlastníci pozemků atd. , aby měli stejnou příležitost svoje zájmy ve správním řízení hájit. Horní zákon však privileguje postavení státních orgánů na úkor obcí a zájmových spolků. Jako senátor navrhnu tuto právní úpravu zrušit, aby se obce a zájmové spolky mohly výstavbě úložiště účinně bránit."

Miroslav Michálek, kandidát ANO se vyjádřil v Rozstřelu iDNES:
Podle Michálka s sebou jaderná energetika nenese žádné problémy. „Nikdy jsem žádné nepocítil. Většina obyvatel je pro dostavbu elektrárny Dukovany. V čem jsou rozděleni, to je uložení jaderného odpadu.“ On sám přitom žádné favorizované místo nemá. „Je jasné, že úložiště musí být. V současné době se dělají jen výzkumné vrty."
Osobně má i pochopení i pro lidi, kteří žádná uložiště nechtějí. „Ne každé místo je pro uložení vhodné. Myslím si, že nakonec to bude tam, kde se ukáže, že je to nejvýhodnější.“ Ideálním řešením v tomto problému je hlavně komunikace a to i ze strany státu. Podle něj i v současné době stát s obcemi komunikuje špatně."

Hana Žáková, kandidátka STAN se pak na kulatém stole pořádaném Energetickým Třebíčskem vyjádřila ke konfliktu mezi obcemi a státem na konto SÚRAO: „Je nutné, aby vytvořili novou komunikaci. Vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat. Začít znovu a lépe. Když to neumí vysvětlit jeden odborník, protože ne každý má dar řeči, je potřeba pozvat dalšího.“

A to je vše. Pokud máte nějaké doplnění, názory dalších kandidátů, budeme rádi za přeposlání na edvard.sequens@calla.cz .

 

Edvard Sequens