Hojkov vrátil jaderné peníze

 

Pěti obcím na Jihlavsku a městysi Nový Rychnov na Pelhřimovsku se před Vánocemi objevil na účtě nezanedbatelný finanční obnos.

Obce kolem Čeřínku dostaly miliony, které nechtějí. Zatím je nechávají ležet na účtech. Jedná se o státní peníze, které poslala obcím Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) za to, že bude na pozemcích kolem nich dělat geologické průzkumy, zda je lokalita vhodným kandidátem na vybudování úložiště jaderného odpadu. S tím obce nesouhlasí, proto jaderné peníze nechtějí. Nemají však na výběr.

Dle nařízení vlády je přijmout musí. Nechávají je proto zatím ležet na účtech s výjimkou Hojkova. „Peníze jsme poslali na účet, ze kterého přišly. Rozhodlo o tom zastupitelstvo. Stejně nám je ale pošlou zpět, protože je dle nařízení přijmout musíme," uvedla starostka Hojkova Milada Duchanová.

O tom, jak by se obec mohla vyhnout průzkumům, debatuje zatím s právníky a ekology. „Jsme zásadně proti. Žádné úložiště tady nechceme," dodala Duchanová. Hojkov spolu s Milíčovem, Cejlí a Novým Rychnovem podal již v minulosti stížnost k Městskému soudu v Praze kvůli tomu, že se o průzkumech rozhoduje bez nich. Na vyjádření soudu ale čtveřice stále čeká.
Obce neposlaly ani svá čísla účtu

Některé obce na protest proti průzkumům a jadernému úložišti v lokalitě Hrádek kolem vrchu Čeřínek ani neposkytly SÚRAO svá čísla účtu. Peníze jim ale přišly i přesto.

Jak teď s nimi naloží, záleží na zastupitelstvech. V Rohozné a v Novém Rychnově uvažují o anketě mezi občany, která má rozhodnout o tom, co s finančním obnosem a kam ho případně investovat. Novému Rychnovu by se dva a půl milionu hodilo například na výstavbu mateřské školky a zlepšení infrastruktury.

V Rohozné budou diskutovat o tom, co s 2,5 milionu korun udělat, na únorovém zastupitelstvu. „Anketa je stále ve hře, 12. února se mají u nás uskutečnit i geologické průzkumy, takže místní se budou moci geologů na cokoliv zeptat a uvidí, jak to všechno probíhá," podotkla starostka Rohozné Štěpánka Štefková.

Zcela odmítavě se k věci staví Cejle a Milíčov. S penězi proto zatím hýbat nebudou. Vyčkávají, jak se celá situace vyvine.

„Peníze jsme vložili na účet České národní banky a v budoucích dvou letech na ně nehodláme sáhnout. Počkáme, až jak průzkumy dopadnou. Nedávají nám možnost, jak jim zamezit," poznamenal starosta Milíčova Jaromír Šlechta.

Poslední obcí, které přišel na účet milion korun, je Dolní Cerekev. A také tam o osudu jaderných peněz rozhodne zastupitelstvo.

Částka se odvíjí od velikosti území obcí. Stát vyčlenil pro tyto účely 72 milionů ročně. Základní příspěvek je ve výši 600 tisíc korun. K této částce se připočítává 30 haléřů za každý metr čtvereční katastrálního území, na němž je stanoveno průzkumné území.

Ivana Holzbauerová


Zdroj: http://havlickobrodsky.denik.cz/z-regionu/hojkov-vratil-jaderne-penize-20160125-km8b.html