Kraj Vysočina chce pomoci obcím odmítajícím úložiště radioaktivního odpadu

Vyšlo 19.5.2022

Radní na Vysočině schválili memorandum se sedmnácti obcemi o společném postupu při jednání se státními institucemi o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu. Fakticky se tak za ně kraj postavil. Dokument vznikal rok, nyní jej ještě musejí posvětit zastupitelé obcí.

„Cílem memoranda je, že budeme společně koordinovat postup vůči státním orgánům. Chceme, aby byly respektovány oprávněné zájmy a stanoviska dotčených obcí,“ řekla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová.

Dvě ze čtyř vytipovaných lokalit pro potenciální hlubinné úložiště jsou na Vysočině. Jsou to Hrádek na Jihlavsku a lokalita Horka na Třebíčsku. Hlubinné úložiště obyvatelé v dotčených obcích dlouhodobě odmítají. Podle starostů znamená memorandum významný posun v přístupu hejtmanství k této otázce.

„Postoj několika předchozích vedení Kraje Vysočina nebyl ve vztahu k těmto obcím úplně vstřícný. To se změnilo až s novým krajským vedením. Memorandum je sice formální krok, není to žádná smlouva, ale za nás, starosty z okolí Hrádku, je velmi zásadní. Obce musí být při jednání s danými orgány partnery a musí být hleděno na jejich zájmy,“ řekl Zdeněk Dvořák, starosta Dolní Cerekve.

Dokument vítá také starosta Oslavice z lokality Horka Pavel Janoušek. „Od memoranda očekávám posílení práv obcí a občanů v této záležitosti. Dosud to bylo tak, že stát jednal, ale obce neměly žádné postavení ani vliv. Věříme, že když se k tomu teď připojí i kraj, tak možnost pro vyjednávání bude lepší,“ poznamenal Janoušek.

Jsou i jiné způsoby, než uložit odpad pod zem


Například starosta Rudíkova by však uvítal radikálnější postoj vedení kraje. „Viděl jsem jenom pracovní verze memoranda, ale z toho, co vím, ze strany kraje je to usnesení ve stylu chytré horákyně. Hlavní rozhodující slovo si kraj vzít nechce,“ podotkl rudíkovský starosta Zdeněk Souček.

Podle Hajnové nebyly dřív kraje v politice územního rozvoje, tedy celostátního nástroje územního plánování, v otázce úložiště brány jako dotčené samosprávy. Změnila to až připomínka o tom, aby kraje byly účastníci výběru místa pro úložiště. Obce s krajem mají na základě memoranda společně koordinovat postup vůči Správě úložišť radioaktivních odpadů i ministerstvu průmyslu a obchodu.

„Budeme s nimi řešit otázky spojené nejenom se samotným výběrem lokalit, ale i to, co nás pálí nejvíc, a to je příprava zákona o zvláštních řízeních souvisejících právě s výběrem hlubinného úložiště,“ uvedla náměstkyně hejtmana.

Domlouvat se budou i na společném stanovisku k aktualizaci koncepce nakládání s radioaktivními odpady. „Budeme tam chtít dostat jisté rozvolnění v tom, že nemusí být jediným způsobem, jak naložit s radioaktivním odpadem, jeho nevratné uložení pod zem,“ dodala Hajnová.

Úložišti se obce chtějí bránit i u soudů

 

Obyvatelé obou dotčených obcí úložiště jaderného odpadu nechtějí, což dokázali i v referendech. V Rudíkově, který je v lokalitě Horka, se brání i soudně.

„Jsme ve spojení s renomovanou právní kanceláří a už jsme podali žalobu proti rozhodnutí vlády o zúžení počtu lokalit pro možné hlubinné úložiště. Tam čekáme na rozhodnutí. Chystáme i další žaloby, které jsou nyní ve stádiu rozpracovanosti. Podle nás je porušováno právo lidí se k celému procesu vyjadřovat a nejsou respektovány zájmy obyvatel. Diskuse a kulaté stoly zatím k ničemu nevedly. Budeme se bránit soudně,“ dodal starosta Rudíkova.

Další dvě místa, kde by hlubinné úložiště mohlo vzniknout, jsou Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. V úložišti mají být v hloubce půl kilometru umístěné tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

Zdroj: idnes.cz

Autor: Ilona Zelníčková

ilustrační snímek | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz