Maraton pro krajinu suverénně vyhrál rekordman Michal Mikeš

Vyšlo: 21.6.2023

Celkem 55 účastníků měl v sobotu 10. června Maraton pro krajinu, kterým organizátoři ze spolku KUŠ vyjadřují pohybem podporu čisté energii.
Z táborové základny Na Kuši startoval maraton podevatenácté. Sportovní akce otevřená všem amatérům vznikla před lety jako projev nesouhlasu s plánovanou stavbou hlubinného úložiště vyhořelého jaderného odpadu v lokalitě Hrádek v masivu Čeřínku.

„Pro srovnání, na informační den SÚRAO ve čtvrtek 7. června dorazilo na Křemešník 30 zájemců,“ komentuje početnou letošní účast na maratonu jeho organizátor, hudebník, performer a pedagog Matěj Kolář.

Účastníci absolvují celý maraton, anebo se připojují na část trati. Tu absolvují během, chůzí, na kole či koloběžce. I letos se také připojilo několik jezdců na koních.

Jak uvedl Matěj Kolář, do běhu na půlmaratonské trati (jeden okruh kolem Čeřínku) se letos pustili Jiří Fiala z Hybrálce (stříbro) a student MFF UK Marcel Frei z Čížova (bronz).

Suverénním vítězem (zlato) na trase 2x kolem Čeřínku (42,2 km) se stal v rekordním čase 3:49 Michal Mikeš z Rohozné. „Už dlouho jsem si říkal, že to jednou musím dát. Dal jsem to!“ komentoval vítěz svůj sportovní výkon.

Po celý den provázela účastníky možnost trávit čas v přírodní zahradě v táborové základně Na Kuši. Maraton se navíc letos propojil s rodinným festival Z Kopce, který se ve stejný den konal nad líhní v nedaleké Dolní Cerekvi.

Výsledky sportovní akce byly v 17 hodin za bohaté návštěvnické podpory vyhlášeny právě na festivalu Z Kopce.

Zdroj: Jihlavské listy.

Autor: Jiří Varhaník