Jaderný sklad u Lubence nebude, lidé si oddechli

  Vydáno: 9.6.2020, Komentář týdne

  Hlubinný sklad pro trvalé uložení jaderného odpadu na Podbořansku pravděpodobně nebude. Z doporučení poradního panelu expertů Správy úložišť radioaktivních odpadů vyplynulo, že má vzniknout na jedné ze čtyř lokalit. Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje mezi nimi není. Původně odborníci vytipovali devět míst po celém Česku, kde by se mohl materiál z jaderných elektráren ukládat, nyní se seznam zúží na zmíněné čtyři.

  Jak ukázala referenda, velká část obyvatel Lubence, Blatna a Tisu u Blatna, na jejichž katastrech měl sklad být, jsou proti jeho stavbě. Bojí se o svou bezpečnost, respektive bezpečnost svých dětí a jejich potomků. S jeho výstavbou se totiž počítá až někdy za třicet, čtyřicet let. I tak ale budí vášně už dnes.

  Naopak zastánci skladu ho jako problém nevnímají. Tvrdí, že jaderný odpad uložený pod zemí pod masou betonu a ve speciálních kontejnerech nebezpečný nebude, vidí v něm příliv milionů korun do regionu před, při i po jeho výstavbě.

   V ČR vyprodukuje jaderná energetika a drobní původci přibližně 450 tun nízko a středněaktivních odpadů ročně. Vyhořelého jaderného paliva vznikne asi 100 tun za rok.
  Tento materiál se někam uložit musí, dál ho zpracovat a využít zatím neumíme. Bohužel.

  Zdroj: Žatecký a lounský deník

  Autor: Petra Kinšta