Aktuality

  18.09.2020

  Změní politici přístup k HÚRAO?

  Zdroj: Třebíčský deník. V úterý 8. září 2020 se konalo jednání zastupitelstva Kraje Vysočina. Na pořadu jednání byl také bod Stanovisko Kraje Vysočina k výběru umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů (HÚRAO) a vyhořelého jaderného paliva (VJP) na území Kraje Vysočina.

  18.09.2020

  Petici proti úložišti podepsaly tisíce lidí

  Lokalita Janoch na Českobudějovicku zůstala v pomyslné finálové čtveřici míst, na nichž by mohlo vyrůst hlubinné úložiště jaderného odpadu. S tím se obyvatelé dotčených obcí nehodlají smířit.

  14.09.2020

  Poručíme zemi, jádru. Jak Česko klopýtá na cestě za největší podzemní stavbou všech dob.

  Český stát už 30 let hledá kus země, do níž by mohl zakopat vyhořelé palivo z jaderných elektráren. V většině vytipovaných oblastí ale naráží na neutuchající odpor místních. Proč lidé ve velkém brojí proti megalomanské stavbě, které se značná část z nich ani nedožije?

  14.09.2020

  Odpor proti úložišti u Temelína roste

  Zdroj: MF Dnes. Ministr Karel Havlíček dostal petici proti skladu vyhořelého paliva. Slíbil jednání na místě. Lokalita vytipovaná pro možné hlubinné úložiště radioaktivního odpadu Janoch nedaleko Temelína na Českobudějovicku má stále více odpůrců. Petici proti stavbě už podepsalo 3 500 Jihočechů. Dostal ji i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který měl začátkem září plánovanou schůzku se zástupci dotčených obcí. Kvůli karanténě jednání vyřešili formou videokonference. „Postupně jednám se starosty všech lokalit zvažovaných pro hlubinné úložiště. Probíráme aktuální stav, zajímá mě samozřejmě zpětná vazba přímo z místa...

  08.09.2020

  Vysočina se nepostavila proti možnému umístění úložiště v kraji

  Jihlava - Zastupitelé Kraje Vysočina se na svém posledním zasedání před krajskými volbami nepostavili proti možnosti umístit v kraji hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Návrh na vyslovení nesouhlasu připravili opoziční lidovci, krajská rada ho doporučila schválit. Na dnešním jednání pro něj ale zvedlo ruku jen osm krajských zastupitelů, nikdo nebyl proti a tři zastupitelé se hlasování zdrželi. Dalších 21 členů zastupitelstva nehlasovalo.

  08.09.2020

  Dlouhodobé skladování vyhořelého paliva opět ve hře

  Jedenapadesát měst, obcí a spolků sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti vítá informaci, že zodpovědné vládní úřady uznaly jejich argument a přestaly odmítat variantu dlouhodobého skladování vyhořelého jaderného paliva jako alternativu k rychlé přípravě a výstavbě konečného hlubinného úložiště. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) uzavřela smlouvu o dílo s ÚJV Řež, SATRA s.r.o. a Mott MacDonald CZ, s.r.o., které mají do začátku roku 2021 všestranně zhodnotit možnosti dlouhodobého skladování vyhořelého paliva u obou jaderných elektráren případně v centrálním podzemním skladu Skalka na Vysočině

  07.09.2020

  Obavy z konečného úložiště jaderných odpadů

  Zdroj: Sueddeutsche Zeitung. V Německu a  České republice běží řízení, která mají určit místo, kde se v budoucnu dlouhodobě uloží vysoce radioaktivní odpad z jaderných elektráren. Ale v Bavorském lese se počítá s tím, že se ekologické sdružení BUND jen tak nevzdá, lidé chtějí dál klást odpor.

  03.09.2020

  Nový „Gorleben“ u bavorských hranic? Česká republika plánuje stavbu konečného úložiště radioaktivních odpadů

  Zdroj: Passauer Neue Presse. Kam se zářícím jaderným odpadem? V České republice zůstaly v hledáčku státu již pouze čtyři lokality pro budoucí stavbu podzemního konečného úložiště radioaktivních odpadů. Všechny tyto lokality se nachází maximálně do 200 km od Bavorska.

  01.09.2020

  Jaderné úložiště předvolebním tématem Vysočiny

  Na posledním jednání krajského zastupitelstva Vysočiny budou politické strany a hnutí hledat shodu nad společným usnesením o jaderné skládce. Už samotná diskuse na krajském zastupitelstvu ukáže schopnost krajských politiků Vysočiny najít shodu nad důležitým tématem venkova.

  27.08.2020

  Magdaléna nespí

  Z fáze boje jsme se přesunuli do fáze bdění. Magdaléna dnes už není mezi čtyřmi lokalitami, doporučenými k dalšímu průzkumu, ale nebezpečí se může kdykoli vrátit. Stále také chybí jak zákon, který by dal obcím možnost rozhodovat o umístění úložiště, tak nezávislé posouzení metodiky výběru lokalit.

  27.08.2020

  KDU-ČSL Vysočina navrhuje negativní stanovisko k hlubinnému úložišti

  Zdroj: Obcasník.eu. Krajští zastupitelé Vysočiny zaujmou na stanovisko k záměru výstavby hlubinného úložiště v Kraji Vysočina. Lokality Hrádek na Jihlavsku a Horka na Třebíčsku postoupily do užšího výběru vhodné lokality pro jaderné úložiště.

  19.08.2020

  Autorka petice proti jadernému úložišti: Při stavbě Temelína taky slibovali elektřinu zdarma....

  Správa úložišť radioaktivních odpadů vybrala 4 lokality vhodné pro stavbu hlubinného úložiště jaderných odpadů. Jednou z nich je lokalita Janoch u Temelína. Obyvatelům obcí se to ale nelíbí a podepisují petici. Jaké jsou argumenty autorů petice proti stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu? A jak situaci vidí Správa úložišť radioaktivních odpadů? Sledujte v našem speciálu, ve kterém jsme se ptali zástupců obou stran...

  12.08.2020

  Lidé protestují proti úložišti

  Zdroj: Mladá fronta DNES. Janoch nedaleko Temelína je podle expertů nejvhodnější pro úložiště jaderného odpadu. Petice je na světě, odpor sílí, obyvatelé jsou připravení protestovat. Záměr postavit na Českobudějovicku úložiště radioaktivního odpadu rozčílil část Jihočechů, kteří ho odmítají.

  10.08.2020

  Zákon posilující roli obcí při volbě úložiště má skluz, uvedla Platforma proti hlubinnému úložišti

  Zdroj: ČTK. Věcný záměr zákona o zapojení obcí do výběru hlubinného úložiště jaderného odpadu má zpoždění. Je už jisté, že do konce volebního období současné vlády legislativa, která měla posílit možnosti samospráv při rozhodování o úložišti, nevznikne, uvedla Platforma proti hlubinnému úložišti, která postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizuje. Volby do Sněmovny jsou plánovány na příští rok.

  10.08.2020

  Petice proti přípravě hlubinného úložiště jaderného odpadu v lokalitě Janoch

  Tato petice vznikla jako nesouhlas se zařazením lokality JANOCH mezi lokality vhodné pro uložení vyhořelého jaderného paliva. Podepsaní žádají Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky o vyřazení lokality JANOCH z míst, na kterých je hlubinné úložiště hledáno.

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 další strana