Horka

Lokalita Horka v Kraji Vysočina, kde stát hledá hlubinné úložiště, leží na území městyse Budišov a obcí Hodov, Nárameč, Oslavice, Oslavička, Osové, Rohy, RudíkovVlčatín na rozhraní okresů Třebíč a Žďár nad Sázavou. Navržené území pro geologické práce pro hledání úložiště se zde rozkládá na ploše 28,3 km2. Větší část zájmového území se nachází v přírodním parku Třebíčsko a leží na něm několik regionálních a lokálních biokoridorů a biocenter. 

Místní spolky: Zdravý domov Vysočina

22.03.2023

Žádost o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásahy do zemské kůry na lokalitě Horka 2023

Žádost o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásahy do zemské kůry na lokalitě Horka, Podáno v únoru 2023.

22.03.2023

Geologické práce v režimu výzkumu + biologický monitoring

Zde najdete podrobnější popis prací, které jako "geologický výzkum" a tedy bez povolení průzkumného území spouští právě nyní na 4 vybraných lokalitách SÚRAO. Je to sice určené pro lokalitu Horka, ale tenhle souhrn prací by měl být stejný i pro ostatní lokality. Je tam také popis biologického monitoringu.

28.02.2023

SÚRAO žádá o průzkumy pro úložiště, lokality chystají na 15. dubna Den proti úložišti

Starostky a starostové 31 dotčených měst a obcí ze čtyř lokalit - Březového potoka v Pošumaví, (Čertova) Hrádku na Jihlavsku, Horky na Třebíčsku a Janochu na Českobudějovicku, se dozvěděli z dopisu ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), že úřad dnes požádal Ministerstvo životního prostředí o stanovení průzkumných území pro vyhledávání hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů na jejich katastrech.

28.02.2023

Média: Správa zažádala o povolení průzkumu

Přinášíme mediální výstupy na ohlášení SÚRAO, které podalo žádosti o stanovení průzkumných území v lokalitách kde plánuje vybudovat hlubinné úložiště.

01.02.2023

Memorandum Kraje Vysočina a 17 obcí o společném postupu při jednání se státními orgány o otázce potenciálního hlubinného úložiště radioaktivního odpadu

V Jihlavě zástupci Kraje Vysočina a 17 obcí podepsali memorandum o společném postupu při jednáních se státními orgány o případné stavbě hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Na Vysočině jsou dvě ze čtyř lokalit, které se v Česku budou kvůli úložišti dál prověřovat. Jde o Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska a Horka na rozhraní Žďárska a Třebíčska. Lokality se úložišti dlouhodobě brání.

01.02.2023

Hejtman Vysočiny a zástupci 17 obcí podepsali memorandum kvůli úložišti

Zdroj: ČTK. V Jihlavě dnes zástupci Kraje Vysočina a 17 obcí podepsali memorandum o společném postupu při jednáních se státními orgány o případné stavbě hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Na Vysočině jsou dvě ze čtyř lokalit, které se v Česku budou kvůli úložišti dál prověřovat. Jde o Hrádek na pomezí Jihlavska a Pelhřimovska a Horka na rozhraní Žďárska a Třebíčska. Lokality se úložišti dlouhodobě brání.

24.01.2023

Obce na Třebíčsku se obrátily na Ústavní soud, nechtějí úložiště odpadu

Zdroj: idnes.cz. Skupina obcí z okolí Horky na Třebíčsku, což je jedna z lokalit zvažovaných pro trvalé uložení vyhořelého jaderného paliva, se obrátila na Ústavní soud (ÚS). Navrhují zrušit rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího správního soudu (NSS). Ty se odmítly věcně zabývat námitkami obcí.

23.01.2023

Chtějí povolení „vrtat“. SÚRAO podá do konce dubna žádosti o průzkum kvůli vybudování jaderného úložiště

Místo pro hlubinné úložiště pro jaderný odpad z Temelína a Dukovan Česko hledá už déle než dvacet let. Teprve letos však dojde k prvním konkrétním krokům. Správa úložišť radioaktivního jaderného odpadu požádá v první třetině roku o povolení průzkumných území ve čtyřech vybraných lokalitách.

05.01.2023

Kvůli jadernému úložišti obce podaly ústavní stížnost

Zdroj: denik.cz. Obce z Třebíčska se nevzdávají v boji proti výstavbě úložiště jaderného odpadu. Obrátily se na Ústavní soud.

05.01.2023

Ústavní stížnost ve věci rozhodnutí vlády z 21. 12. 2020 o výběru lokalit pro úložiště

Obce z lokality Horka - Budišov, Hodov, Nárameč, Oslavice, Oslavička, Osové, Rohy a Rudíkov podaly 30. 12. 2022 cestou advokátní kanceláře JUDr. Jindřich Jašek ústavní stížnost proti rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 2. 11. 2022, č. j. 10 As 350/2021-69; a současně proti usnesení Městského soudu v Praze ze dne 30. 6. 2021, č. j. 9 A 16/2021-12. Soudy v nich odmítly žalobu obcí, které se brání rozhodnutí vlády č. 1350 z 21. 12. 2020, ve kterém se rozhodla zúžit počet lokalit pro budoucí hlubinné úložiště na čtyři preferované - Březový potok, Horku, Hrádek a Janoch.

22.12.2022

Angažuji se, protože dopady úložiště by ovlivnily celý region

Rozhovor s první náměstkyní hejtmana Kraje Vysočina Hanou Hajnovou.

08.12.2022

Výběr lokality pro výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu: Nejlepší řešení pro ČR nemusí být nejlepším řešením pro obec

Zdroj: Kraj Vysočina. Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Hana Hajnová a zástupci obcí z lokalit vybraných pro případnou budoucí výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu se 6. prosince 2022 setkali s ministrem obchodu a průmyslu Jozefem Síkelou, novým ředitelem Správy úložišť radioaktivních odpadů Lukášem Vondrovicem a předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou.

05.12.2022

Soud zamítl žalobu obcí na úložiště. Nevzdávají se

Zdroj: Třebíčský deník. Obce ze severní části třebíčského okresu neuspěly se žalobou kvůli hlubinnému úložišti jaderného odpadu. Nyní hledají cesty, jak postupovat dál.

29.11.2022

Úložiště jaderného odpadu vznikne o 15 let dřív. Starosty z Vysočiny čeká schůzka na ministerstvu

Zdroj: Jihlavskadrbna.cz. V čele Správy úložišť radiaktivního odpadu (SÚRAO) stojí od začátku října nový ředitel. Je jím dřívější vedoucí úseku přípravy úložišť radioaktivního odpadu Lukáš Vondrovic. Ten se postupně setkává se zástupci všech čtyř lokalit, kde by v budoucnu mohlo hlubinné úložiště vzniknout. Náš kraj má v této čtveřici hned dvě lokality. Jsou jimi Hrádek na Jihlavsku a Horka na Třebíčsku.

23.05.2022

Kraj Vysočina chce pomoci obcím odmítajícím úložiště radioaktivního odpadu

Zdroj: idnes.cz. Radní na Vysočině schválili memorandum se sedmnácti obcemi o společném postupu při jednání se státními institucemi o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu. Fakticky se tak za ně kraj postavil. Dokument vznikal rok, nyní jej ještě musejí posvětit zastupitelé obcí.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 další strana