JANOCH

Správa úložišť radioaktivních odpadů začala v roce 2016 ověřovat možnost umístění hlubinného úložiště v okolí jaderných elektráren, protože zde očekávala vyšší porozumění pro vybudování budoucího hlubinného úložiště. Zájmové území v blízkosti JE Temelín o velikosti 31 km2 leželo na území obcí Dříteň, Libív a Nová Ves. Výsledkem je aktuálně navržené území pro geologické práce pro hledání úložiště o rozloze 22,7 km2, které bylo pojmenováno Janoch.  Leží na katastrech  obcí Dříteň, Hluboká nad Vltavou (Purkarec), OlešníkTemelín

Místní iniciativy: Satis z.s., Janoch NE!

 

09.09.2024

Beseda: O lokalitě Janoch, 11.9.2024

Setkání na téma základních informací o jedné ze 4 možných lokalit pro uložení vyhořelého jaderného paliva.

30.08.2024

Členem Platformy se stala obec Temelín

Novým členem Platformy proti hlubinnému úložišti se stala obec Temelín z lokality Janoch. Platforma má nyní 57 členů, z toho 39 obcí a měst, ostatní jsou spolky.

02.07.2024

Čtyři starostové dál ignorují své občany a prosazují záměr státu

Další vývoj v kauze výstavby hlubinného úložiště radioaktivního odpadu v lokalitě Janoch

15.05.2024

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring

Zdroj: iportal24.cz. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.

23.04.2024

Den proti úložišti - rozhovor na Českém rozhlasu

Zdroj: ČRO. Protestní setkání, debaty, ale také opékání špekáčků nebo přehazování horkých brambor. Nejen to zahrnuje dnešní happening den proti úložišti, který už poosmé pořádají obce a spolky v oblastech uvažovaného umístění hlubinného úložiště jaderného paliva. Hlubinné úložiště se v Česku chystá už přes 20 let.

19.04.2024

V Hluboké debatovali o hlubinném úložišti jaderného odpadu

Zdroj: Českobudějovický deník. Ministerstvo životního prostředí má v nejbližší době povolit průzkumné geologické práce. V sobotu 20. dubna se budou na čtyřech místech České republiky pod názvem Den proti úložišti konat akce kritizující způsob, jakým se připravuje v tuzemsku zřízení hlubinného úložiště jaderného odpadu. Pro jeho vznik je zatím vytipováno několik míst, včetně lokality Janoch nedaleko Temelína a Hluboké nad Vltavou.

04.04.2024

Den proti úložišti 2024 - sobota 20. dubna - Janoch

I letošní rok si obce z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů v sobotu 20. dubna 2024 připomenou své oprávněné zájmy na společném Dnu proti úložišti. Jedná se již o 8. ročník.

08.02.2024

Emoce u Temelína. Lidé obviňují starosty, že tají plány na jaderné uložiště

Obyvatelé obcí okolo Temelína se bouří. Obávají se, že už je skoro rozhodnuto a právě u nich – pět kilometrů od jaderné elektrárny – má být umístěno definitivní hlubinné úložiště vyhořelého radioaktivního paliva.

06.02.2024

Leták - Lokalita Janoch

Ukázala veřejná správa skutečný zájem o dialog s dotčenými obcemi? Představitelé státu tvrdí, že stát s vytipovanými obcemi jedná jako s partnery a jednotlivé kroky s nimi konzultuje. Postavení obcí a státu ovšem není rovnocenné, slibovaná legislativa stále neexistuje, a to i přesto, že proces výběru lokality stále běží. Opravdu je akceptovatelný státní monolog u takto zásadní stavby?

02.02.2024

Mlčení o Janochu škodí, zní z Temelína

Zdroj: MFDNES. TEMELÍN Zastupitelé Temelína na svém zasedánípokračovali ve sporu, který se týká informovanosti ohledně vývoje lokality pro možné hlubinné úložiště jaderného odpadu v lokalitě Janoch. Ta se rozkládá blízko elektrárny a zasahuje i na katastr obce. Část zastupitelů na začátku debaty žádala změnu v lokální pracovní skupině složené ze zástupců dotčených obcí. Za Temelín je v ní starosta Josef Váca (Nezávislí občané).

17.12.2023

Požadavek ministerstva na vymezení plochy pro úložiště jaderného odpadu v lokalitě Janoch u Temelína kraj neakceptoval

Na posledním zasedání krajští zastupitelé schválili 4. aktualizaci Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje neboli krajského územního plánu. Jelikož návrh 4. aktualizace se řeší už od roku 2016 a stále obsahoval řadu diskutovaných bodů, rozhodl se kraj rozdělit 4. aktualizaci na tři samostatné části a schválil 14.prosince rozvojové záměry zařazené jako 4a). Ty již nevyžadují další veřejné projednání.

09.10.2023

Informační leták k lokalitě Janoch

Kam s radioaktivním, vysoce toxickým a teplo produkujícím odpadem z našich jaderných elektráren? Pohled z druhé strany...

29.09.2023

Ztratili jsme důvěru, vzkazují starostové. Odmítají úložiště vyhořelého paliva

Zdroj: Budějcká drbna. Na jihu Čech neutichají diskuse nad plánovaným hlubinným úložištěm vyhořelého paliva. Někteří starostové dotčených obcí vzkázali, že podpora uložiště je minimální a rozladění občanů dosahuje vrcholu. Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) chce kvůli stavbě úložiště prověřovat čtyři území, a to Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku.

22.09.2023

Doplnění vyjádření obcí z lokality Janoch k žádosti SÚRAO o stanovení průzkumného území

Doplnění vyjádření obcí z lokality Janoch k žádosti SÚRAO o stanovení průzkumného území

19.09.2023

Prohlášení starostů obcí k lokalitě Janoch

Zastupitelstva dotčených obcí i zastupitelstvo Jihočeského kraje vyjádřila zásadní nesouhlas s jednou ze čtyř vybraných lokalit pro uložiště vyhořelého paliva s pracovním názvem Janoch a nesouhlasí ani se započetím průzkumných prací v této lokalitě.

1 2 3 4 další strana