KontaktY
Martin SCHENK
Mluvčí občanského sdružení NECHCEME ÚLOŽIŠTĚ KRAVÍ HORA
Tel.: +420 777 646 646, e-mail: martin.schenk@me.com
Edvard SEQUENS
Energetický konzultant, Calla - Sdružení pro záchranu prostředí
Tel.: +420 602 282 399, e-mail: edvard.sequens@calla.cz
Napište nám
O NÁS
NECHCEME ÚLOŽIŠTĚ KRAVÍ HORA
Spolek Nechceme úložiště Kraví hora je hlasem těch, kteří nesouhlasí s jakoukoli aktivitou, která by ve svém důsledku vedla k vybudování úložiště jaderného odpadu v lokalitě Kraví hora, především pak obyvatel obcí Střítež, Moravecké Pavlovice, Bukov, Věžná a Sejřek na Žďársku (Kraj Vysočina) a Drahonín a Olší na Tišnovsku (Jihomoravský kraj), v jejichž katastrálním území se zmíněná lokalita nachází.
Spolek Nechceme úložiště Kraví Hora vznikl spontánně poté, co se obyvatelé regionu Bystřicko, který leží na pomezí Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, dozvěděli o tom, že by přímo pod jejich domovy mohlo být vybudováno úložiště jaderného odpadu.
Cílem sdružení je informovat a všemi legálními prostředky proti tomuto záměru protestovat.
Calla – Sdružení pro záchranu prostředí
Posláním Cally je nabízet pomocnou ruku lidem k ochraně prostředí pro život, přispívat k zachování cenných ekosystémů v jižních Čechách a podporovat žádoucí proměnu české energetiky na čistou, bezpečnou a obnovitelnou.
Zajišťuje ekologické poradenství, environmentální vzdělávání a osvětu. Pro vyvážení informací o jaderné energetice provozuje portál temelin.cz. Podporuje veřejnou debatu o problematických projektech s velkým dopadem na životní prostředí, kam bezesporu patří hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva.
Projekt "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště"
Projekt, který realizuje Calla ve spolupráci se spolky Nechceme úložiště Kraví hora, Bezjaderná vysočina a dalšími, je zaměřený na Kraj Vysočina, ve kterém stát vytipoval hned tři lokality jako vhodné pro konečné úložiště vyhořelého jaderného paliva – Hrádek poblíž Jihlavy, Horku v okolí Budišova a Kraví horu mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Tišnovem.
Cílem projektu trvajícího od září 2014 do února 2016 je posílit roli obyvatel obcí v procesu výběru úložiště. Možnosti starostů a veřejnosti hájit své zájmy jsou totiž velmi omezené a neodpovídají požadavkům na účinnou účast, jak ji chápou moderní evropské přístupy.
Projekt je podpořen z prostředků Finančního mechanismu EHP 2009-2014 v rámci programu CZ03 - Fond pro nestátní neziskové organizace, priority Posilování občanské společnosti, mechanismů demokracie a transparentnosti. Poskytovatelem grantu je Nadace rozvoje občanské společnosti.