30.11.2021
Území zvažovaná pro úložiště SÚRAO prověří i vrty, o povolení požádá v roce 2023
Horniny v územích, která jsou v Česku zvažovaná pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, chce Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) prověřit také pomocí vrtů do hloubky desítek i stovek metrů. Žádosti o stanovení průzkumného území by podle platného harmonogramu měla správa podat v roce 2023. ČTK to řekl Lukáš Vondrovic, vedoucí úseku přípravy úložišť.
30.11.2021
Starostové z Vysočiny vítají slib posílení práv obcí při rozhodování o úložišti
Zdroj: ekolist.cz. Starostové z obou území na Vysočině zvažovaných pro stavbu hlubinného úložiště vítají příslib vznikající vlády na posílení práv obcí v tomto procesu. Za posun správným směrem v anketě ČTK označovali také další závazek v koaliční smlouvě prověřovat i jiné možnosti, jak naložit s vyhořelým palivem z jaderných elektráren. Podle starostů teď bude záležet na tom, jak se podaří sliby naplnit. Obce se stavbě úložiště dlouhodobě brání.
16.11.2021
Úložiště jaderného odpadu
Zdroj: ČT1. Nová vládní koalice chce posílit pravomoci obcí při výběru příštího úložiště jaderného odpadu. Správa úložišť mezitím představila model kontejneru, do kterého se radioaktivní odpad v Česku bude ukládat...
26.10.2021
Platforma žádá předsedy stran vítězných koalic: změňte přístup státu k jadernému odpadu a nezapomeňte na obce!
Tisková zpráva. Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila předsedkyni a předsedy stran vítězných koalic v parlamentních volbách (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů), kteří připravují program nové vlády, aby nezapomněli na tisíce obyvatel, na které dnes dopadá vládní záměr vybudovat konečné úložiště. Chceme přijetí zákona, který posílí práva obcí při vyhledávání hlubinného úložiště a otevření se jiným koncepčním možnostem nakládání s vyhořelým jaderným palivem. Opřít se můžeme o sliby některých lídrů kandidátek stran v krajích Plzeňském, Jihočeském a na Vysočině, které nám poskytli před volbami .
07.10.2021
Otevřený dopis ministru MPO
Vážený pane ministře, obracíme se na Vás jako zástupci obcí Boršov, Cejle, Dolní Cerekev, Hojkov, Milíčov, Mirošov, Nový Rychnov a Rohozná ve věci možné stavby hlubinného úložiště vysokoaktivních radioaktivních odpadů (dále jen „hlubinné úložiště nebo HÚ“) v lokalitě (ČERTŮV) HRÁDEK.
04.10.2021
Volby mohou změnit postavení obcí při hledání hlubinného úložiště
Tisková zpráva. Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila lídry kandidátek politických stran a hnutí, ať již jdou do nadcházejících parlamentních voleb samostatně nebo v koalicích, a to v krajích Plzeňském, Jihočeském a na Vysočině. Cílem bylo zjistit, zda po svém zvolení pomohou dotčeným obcím a jejich obyvatelům v narovnání práv při rozhodování o hlubinném úložišti vysoceradioaktivního odpadu a při rozpracování alternativ vůči hlubinnému ukládání. Pokud oslovení politici po svém zvolení dodrží své sliby, lze se dočkat změn oproti dnešní „zamrzlé“ situaci a umístění hlubinného úložiště nebude možné bez souhlasu dotčených obcí.
29.09.2021
Červená karta pro ministra Havlíčka. SÚRAO pro nás není partner, vzkazuje k úložišti lokalita Hrádek
Zhruba stovka lidí se sešla dnes odpoledne v kulturním domě v Dolní Cerekvi, kde ústředním tématem bylo úložiště radioaktivního odpadu. To by mohlo vzniknout v lokalitě (Čertův) Hrádek, která je mezi čtyřmi „finálními“ lokalitami. Osm dotčených obcí se výstavbě aktivně už více než dva roky brání. Jejich hlavním argumentem, proč nechtějí úložiště na svém území, je ochrana národních zdrojů pitné vody.
24.09.2021
Obce ohrožené hlubinným úložištěm se brání
Pokud Správa úložišť radioaktivních odpadů chybovala při přípravě podkladových dat, na základě nichž byly vybrány čtyři lokality pro další přípravu hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů, nemusí se to týkat jen tzv. lokality Hrádek na Jihlavsku. Starostky a starostové Boršova, Cejle, Dolní Cerekve, Hojkova, Milíčova, Mirošova, Nového Rychnova a Rohozné dnes poukázali na chybějící zohlednění významných zdrojů pitné vody v lokalitě pod Čeřínkem a jejich zastupitelstva se postupně přihlašují ke společné „Strategii ochrany národních zdrojů pitné vody v lokalitě (Čertův) Hrádek 2021-2030“.
22.09.2021
Německo. Gorleben se zavírá
Německé spolkové ministerstvo životního prostředí pověřilo společnost BGE uzavřením průzkumného dolu Gorleben. Uzavírání tohoto dolu se bude financovat z fondu určeného na stavbu konečného úložiště.
20.09.2021
Poselství do budoucnosti aneb Jak označit místo s nejnebezpečnějším odpadem světa
Zdroj: Technický týdeník. Jaderný odpad vytvářený činností americké armády zůstane smrtelně nebezpečný déle než 300 tisíc let. Obrovskýkomplex tunelů a jeskyní určený k jeho ukládání je tedy potřeba nejen dostatečně zabezpečit, ale také označit pro příští obyvatele planety země.
16.09.2021
Nóta na ministerstvo. Další pokračování odporu proti úložišti jaderného odpadu v lokalitě Hrádek
Zdroj. rozhlas.cz. Starostové z lokality Hrádek jihozápadně od Jihlavy chtějí poslat nótu na ministerstvo životního prostředí. Akt souvisí s úložištěm jaderného paliva.
07.09.2021
Tam, kde má být úložiště Hrádek, je zdroj vody, ukázala nalezená mapa. Stát ale přípravu nestaví
Zdroj: rozhlas.cz. Na začátku 80. let bylo vyhlášené pásmo chránící zdroje pitné vody pro část Jihlavska. V průběhu let se na něj ale zapomnělo a v nových digitálních mapách už není.
06.09.2021
Lokalita Hrádek se dál brání úložišti: SÚRAO opomněla pásmo chránící povodí řeky Jihlavy
Zdroj: jihlavska.drbna.cz. Obce z lokality Čertův Hrádek na Jihlavsku, která je jedním ze zvažovaných míst pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, se dlouhodobě brání svému výběru především s odkazem na to, že stavba ohrozí národní zdroje pitné vody. Jejich právní zástupce Luboš Kliment dnes sdělil, že podle něj Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) při posuzování území opominula pásmo chránící povodí řeky Jihlavy. Správa úložišť sdělila, že vodní zdroje chrání zákon a SÚRAO při své činnosti postupuje podle zákona.
06.09.2021
Odhalení zásadních pochybení SÚRAO
JIHLAVSKU HROZÍ ZTRÁTA 600 TÍSÍC KUBÍKŮ PITNÉ VODY ROČNĚ. Již v rámci přípravy strategie a revize veškerých podkladových materiálů, které byly použity SÚRAO za účelem výběru a posouzení jednotlivých lokalit, vzniklo podezření na zásadní pochybení v postupu SÚRAO. Konkrétně se jednalo o zásadní vady podkladových materiálů k doložení existence významných zdrojů pitné vody v okolí hlubinného úložiště v lokalitě (ČERTŮV) HRÁDEK.
18.08.2021
Zpravodaj JADERNÝ ODPAD 1/2021
První letošní číslo zpravodaje Jaderný odpad, které vydáváme primárně pro obyvatele a krajské politiky z míst, kde by jaderný odpad mohl skončit, přináší informace z členského shromáždění Platformy proti hlubinnému úložišti a ozřejmuje její postoj k návrhu SÚRAO na lokální pracovní skupiny. Také zveřejňuj zhodnocení letošní červencové protestní akce v lokalitě Březový potok a rozhovor s Josefem Bernardem, náměstkem hejtmanky Plzeňského kraje, který při té příležitosti vznikl. Na závěr se pak podíváme do sousedního Bavorska.
předchozí strana 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 další strana