Jihočeské matky připravily v Olešníku besedu k úložišti

  Vyšlo: 20.3.2023

  O způsobech hledání budoucího úložiště pro vyhořelé jaderné palivo bude hovořit přírodovědec Matěj Machek. V týdnu ještě Jihočeské matky připravily besedu s fotografem Václavem Vašků.

  Jedna ze čtyř lokalit, kde by v budoucnu mohlo být zřízeno hlubinné úložiště pro vyhořelé jaderné palivo, se nachází na pomezí katastrů Temelína a Olešníku na Českobudějovicku. V úterý 21. března se bude konat v Olešníku v hostinci Selský štít od 17.30 hodin beseda s veřejností na téma dosavadního hledání místa pro hlubinné úložiště. Finální místo pro úložiště má být podle Moniky Machové z pořádajícího spolku Jihočeské matky vybráno do roku 2028.

  Přírodovědec Matěj Machek pohovoří na akci o geologických aspektech vyhledávání a stavby hlubinného úložiště. Správa úložišť radioaktivního odpadu podala na konci února 2023 žádost o povolení k průzkumu ve čtyřech lokalitách, které jsou vytypované pro umístění hlubinného úložiště. Mezi nimi je i lokalita Janoch zahrnující katastry obcí Olešník, Temelín, Dříteň a Hluboká nad Vltavou - Purkarec.

  Jihočeské matky v týdnu pořádají další besedu. Besedu o Černobylu mohou zájemci navštívit 23. března v budějovické knihovně na Vltavě. Promítat a hovořit o návštěvě Černobylu bude fotograf Václav Vašků, který se tam podíval již několikrát. Akce v knihovně začíná v 18 hodin, vstup je volný.

  Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz

  Autor: Edwin Otta, redaktor Českobudějovického deníku