Když si stát škodí

    Vrbětice mohou mít potenciál české Fukušimy Zase jednou jsme svědky situace, kdy si stát sám pod sebou podřezává větev. Když 16. října vybuchl muniční sklad ve Vrběticích, nikdo z toho nedělal systémovou chybu. Bralo se to jako nešťastná náhoda, neopatrnost, ledabylost, řekněme souběh nepříznivých okolností. Ale když měsíc a půl poté vybuchne sousední sklad vzdálený několik set metrů, tuší v tom systémovou chybu každý. Ta exploze znehodnocuje veškeré argumenty i snahy, které jsme sledovali v mezidobí.

    Za prvé: stát už se nemůže vymlouvat na soukromou firmu, která si muniční sklad pronajímá. Jakkoliv pádná i oprávněná je prezidentova kritika licenční praxe pronajímání, jakkoliv nemusíme obhajovat firmu Imex Group, již od října odpovídá za bezpečnost areálu ve Vrběticích stát.

    Za druhé: když státní pyrotechnici stanoví karanténní lhůtu jeden týden bez náhodných výbuchů, pak prohlásí areál za bezpečný (1. prosince to veřejně sdělil ministr vnitra Chovanec), ale vzápětí přijde další velký výbuch, co si lidé pomyslí? Tady si už nedělá do vlastní kapsy soukromá firma, ale stát.

    Za třetí: když ministr obrany Stropnický řekne ve sněmovně, že patrně došlo k sesutí kráteru z původního výbuchu, leč pak se ukáže, že to byl výbuch jiný a jinde, i tu dává za uši sám sobě stát. To není v obraze ani ministr obrany?

    Suma sumárum: Vrbětice mají potenciál jakési české Fukušimy. Ne snad silou své hrozby či rizikem způsobených škod, natož zamoření, ale společenským dopadem. V Japonsku po tsunami nebyla zásadním problémem ani panika lidí, ani přímá radiace, ale spíše tutlání ze strany provozovatele elektrárny i státu. Jen s velkou neochotou a pod tlakem z ciziny pouštěla vláda na veřejnost nezbytné informace.

    Jakkoliv je klasický „muničák“ nesouměřitelný s jadernou elektrárnou, společenský ohlas tutlání souměřitelný být může. Kdo to bere na lehkou váhu, ať si zkusí představit jednu věc. Už léta se debatuje o stavbě nezbytného úložiště jaderného odpadu (vyhořelého paliva z elektráren).

    Už byly vytipovány lokality, ale lidé v nich jsou z principu opatrní a nedůvěřiví. Posílí jejich důvěru zprávy z Vrbětic? Neřeknou si lidé, že když to stát nezvládá u obyčejného „muničáku“, tak tím spíše oželí jaderné úložiště? Můžete hádat třikrát.

    Zdroj: Lidové noviny
    Autor: Zbyněk Petráček